1

Here Are The Recipients of This Year’s 2015 Helen Hayes Awards – in Order of Presentation With 2 Videos

Print Friendly, PDF & Email

helen-hayes-award3.jpg

 Here are the recipients of the 2015 Helen Hayes Awards  in the order they were announced tonight at The Lincoln Theatre. 

 THE RECIPIENTS ARE IN RED!

Outstanding Supporting Actress in a Play-HELEN Production

Bonita Brisker Seven Guitars No Rules Theatre Company
Katy Carkuff One Man, Two Guvnors 1st Stage
Maggie Erwin Failure: A Love Story The Hub Theatre
Lisa Hodsoll The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Carolyn Kashner Failure: A Love Story The Hub Theatre
Irina Kavsadze Twelfth Night Synetic Theater

Outstanding Supporting Actress in a Play-HAYES Production

Katie deBuys Seminar Round House Theatre
Sarah Marshall Marie Antoinette Woolly Mammoth Theatre Company
Nancy Robinette Tribes Studio Theatre
Erin Weaver Mother Courage and Her Children Arena Stage
Emily Young The Two Gentlemen of Verona Folger Theatre

The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play-HAYES Production

Zachary Fine The Two Gentlemen of Verona Folger Theatre
Richard Gallagher Tribes Studio Theatre
Andy Grotelueschen The Two Gentlemen of Verona Folger Theatre
Matthew McGee The BFG Imagination Stage
Scott Parkinson Cock Studio Theatre
Alexander Strain Seminar Round House Theatre
Michael Anthony Williams Two Trains Running Round House Theatre

The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play-HELEN Production

Wayne Bennett Seven Guitars No Rules Theatre Company
Daniel Corey One Man, Two Guvnors 1st Stage
Michael Kevin Darnall Failure: A Love Story The Hub Theatre
Irakli Kavsadze Twelfth Night Synetic Theater
Alex Mills Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog) Synetic Theater

Outstanding Performer, Visiting Production

Caroline Bowman Evita The Kennedy Center
Bethan Cullinane King Lear Folger Theatre
Tovah Feldshuh Golda’s Balcony Theater J
Joseph Marcell King Lear Folger Theatre
Alex Mugnaioni King Lear Folger Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical-HELEN Production

David James Spamalot Toby’s Dinner Theatre
David Jennings Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Nick Lehan Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Darren McDonnell Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Jeffrey Shankle SHREK The Musical Toby’s Dinner Theatre
Joshua Simon Dani Girl Unexpected Stage Company

Outstanding Supporting Actress in a Musical-HELEN Production

Miranda Medugno Visible Language WSC Avant Bard
Ines Nassara Hair The Keegan Theatre
Lynne Sigler Memphis, The Musical Toby’s Dinner Theatre
Sarah Anne Sillers Visible Language WSC Avant Bard
Dani Stoller Bat Boy: The Musical 1st Stage

Outstanding Supporting Actress in a Musical-HAYES Production

Natascia Diaz The Threepenny Opera Signature Theatre
Sherri L. Edelen How to Succeed in Business Without Really Trying Olney Theatre Center
Donna Migliaccio Sunday in the Park With George Signature Theatre
Nova Y. Payton Elmer Gantry Signature Theatre
Erin Weaver Ordinary Days Round House Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical-HAYES Production

Matthew A. Anderson The 25th Annual Putnam Ford’s Theatre
  County Spelling Bee  
George Dvorsky How to Succeed in Business Without Really Trying Olney Theatre Center
Samuel Edgerly Ordinary Days Round House Theatre
Lawrence Redmond How to Succeed in Business Without Really Trying Olney Theatre Center
Bobby Smith The Threepenny Opera Signature Theatre

 Outstanding Lead Actor in a Musical-HELEN Production

G. Carlos Henderson Black Nativity Theater Alliance
Lee Liebeskind Nero/Pseudo WSC Avant Bard
Jimmy Mavrikes Bat Boy: The Musical 1st Stage
Lawrence B. Munsey Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Alan Naylor Jacques Brel is Alive and Well Creative Cauldron
  & Living in Paris  
Roy Patten Jr. Black Nativity Theater Alliance
Bradley Foster Smith Nero/Pseudo WSC Avant Bard

Outstanding Lead Actor in a Musical-HAYES Production

Mitchell Jarvis The Threepenny Opera Signature Theatre
Sam Ludwig How to Succeed in Business Without Really Trying Olney Theatre Center
Kevin McAllister Violet Ford’s Theatre
Charlie Pollock Elmer Gantry Signature Theatre
Matthew James Thomas Diner Signature Theatre

Outstanding Lead Actress in a Musical-HAYES Production

Mara Davi Beaches Signature Theatre
Erin Davie Side Show The Kennedy Center
Brynn O’Malley Sunday in the Park With George Signature Theatre
Emily Padgett Side Show The Kennedy Center
Alysha Umphress Beaches Signature Theatre

Outstanding Lead Actress in a Musical-HELEN Production

Priscilla Cuellar Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Ny’a Johnson Black Nativity Theater Alliance
Thomascena Nelson Black Nativity Theater Alliance
Krislynn Perry Black Nativity Theater Alliance
Barbara Walsh Carrie: The Musical Studio Theatre

Outstanding Lead Actress in a Play-HELEN Production

Joniece Abbott-Pratt Seven Guitars No Rules Theatre Company
Caroline Stefanie Clay Gidion’s Knot Forum Theatre and NextStop Theatre Company
Karina Hilleard The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Nanna Ingvarsson The Amish Project Factory 449
Nanna Ingvarsson Terminus Studio Theatre
Katie Ryan Terminus Studio Theatre
Irina Tsikurishvili Twelfth Night Synetic Theater

 Outstanding Lead Actress in a Play-HAYES Production

Bianca Amato Private Lives Shakespeare Theatre Company
Kimberly Gilbert Marie Antoinette Woolly Mammoth Theatre Company
Susan Lynskey The BFG Imagination Stage
Emily Townley The Totalitarians Woolly Mammoth Theatre Company
Kathleen Turner Mother Courage and Her Children Arena Stage
Holly Twyford Sex With Strangers Signature Theatre
Dawn Ursula We Are Proud to Present… Woolly Mammoth Theatre Company

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play-HAYES Production

Joseph Carlson Colossal Olney Theatre Center
James Caverly Tribes Studio Theatre
Rick Foucheux Freud’s Last Session Theater J
James Konicek The BFG Imagination Stage
Alex Mandell Bad Jews Studio Theatre
Ron Rifkin Camp David Arena Stage
Tom Story The Wolfe Twins Studio Theatre

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play-HELEN Production

Ro Boddie Seven Guitars No Rules Theatre Company
Ben Cunis Twelfth Night Synetic Theater
Chris Dinolfo Stuart Little Adventure Theatre MTC
Dylan Myers Terminus Studio Theatre
Doug Wilder One Man, Two Guvnors 1st Stage

Outstanding Sound Design-HELEN Production

Matthew M. Nielson Abominable The Hub Theatre
Matthew M. Nielson and Christopher Baine The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Thomas Sowers (Sound Designer) and Konstantine Lortkipanidze (Original Music) The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Thomas Sowers (Sound Designer) and Konstantine Lortkipanidze (Original Music) Twelfth Night Synetic Theater
Tom Teasley The Love of the Nightingale Constellation Theatre Company

Outstanding Sound Design-HAYES Production

Christopher Baine The BFG Imagination Stage
Christopher Baine Colossal Olney Theatre Center
Lindsay Jones The Tallest Tree in the Forest Arena Stage
Roc Lee (Sound Design) and James Sugg (Composer) Mother Courage and Her Children Arena Stage
Ryan Rumery Tribes Studio Theatre
Eric Shimelonis Marie Antoinette Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Lighting Design-HAYES Production

Jason Arnold (Lighting Designer) and Eric J. Van Wyk (Projection Designer) The BFG Imagination Stage
Colin K. Bills Colossal Olney Theatre Center
Colin K. Bills (Lighting Designer) and Jared Mezzocchi (Video Designer) The Totalitarians Woolly Mammoth Theatre Company
Andrew Cissna Sex With Strangers Signature Theatre
Philip S. Rosenberg Private Lives Shakespeare Theatre Company

Outstanding Lighting Design-HELEN Production

Brian S. Allard The Jungle Book Adventure Theatre MTC
Colin K. Bills Twelfth Night Synetic Theater
John Burkland The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Brittany Diliberto (Lighting Designer) and Riki K. (Multimedia Designer) The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Heidi Eckwall Healing Wars Arena Stage
Cory Ryan Frank La Senorita de Tacna/The Young Lady from Tacna GALA Hispanic Theatre

Outstanding Costume Design-HELEN Production

Kendra Rai Beauty and the Beast Synetic Theater
Kendra Rai The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Kendra Rai Twelfth Night Synetic Theater
Collin Ranney Black Nativity Theater Alliance
Collin Ranney Tiny Tim’s Christmas Carol Adventure Theatre MTC
Collin Ranney The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance

Outstanding Costume Design-HAYES Production

Helen Huang Marie Antoinette Woolly Mammoth Theatre Company
Frank Labovitz The Threepenny Opera Signature Theatre
Frank Labovitz The Totalitarians Woolly Mammoth Theatre Company
Jeffrey Stolz The BFG Imagination Stage
Paul Tazewell Side Show The Kennedy Center

Outstanding Set Design-HAYES Production

Tony Cisek Two Trains Running Round House Theatre
Simon Higlett The Importance of Being Earnest Shakespeare Theatre Company
Misha Kachman Marie Antoinette Woolly Mammoth Theatre Company
JD Madsen Sex With Strangers Signature Theatre
Eric J. Van Wyk The BFG Imagination Stage

Outstanding Set Design-HELEN Production

Phil Charlwood The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Dan Conway Tiny Tim’s Christmas Carol Adventure Theatre MTC
Adam Koch Bat Boy: The Musical 1st Stage
Collin Ranney The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
David Israel Reynoso (Set Designer) and Kate Freer (Media Designer) Healing Wars Arena Stage
Klyph Stanford Stuart Little Adventure Theatre MTC
Greg Stevens The Amish Project Factory 449

Outstanding Choreography in a Play-HELEN Production

Jen Bevan Nightfall with Edgar Allan Poe Molotov Theatre Group
Liz Lerman and Keith Thompson in collaboration with the performers Healing Wars Arena Stage
Irina Tsikurishvili Beauty and the Beast Synetic Theater
Irina Tsikurishvili (Choreographer) and Ben Cunis (Fight Choreographer) The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Irina Tsikurishvili (Choreographer) and Ben Cunis (Fight Choreographer) Twelfth Night Synetic Theater

Outstanding Choreography in a Play-HAYES Production

Ben Cunis The BFG Imagination Stage
Ben Cunis (Fight & Movement Choreographer) Colossal Olney Theatre Center
and Christopher D’Amboise (Choreographer)  
Matthew Gardiner Tender Napalm Signature Theatre
Joe Isenberg The Totalitarians Woolly Mammoth Theatre Company
Joe Isenberg (Fight Choreographer) and Paige Hernandez (Choreographer) We Are Proud to Present… Woolly Mammoth Theatre Company
David Leong Mother Courage and Her Children Arena Stage
Daniel Pelzig Private Lives Shakespeare Theatre Company

Outstanding Choreography in a Musical-HELEN Production

Michael J. Bobbitt Miss Nelson is Missing Adventure Theatre MTC
Princess Mhoon Black Nativity Theater Alliance
Mark Minnick Mary Poppins Toby’s Dinner Theatre
Mark Minnick Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Christen Svingos Memphis, The Musical Toby’s Dinner Theatre

Outstanding Choreography in a Musical-HAYES Production

Byron Easley Five Guys Named Moe Arena Stage
Parker Esse Fiddler on the Roof Arena Stage
Parker Esse Smokey Joe’s Café: The Songs of Leiber and Stoller Arena Stage
Dan Knechtges Beaches Signature Theatre
Susan Stroman Little Dancer The Kennedy Center
Anthony Van Laast Side Show The Kennedy Center

Outstanding Musical Direction-HELEN Production

Laura Brady Dani Girl Unexpected Stage Company
e’marcus Harper-Short Black Nativity Theater Alliance
Charles W. Johnson Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Landless Theatre Company
Jake Null Hair The Keegan Theatre
Ross Scott Rawlings Memphis, The Musical Toby’s Dinner Theatre
Ross Scott Rawlings Spamalot Toby’s Dinner Theatre

Outstanding Musical Direction-HAYES Production

Mary-Mitchell Campbell and Gabriel Mangiante Beaches Signature Theatre
Jay Crowder Violet Ford’s Theatre
Jon Kalbfleisch Sunday in the Park With George Signature Theatre
Gabriel Mangiante The Threepenny Opera Signature Theatre
Christopher Youstra How to Succeed in Business Without Really Trying Olney Theatre Center

Outstanding Director of a Musical-HAYES Production

Bill Condon Side Show The Kennedy Center
Matthew Gardiner Sunday in the Park With George Signature Theatre
Matthew Gardiner The Threepenny Opera Signature Theatre
Jason Loewith How to Succeed in Business Without Really Trying Olney Theatre Center
Eric Schaeffer Beaches Signature Theatre

Outstanding Director of a Musical-HELEN Production

Melissa Baughman Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Landless Theatre Company
Christopher Goodrich Dani Girl Unexpected Stage Company
Mark Minnick Spamalot Toby’s Dinner Theatre
Steven Royal Bat Boy: The Musical 1st Stage
Eric Ruffin Black Nativity Theater Alliance

Outstanding Director of a Play-HELEN Production

Matt Bassett Failure: A Love Story The Hub Theatre
Colin Hovde and Nathaniel Mendez The Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Paata Tsikurishvili Twelfth Night Synetic Theater
Holly Twyford The Amish Project Factory 449
Jerry Whiddon Tiny Tim’s Christmas Carol Adventure Theatre MTC

Outstanding Director of a Play-HAYES Production

Maria Aitken Private Lives Shakespeare Theatre Company
Jessie Austrian and Ben Steinfeld The Two Gentlemen of Verona Folger Theatre
Kathryn Chase Bryer and Eric J. Van Wyk The BFG Imagination Stage
Will Davis Colossal Olney Theatre Center
David Muse Cock Studio Theatre
Aaron Posner Sex With Strangers Signature Theatre
Serge Seiden Bad Jews Studio Theatre

The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company

Flying V

______

Outstanding Ensemble in a Musical-HAYES Production

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee   Ford’s Theatre
Beaches   Signature Theatre
How to Succeed in Business Without Really Trying   Olney Theatre Center
Side Show   The Kennedy Center
Sunday in the Park With George   Signature Theatre

 

Outstanding Ensemble in a Musical-HELEN Production

Bat Boy: The Musical   1st Stage
Black Nativity   Theater Alliance
Hair   The Keegan Theatre
Jacques Brel is Alive and Well & Living in Paris   Creative Cauldron
Memphis, The Musical   Toby’s Dinner Theatre
Spamalot   Toby’s Dinner Theatre

Outstanding Ensemble in a Play-HELEN Production

Failure: A Love Story   The Hub Theatre
Healing Wars   Arena Stage
    Synetic Theater
Seven Guitars   No Rules Theatre Company
Twelfth Night   Synetic Theater
The Wonderful World of Dissocia   Theater Alliance

Outstanding Ensemble in a Play-HAYES Production

Bad Jews   Studio Theatre
The BFG   Imagination Stage
Colossal   Olney Theatre Center
The Two Gentlemen of Verona   Folger Theatre
We Are Proud to Present…   Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Play or Musical Adaptation

Ben Cunis and Peter Cunis Beauty and the Beast Synetic Theater
Patrick McDonnell, Aaron Posner, and Erin Weaver; Andy Mitton (Music & Lyrics) The Gift of Nothing The Kennedy Center
Nathan Weinberger The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Derek Goldman Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog) Synetic Theater
Ken Ludwig and Jack Ludwig Tiny Tim’s Christmas Carol Adventure Theatre MTC

The Washington Post for Innovative Leadership in the Theatre Community

National New Play Network

______

Outstanding Visiting Production

Brief Encounter   Shakespeare Theatre Company
Famous Puppet Death Scenes   Woolly Mammoth Theatre Company
Golda’s Balcony   Theater J
King Lear   Folger Theatre
Pippin   The National Theatre

Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

The BFG   Imagination Stage
Cinderella: The Remix   Imagination Stage
The Jungle Book   Adventure Theatre MTC
Pinocchio!   Faction of Fools Theatre Company and NextStop Theatre Company
Stuart Little   Adventure Theatre MTC
Tiny Tim’s Christmas Carol   Adventure Theatre MTC

Outstanding Musical-HAYES Production

Beaches   Signature Theatre
How to Succeed in Business Without Really Trying   Olney Theatre Center
Side Show   The Kennedy Center
Sunday in the Park With George   Signature Theatre
The Threepenny Opera   Signature Theatre

Outstanding Musical-HELEN Production

Bat Boy: The Musical   1st Stage
Black Nativity   Theater Alliance
Hair   The Keegan Theatre
Memphis, The Musical   Toby’s Dinner Theatre
Spamalot   Toby’s Dinner Theatre
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street   Landless Theatre Company

                                                  Outstanding Play-HELEN Production

The Amish Project   Factory 449
Failure: A Love Story   The Hub Theatre
Healing Wars   Arena Stage
Twelfth Night   Synetic Theater
The Wonderful World of Dissocia   Theater Alliance

Outstanding Play-HAYES Production

Bad Jews   Studio Theatre
Cock   Studio Theatre
Colossal   Olney Theatre Center
Mother Courage and Her Children   Arena Stage
Tribes   Studio Theatre
The Two Gentlemen of Verona   Folger Theatre

Watch a Sneak Preview of ONANON Productions and Todd Clark’s New Documentary of The Lincoln Theatre which will be shown tonight.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.