1

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Best Performances in a Play in Professional Theatres

Print Friendly, PDF & Email

DC METRO logo work3

The staff of DCMetroTheaterArts is honored to announce that their Best of 2014: Best Performances in Plays in Professional Theatres go to:

 BEST ACTOR IN A PLAY

Josh Adams as Billy Craven in The Cripple of Inishmaan at 1st Stage

Matthew Amendt as Prince Hal in Henry IV Part 1  and Henry IV Part 2 at Shakespeare Theatre Company

Ro Boddie as Floyd Baron in  Seven Guitars at No Rules Theatre Company

Clinton Brandhagen as Harry in The Understudy at Everyman Theatre

Ben Calman as Joey in A Steady Rain at The Capital City Players

 Carlos Castillo as Vicente in Cancun at GALA Hispanic Theatre

James Caverly as Billy in Tribes at The Studio Theatre

Ben Cole as John in Cock at The Studio Theatre

Kim Curtis as Argan in The Imaginary Invalid at Annapolis Shakespeare Company

Michael Kevin Darnall as Mortimer Mortimer in Failure: A Love Story at The Hub Theatre

Geraint Wyn Davies as Prospero in The Tempest at Shakespeare Theatre Company

Sun King Davis as Killer Joe in Killer Joe at SeeNoSun Onstage

Nello DeBlasio as Titus in Titus Andronicus at Faction of Fools

Michael J. Dombroski as Doel in 84, Charing Cross Road at Off the Quill

Clifton Duncan as Caliban in The Tempest at Shakespeare Theatre Company

Maboud Ebrahimzadeh as Judas in The Last Days of Judas Iscariot at Forum Theatre

Conrad Feininger as Sir Joseph Duveen in The Old Masters at Washington Stage Guild

Joe Feldman as Jamie in Virus Attacks Heart at Venus Theatre

Zachary Fernebok as Salavador Dali in Lobster Alice at Flying V

Philip Fletcher as Orsino in Twelfth Night at Synetic Theater

Rick Foucheux as Freud in Freud’s Last Session at Theater J

Rick Foucheux as Jacob in Awake and Sing at Olney Theatre Center

Danny Gavigan as Giora in The Admission at Theater J

Danny Gavigan as Jake in The Understudy at Everyman Theatre

Edward Gero as King Henry IV in Henry IV Part 1 and Henry IV Part 2 at Shakespeare Theatre Company

David Nate Goldman as Sebastian, in Moth at The Studio Theatre’s 2ndStage

Jonas David Grey as Richard II at Richard II at Chesapeake Shakespeare Company

Christopher Henley as Frank in Faith Healer at Quotidian Theatre Company

Christopher Herring as The Red Knight in The Ballad of the Red Knight at Port City Playhouse

Eddie Ray Jackson as Muhammad Ali in Fetch Clay, Make Man at Round House Theatre

Stan Kang as DHH in Yellow Face at Theater J

Elliott Kashner as Edgar Allan Poe in Nightfall with Edgar Allan Poe at Molotov Theatre Group

Stacy Keach as Falstaff in Henry IV Part 1 and Henry IV Part 2 at Shakespeare Theatre Company

Patrick Kilpatrick as Bolingbroke in Richard II at Chesapeake Shakespeare Company

Jacob H. Knoll as Zack in Belleville at The Studio Theatre

Doug Krehbel as He in Happily Ever After at Ambassador Theater 

Nick Kowalczyk as Bernard in Boeing Boeing at No Rules Theatre Company

Manu Kumasi as Hank in How We Got On at Forum Theatre

Marcus Kyd as Guy de Bonheur in The Thousandth Night at MetroStage

Marty Lodge as Leonard in Seminar at Round House Theatre

Alex Mandell as Liam in Bad Jews at The Studio Theatre

Scott McCormick as Yusef El-Fayoumy in The Last Days of Judas Iscariot at Forum Theatre

Brian McDermott as George Tesman in Hedda Gabler at Quotidian Theatre Company

Brian McDermott as Justus Wehner in Normal at Molotov Theatre Group

Kiernan McGowan as Ian in Not Enuf Lifetimes at The Welders

Tanner Medding as Canvas in Bareback Ink at Iron Crow Theatre Company

Thony Mena as Julian in How We Got On at Forum Theatre

Craig Miller as Judge Haywood in Judgment at Nuremberg at The American Century Theater

Paul Morella as The Librarian in Underneath The Lintel at MetroStage

Paul Morella as Scrooge and more in A Christmas Carol: A Ghost Story of Christmas at Olney Theatre Center

Brendan Murray as Howie Corbett in Rabbit Hole at Peter’s Alley Theatre Productions

Edward Nagel as The Yellow Knight in The Ballad of the Red Knight at Port City Playhouse/Red Knight Productions

Edward Nagel as Tom in Handbag at Scena Theatre

Stanton Nash as Wolfgang Amadeus Mozart in Amadeus at CENTERSTAGE

Bruce Randolph Nelson as Salieri in Amadeus at CENTERSTAGE

Lee Ordeman as Ian in Shining City at Scena Theatre 

Roscoe Orman as Stepin Fetchit  in Fetch Clay, Make Man at Round House Theatre

Bill Pullman as a Surgeon in Healing Wars at Arena Stage

KenYatta Rogers as Coach in Colossal at Olney Theatre Center

Jefferson A. Russell as Memphis in Two Trains Running at Round House Theatre

Steve Satta as Artists Bareback Ink at Iron Crow Theatre Company

Todd Scofield as Lewis in Freud’s Last Session at Theater J

Michael Sharon as Julius Caesar in Julius Caesar at Folger Theatre

Ethan Sinnott as Richard III in Richard III at NextStop Theatre Company

Roger Guenveur Smith Performing Rodney King at Woolly Mammoth Theatre Company

Jamie Smithson as Robert in Boeing Boeing at No Rules Theatre Company

Luigi Sottile as Ethan in Sex with Strangers at Signature Theatre

Matthew Sparacino as The Green Knight in The Ballad of the Red Knight at Port City Playhouse/Red Knight Productions

John Stange as Dad in Distracted  at Arcturus Theater Company

Josh Sticklin performing A Midsummer Night’s Riot at The Keegan Theatre

Chris Stinson as Sam in Abominable at The Hub Theatre

Alexander Strain as Martin in Seminar at Round House Theatre

Scott Strasbaugh as Danny in Danny Boy at Unexpected Stage Company

Gerrad Alex Taylor as Petruchio (Petruchieaux) in The Taming of the Shrew at Pallas Theatre Collective

Vato Tsikurishvili as The Beast Beauty and the Beast at Synetic Theater

Christopher Tully as Denny in A Steady Rain at The Capital City Players

Craig Wallace as Hoke in Driving Miss Daisy at Ford’s Theatre

Doug Wilder as Francis Henshall in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

Michael Anthony Williams as Holloway in Two Trains Running at Round House Theatre

Jaysen Wright as Darren Lemming in Take Me Out at 1st Stage

Elan Zafir as Thomas in Venus in Fur at Rep Stage

Alex Zavistovich as Peter Kurten in Normal at Molotov Theatre Group

______

BEST ACTRESS IN A PLAY

Megan Anderson in Grounded at Everyman Theatre

Sara Barker as Orlando in Orlando at WSC Avant Bard

Sherry Berg as Gloria in Boeing Boeing at No Rules Theatre Company

Sherry Berg as Sylvia in Sylvia at NextStop Theatre Company

Jenna Berk as Gabriella in Boeing Boeing at No Rules Theatre Company

Jen Bevan as Lenore in  in Nightfall with Edgar Allan Poe at Molotov Theatre Group

Carla Briscoe as Primavera in Abominable at The Hub Theatre

 Katy Carkuff as Heather in Gidion’s Knot at Forum Theatre/NextStop Theatre Company co-production

Caroline Stefanie Clay as Corryn in Gidion’s Knot at Forum Theatre/NextStop Theatre Company co-production

Katie Culligan as Hedda Gabler in Hedda Gabler at Quotidian Theatre Company

Theresa Cunningham as Mama in A Raisin in the Sun at Compass Rose Theater

Elizabeth Darby as Frau Kurten in Normal at Molotov Theatre Group

Amy Davis as Helene Hanff in 84, Charing Cross Road at Off the Quill

Megan Dominy as Philomele in The Love of the Nightingale at Constellation Theatre Company 

Jenny Donovan as Alice in Lobster Alice at Flying V

Jessica Francis Dukes as Berniece in The Piano Lessson at Olney Theatre Center.

Dane Figueroa Edidi as Madame Clessi in The Wedding Dress at Spooky Action Theater

Rebecca Ellis as Becca in Rabbit Hole at Peter’s Alley Theatre Productions

Lucy Ellinson as The Pilot in Grounded at The Studio Theatre

Maggie Erwin as Melody Bad Jews at The Studio Theatre

Dana Gattuso as Mama in Distracted  at Arcturus Theater Company

Kimberly Gilbert as Marie Antoinette in Marie Antoinette at Woolly Mammoth Theatre Company

Kimberly Gilbert as Ophelia in Enter Ophelia, distracted at Taffety Punk Theatre Company

Sofia Jean Gomez as Ariel in The Tempest at Shakespeare Theatre Company

Jayne Houdyshell as Alma in The Shoplifters at Arena Stage

Beth Hylton as Roxanne in The Understudy at Everyman Theatre

Nanna Ingvarsson Performing The Amish Project at Factory 449

Naomi Jacobson as Bessie in Awake and Sing at Olney Theatre Center

Kashayna Johnson as Luann in How We Got On at Forum Theatre

Caitlyn Joy as Viola in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

Irina Kavsadze as Belle in Beauty and the Beast at Synetic Theatre

Irene Sofia Lucio as Daphna in Bad Jews at The Studio Theatre

Alina Collins Maldonado as Selector in How We Got On at Forum Theatre

Ellie Nicoll as Neasa in Shining City at Scena Theatre

Luz Nicolas as Reme in  Cancun at GALA Hispanic Theatre

Anne Nottage as Mauretta in Handbag at Scena Theatre

Jennifer Osborn as Dottie Smith in Killer Joe at SeeNoSun Onstage

Dawn Thomas Reidy as Alison in Danny Boy at Unexpected Stage Company

Nancy Robinette as Daisy in Driving Miss Daisy at Ford’s Theatre

Karin Rosnizeck as She in Happily Ever After at Ambassador Theater 

Karin Rosnizeck as Beatrice in Virus Attacks Heart at Venus Theatre

Laura Russell as Grace in Faith Healer at Quotidian Theatre Company

Mundy Spears as Alaide in The Wedding Dress at Spooky Action Theater

Sarah Olmsted Thomas as Gretchen Boeing Boeing at No Rules Theatre Company

Kathryn Tkel as Vanda in Venus in Fur at Rep Stage

Irina Tsikurishvili as Viola in Twelfth Night at Synetic Theater

Holly Twyford as Olivia in Sex with Strangers at Signature Theatre

Gillian Williams as Abby in Belleville at The Studio Theatre

Shannon Listol Wilson as Kate in The Taming of the Shrew at Pallas Theatre Collective

______

BEST FEATURED ACTOR IN A PLAY

Josh Adams as Eli in The Intelligent Homosexual’s Guide to Capitalism and Socialism With a Key to the Scriptures at Theater J

Mark Lee Adams as Johnnypateenmike in The Cripple of Inishmaan at 1st Stage

Mario Baldessari as Queen Elizabeth I in Orlando at WSC Avant Bard

Elliott Bales as Frank in Not Enuf Lifetimes at The Welders

Elliott Bales as Victor in The Wonderful World of Dissocia at Theater Alliance

Brandon Scott Boyd as Albert in Clybourne Park at Maryland Ensemble Theatre

Joe Brack as Cinna the Conspirator and Titinius in Julius Caesar at Folger Theatre

Frank Britton as Hambone in Two Trains Running at Round House Theatre

Frank Britton as Pontius Pilate in The Last Days of Judas Iscariot at Forum Theatre

Doug Brown as West in Two Trains Running at Round House Theatre

Louis Botelli as Cassius in Julius Caesar at Folger Theatre

Joseph Carlson as Young Mike in Colossal at Olney Theatre Center

DC Cathro as Malvolio and Officer in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

DC Cathro as Russ in Clybourne Park at Maryland Ensemble Theatre

Anthony Cochrane as Brutus in Julius Caesar at Folger Theatre

Ronald Conner as Boy Willie in The Piano Lesson at Olney Theatre Center.

Daniel Corey as Finch in Lobster Alice at Flying V

Daniel Corey as Stanley Stubbers in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

 Liam Craig as Trinculo in The Tempest at Shakespeare Theatre Company

Matt Dewberry as Signor Sirelli in ABSOLUTELY! {perhaps} at Constellation Theatre Company

Ron Dortch as Hedley in Seven Guitars at No Rules Theatre Company

Adam Downs as Mason Marzac in Take Me Out at 1st Stage

David Dubov as Hortensio (Horensieaux) and as Vincentio (Vincentieaux) in The Taming of the Shrew at Pallas Theatre Collective

JaBen Early as Avery in The Piano Lesson at Olney Theatre Center

Daniel Flint as Saturninus in Titus Andronicus at Faction of Fools

Ricardo Frederick Evans as Sterling in Two Trains Running at Round House Theatre

Andrew Ferlo as Shel in Orlando at WSC Avant Bard

Richard Gallagher as Daniel in Tribes at The Studio Theatre

Dave Gamble as the Earl of Northumberland in Richard II at Chesapeake Shakespeare Company

Avery Glymph as Ferdinand in The Tempest at Shakespeare Theatre Company

Patrick Gorirossi as Rocky in We Are Samurai at Venus Theatre Company

Robert Grimm as Jason in Rabbit Hole at Peter’s Alley Theatre Productions

Robert Grimm as Bartley McCormick in The Cripple of Inishmaan at 1st Stage

Jay Hardee as Archduchess/Archdukein in Orlando at WSC Avant Bard

Ron Heneghan as Boolie in Driving Miss Daisy at Ford’s Theatre

Christopher Henley as Rudolph Peterson in Judgment at Nuremberg at The American Century Theater

Christopher Herring as Tom and Phyllis in Sylvia at NextStop Theatre Company

DeJeanette Horne as Lloyd Boateng in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

Noah A Hughes as Travis Younger in A Raisin in the Sun at Compass Rose Theater

Mike Iveson, Vin Knight, and Ben Williams as the Justices in Arguendo at Woolly Mammoth Theatre Company

Erik Jones as Toby in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

Maurice Jones as Mark Antony in Julius Caesar at Folger Theatre

Jim Jorgensen as Satan in The Last Days of Judas Iscariot at Forum Theatre

Irakli Kavsadze as Malvolio in Twelfth Night at Synetic Theater

John Keabler as Hotspur in Henry IV Part 1 at Shakespeare Theatre Company

Matt Kline as Feste in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

James Konicek as The Revolutionary and The Guard in Marie Antoinette at Woolly Mammoth Theatre Company

Manu Kumasi as Aaron in Titus Andronicus at Faction of Fools

Ron Litman as John in Shining City at Scena Theatre

Tom Majarov as Sheriff Orsinio in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

Matthew Marcus as Chris Smith in Killer Joe at SeeNoSun Onstage

Séamus Miller as Fiver in Pol Pot & Associates, LLP at Longacre Lea

Alex Mills as Sebastian in Twelfth Night at Synetic Theater

Toby Mulford as Marcus in Titus Andronicus at Faction of Fools

 Steve Ochoa as Damon in Colossal at Olney Theatre Center

Kevin O’Reilly as Laurence in Shining City at Scena Theatre

Kevin Orton as Emperor Joseph II in Amadeus at CENTERSTAGE

Scott Parkinson as ‘M’ in Cock at The Studio Theatre

Matthew Pauli as Lucius  in Titus Andronicus at Faction of Fools

Joe Paulik as Jonah in Bad Jews at The Studio Theatre

Clayton Pelham, Jr. as George Murchison in A Raisin in the Sun at Compass Rose Theater

Michael Replogle as Ernst Janning in Judgment at Nuremberg at The American Century Theater

Charlie Retzlaff as Alan Dangle in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

Kenyatta Rogers as Wolf in Two Trains Running at Round House Theatre

Jefferson A. Russell as Brother Rashad in Fetch Clay, Make Man at Round House Theatre

Robert Sheire as Phil in Handbag at Scena Theatre

Robert Bowen Smith playing Multiple Characters in Love is a Battlefield at Flying V

John Stange as Babbybobby Bennett in The Cripple of Inishmaan at 1st Stage

Harold Surratt as Wining Boy in The Piano Lesson at Olney Theatre Center

Jason Tamborini, Toby Mulford, Noah Schaeffer, and Jon Jon Johnson as Waiters in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

Keith A. Thomson as Veteran who Buries the Dead in Healing Wars at Arena Stage

Michael Tolaydo as Avigdor in The Admission at Theater J

Michael Tolaydo as Christopher in Tribes at The Studio Theatre

Rafael Untalan as Marcus G. Dahlman in Yellow Face at Theater J

William Vaughan as Lucius in Julius Caesar at Folger Theatre

Ted von Griethusen as Owen Glendower in Henry IV Part 1 at Shakespeare Theatre Company

Ted von Griethusen as Shallow in Henry IV Part 2 at Shakespeare Theatre Company

Gray West as David in Handbag at Scena Theatre

Delaney Williams as Otto in The Shoplifters at Arena Stage

Stephen Lorne Williams as Willie in Happy Days at Scena Theatre

David Lamont Wilson as Dante and Ronnie in Not Enuf Lifetimes at The Welders

______

 BEST FEATURED ACTRESS IN A PLAY

Nora Achrati as Loretta, Mother Teresa, and Mary Magdalene in The Last Days of Judas Iscariot at Forum Theatre

Bev Appleton as Silence in Henry IV Part 2 at Shakespeare Theatre Company

Marilyn Bennett as the Duchess of York in Richard III at NextStop Theatre Company

Cathryn Benson as Elias in We Are Samurai at Venus Theatre Company

Katy Carkuff as Rachel Crabbe in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

Kelley Curran as Lady Percy in Henry IV Part 1 at Shakespeare Theatre Company

Catherine Deadman as Signora Sirelli  in ABSOLUTELY! {perhaps} at Constellation Theatre Company

Lois Sanders-DeVincent as Sheila in Danny Boy at Unexpected Stage Company

Shannon Dorsey as Risa in Two Trains Running at Round House Theatre

Dane Figueroa Edidi as Madame Chessi in The Wedding Dress at Spooky Action Theater

Kayla Ferguson as Constanze Weber in Amadeus at CENTERSTAGE

Sarah Ferris as Thea Elvsted in Hedda Gabler at Quotidian Theatre Company

Melissa Flaim as Cheryl in Not Enuf Lifetimes at The Welders

Amanda Forstrom as Sasha in Orlando at WSC Avant Bard

Amanda Forstrom as Suzanne in Handbag at Scena Theatre

Christina Marie Frank as Tamora in Titus Andronicus at Faction of Fools

Ann Fraistat as Josephine in We Are Samurai at Venus Theatre Company

Anne Funke as Ruth in Tribes at The Studio Theatre

Megan Graves as Pauline Clench in One Man, Two Guvnors at 1st Stage

Megan Graves as Helen in The Cripple of Inishmaan at 1st Stage

Laura C. Harris as Izzy in Seminar at Round House Theatre

Helen Hedman as Berthe in Boeing Boeing at No Rules Theatre Company

Julie Herber as Bev in Clybourne Park at Maryland Ensemble Theatre

Lisa Hodsoll as Jane in The Wonderful World of Dissocia at Theater Alliance

Maggie Hoffman as Rebecca Jackson in Arguendo at Woolly Mammoth Theatre Company

Haely Jardas as Lorraine in Handbag at Scena Theatre

Joy Jones as Amina in Belleville at The Studio Theatre

Renata Veberyte Loman as Narrator/Witch “Emmeranne” in Beauty and the Beast at Synetic Theater

Mary Beth Luckenbaugh as Maria Wallner in Judgment at Nuremberg at The American Century Theater

Briana Manente as Toinette in The Imaginary Invalid at Annapolis Shakespeare Company

Sarah Marshall as Sheep in Marie Antoinette at Woolly Mammoth Theatre Company

Miranda Medugno as Lavinia in Titus Andronicus at Faction of Fools

Rona Mensah as Francine in Clybourne Park at Maryland Ensemble Theatre

 Rachel Mewbron as Miranda in The Tempest at Shakespeare Theatre Company

Shanta Parasuraman as Majit in Not Enuf Lifetimes at The Welders

 Joniece Abbott-Pratt as Vera in Seven Guitars at No Rules Theatre Company

Tamara Hurwitz Pullman as Clara Barton in Healing Wars at Arena Stage

Daven Ralston as Regan in  We Are Samurai at Venus Theatre Company

Nancy Robinette as Beth in Tribes at The Studio Theatre

Jewell Robinson as Mary in The Old Masters at Washington Stage Guild

Karin Rosnizeck as Frau Bertholt in Judgment at Nuremberg at The American Century Theater

Kimberly Schraf as Signora Frola in ABSOLUTELY! {perhaps} at Constellation Theatre Company

Lisa Seltzer as Olivia in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

Susie Sokol as a Member of the Justices in Arguendo at Woolly Mammoth Theatre Company 

Jenna Sokolowski as Phyllis in The Shoplifters at Arena Stage

Amanda Spellman as Maria in Twelfth Night at Maryland Ensemble Theatre

Deidra LaWan Starnes as Calphurnia in Julius Caesar at Folger Theatre

Krenee A. Tolson as Ruth in A Raisin in the Sun at Compass Rose Theater

Katherine Renee Turner as Sonji Clay in Fetch Clay, Make Man at Round House Theatre

Stacy Whittle as Madeline Usher in Nightfall with Edgar Allan Poe at Molotov Theatre Group

Nikole Williams as Beneatha in A Raisin in the Sun at Compass Rose Theater

Liesel Allen Yeager as ‘W’ in Cock at The Studio Theatre

LINKS

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Special Awards.

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Best Musicals in Professional Theatres.

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Best Musicals in Community Theatres.

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Best Plays in Professional Theatres.

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Best Plays in Community Theatres.

DCMetroTheaterArts: Best of 2014: Best Performances in a Musical in Professional Theatres.

DCMetroTheaterArts: Best of 2014: Best Performances in a Musical in Community Theatres.

DCMetroTheaterArts’ Best of 2014: Best Performances in a Play in Professional Theatres.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.