Here Are The Recipients of the 2017 Helen Hayes Awards

Print Friendly

Here are the 2017 Helen Hayes Recipients in RED.

__

Outstanding Choreography, Musical-Hayes
Christopher d’Amboise, Evita, Olney Theatre Center
Kelly Devine, Come From Away, Ford’s Theatre
Parker Esse, Carousel, Arena Stage
Jared Grimes, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre
Sergio Trujillo, Carmen: An Afro-Cuban Jazz Musical, Olney Theatre Center

__

Outstanding Choreography, Play-Hayes
Alexandra Beller, Sense & Sensibility, Folger Theatre
Dody DiSanto, An Iliad, Taffety Punk Theatre Company
Robb Hunter An Octoroon, Woolly Mammoth Theatre Company
Kelly King, Phaeton, Taffety Punk Theatre Company
Erika Chong Shuch, A Midsummer Night’s Dream, Folger Theatre

__

Outstanding Choreography, Musical-Helen
Rachel Leigh Dolan, American Idiot, The Keegan Theatre
Rachel Leigh Dolan, Catch Me If You Can, NextStop Theatre Company
Ilona Kessell, Urinetown, Constellation Theatre Company
Mark Minnick, Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
Mark Minnick, Sister Act, Toby’s Dinner Theatre

__

Outstanding Choreography, Play-Helen
Casey Kaleba, The Lonesome West, The Keegan Theatre
Sabrina Mandell, Mark Jaster, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Tony Thomas II, Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Irina Tsikurishvili (Choreographer), Ben Cunis & Vato Tsikurishvili (Fight Choreographers), The Man in the Iron Mask, Synetic Theater
Cliff Williams III, Girl in the Red Corner, The Welders

__

Outstanding Musical Direction-Hayes
Jay Crowder, 110 in the Shade, Ford’s Theatre
Ian Eisendrath, Come From Away, Ford’s Theatre
Darius Smith, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre
Paul Sportelli, Carousel, Arena Stage
Markus Williams, The Christians, Theater J

__

Outstanding Musical Direction-Helen
Robert Eisenstein, The Second Shepherds’ Play, Folger Theatre
Karen Hansen, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Jake Null, Next to Normal, The Keegan Theatre
Jake Null, Urinetown, Constellation Theatre Company
Mike Winch , King Ubu, Pointless Theatre

__

Outstanding Costume Design-Hayes
Dede M. Ayite, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre
Jess Goldstein, The Little Foxes, Arena Stage
Murell Horton, The Critic & The Real Inspector Hound, Shakespeare Theatre Company
Frank Labovitz, Cloud 9, Studio Theatre
William Ivey Long, Born for This: The BeBe Winans Story, Arena Stage

__

Outstanding Costume Design-Helen
Sabrina Mandell, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Jeffrey Meek, James & the Giant Peach, Adventure Theatre MTC
Kendra Rai, Journey to the West, Constellation Theatre Company
Ivania Stack, King Ubu, Pointless Theatre
Erik Teague, The Man in the Iron Mask, Synetic Theater

__

Outstanding Lighting Design-Hayes
Christopher Akerlind, Othello, Shakespeare Theatre Company
Colin K. Bills, The Nether, Woolly Mammoth Theatre Company
Andrew R. Cissna, Cat on a Hot Tin Roof, Round House Theatre
Dan Covey, The Glass Menagerie, Ford’s Theatre
Keith Parham, Hand to God, Studio Theatre
Jen Schriever, Guards at the Taj, Woolly Mammoth Theatre Company
Grant Wilcoxen, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre

__

Outstanding Lighting Design-Helen
Christopher Annas-Lee, Cervantes: El último Quijote (The Last Quixote), GALA Hispanic Theatre
Colin K. Bills, Journey to the West, Constellation Theatre Company
William K. D’Eugenio, Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Michael Lincoln, Constellations, Studio Theatre
Kris Thompson, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater

__

Outstanding Set Design-Hayes
Daniel Conway, Hand to God, Studio Theatre
Daniel Conway, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre
Paul Tate dePoo III, Titanic, Signature Theatre
John McDermott, Sense & Sensibility, Folger Theatre
Meghan Raham, Cat on a Hot Tin Roof, Round House Theatre

__

Outstanding Set Design-Helen
Silvia de Marta (Set Designer), Alvaro Luna (Video Designer),
Cervantes: El último Quijote (The Last Quixote) GALA Hispanic Theatre
Regina Garcia, El Paso Blue, GALA Hispanic Theatre
A.J. Guban, Journey to the West, Constellation Theatre Company
Kathryn Kawecki, Proof, 1st Stage
Hana Sooyeon Kim, The Emperor’s Nightingale, Adventure Theatre MTC

__

Outstanding Sound Design-Hayes
John Gromada, The Glass Menagerie, Ford’s Theatre
Palmer Hefferan, Guards at the Taj, Woolly Mammoth Theatre Company
Gareth Owen, Come From Away, Ford’s Theatre
Sarah Pickett (Sound Designer & Add’l. Music), Andre Pluess (Composer),
A Midsummer Night’s Dream, Folger Theatre
Eric Shimelonis, The Flick, Signature Theatre

__

Outstanding Sound Design-Helen
Palmer Hefferan, Equus, Constellation Theatre Company
Nick the 1da, Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Ryan Rumery, Constellations, Studio Theatre
Justin Schmitz, I Call My Brothers, Forum Theatre
Tom Teasley, Journey to the West, Constellation Theatre Company

__

Outstanding Direction, Musical-Hayes
Christopher Ashley, Come From Away, Ford’s Theatre
Will Davis, Evita, Olney Theatre Center
Matthew Gardiner, La Cage aux Folles, Signature Theatre
Matthew Gardiner, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre
Molly Smith, Carousel, Arena Stage

__

Outstanding Direction, Play-Hayes
Mitchell Hébert, Cat on a Hot Tin Roof, Round House Theatre
Michael Kahn, Cloud 9, Studio Theatre
Ethan McSweeny, Moment, Studio Theatre
Joanie Schultz, Hand to God, Studio Theatre
Eric Tucker, Sense & Sensibility, Folger Theatre

__

Outstanding Direction, Musical-Helen
Michael Baron, James & the Giant Peach, Adventure Theatre MTC
Evan Hoffman, Catch Me If You Can, NextStop Theatre Company
Mark A. Rhea, Colin Smith, Next to Normal, The Keegan Theatre
Jason Schlafstein You, Or Whatever I Can, Get Flying V
Allison Arkell Stockman, Urinetown, Constellation Theatre Company

__

Outstanding Direction, Play-Helen
José Luis Arellano, Cervantes: El último Quijote (The Last Quixote), GALA Hispanic Theatre
Mark Jaster, Sabrina Mandell, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
David Muse, Constellations, Studio Theatre
Psalmayene 24, Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Serge Seiden, Jumanji, Adventure Theatre MTC
__

Outstanding Ensemble in a Musical-Hayes
Carousel, Arena Stage
Come From Away, Ford’s Theatre
Jelly’s Last Jam, Signature Theatre

Outstanding Ensemble in a Play-Hayes
The Flick, Signature Theatre
Hand to God, Studio Theatre
Sense & Sensibility, Folger Theatre

__

Outstanding Ensemble in a Musical-Helen
American Idiot, The Keegan Theatre
James & the Giant Peach, Adventure Theatre MTC
Next to Normal, The Keegan Theatre

__

Outstanding Ensemble in a Play-Helen
Cervantes: El último Quijote (The Last Quixote), GALA Hispanic Theatre
MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Word Becomes Flesh, Theater Alliance

__

Outstanding Performer, Visiting Production
Adam Langdon, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, The Kennedy Center
Felonius Munk, The Second City: Black Side of the Moon, Woolly Mammoth Theatre Company
Shawn Pfautsch, The Mikado,  Olney Theatre Center
Darick Pead, Into the Woods, The Kennedy Center
Jack Willis, Sweat, Arena Stage

__

Outstanding Supporting Actor in a Musical-Hayes
Joel Hatch, Come From Away, Ford’s Theatre
Rodney Hicks, Come From Away, Ford’s Theatre
Chad Kimball, Come From Away, Ford’s Theatre
Nick Lehan, Titanic, Signature Theatre
Sam Ludwig, Titanic, Signature Theatre
Joseph Monroe Webb, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre

__

Outstanding Supporting Actress in a Musical-Hayes
Ann Arvia, Carousel, Arena Stage
Jenn Colella, Come From Away, Ford’s Theatre
Kendra Kassebaum, Come From Away, Ford’s Theatre
Alyssa Wilmoth Keegan, Come From Away, Ford’s Theatre
Kate Rockwell, Carousel, Arena Stage
Q. Smith, Come From Away, Ford’s Theatre
Astrid Van Wieren, Come From Away, Ford’s Theatre

__

Outstanding Supporting Actor in a Musical-Helen
Matt Dewberry, Urinetown, Constellation Theatre Company
David Landstrom Next to Normal, The Keegan Theatre
Christian Montgomery, Next to Normal, The Keegan Theatre
Ethan Van Slyke, Caroline, or Change, Creative Cauldron
Doug Wilder, You, Or Whatever I Can Get, Flying V

__

Outstanding Supporting Actress in a Musical-Helen
Jenna Berk, Urinetown, Constellation Theatre Company
Teresa Danskey, Sister Act Toby’s Dinner Theatre
Maggie Donnelly, Floyd Collins, 1st Stage
Caroline Dubberly, Next to Normal, The Keegan Theatre
Noelle Robinson, Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
Tiara Whaley, Caroline, or Change, Creative Cauldron

__

James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play-Hayes
Philippe Bowgen, Cloud 9, Studio Theatre
Akeem Davis, District Merchants, Folger Theatre
Rick Foucheux, Cat on a Hot Tin Roof, Round House Theatre
Jon Hudson Odom, Angels in America, Pt 1, Millennium Approaches, Round House Theatre/Olney Theatre Center
Justin Weaks, The Christians, Theater J

__

Outstanding Supporting Actress in a Play-Hayes
Lisa Birnbaum, Sense & Sensibility, Folger Theatre
Shannon Dorsey, An Octoroon, Woolly Mammoth Theatre Company
Nicole Kang, Sense & Sensibility, Folger Theatre
Dearbhla Molloy, Moment, Studio Theatre
Dorea Schmidt, Collective Rage: A Play in Five Boops, Woolly Mammoth Theatre Company

__

James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play-Helen
Louis E. Davis, Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Clayton Pelham, Jr., Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Gary Perkins III, Word Becomes Flesh, Theater Alliance
Ryan Tumulty, Journey to the West, Constellation Theatre Company
Justin Weaks, Word Becomes Flesh, Theater Alliance

__

Outstanding Supporting Actress in a Play-Helen
Teresa Castracane, Broadway Bound, 1st Stage
Kari Ginsburg, When the Rain Stops Falling, 1st Stage
Megan Graves, Redder Blood, The Hub Theatre
Kashayna Johnson, for colored girls who have considered suicide/when the rainbow is enuf, Theater Alliance
Justine Moral, Journey to the West, Constellation Theatre Company
Soraya Padrao, Cervantes: El último Quijote (The Last Quixote), GALA Hispanic Theatre

__

Outstanding Lead Actor in a Musical-Hayes
Brent Barrett, La Cage aux Folles, Signature Theatre
J.P. Coletta, Million Dollar Quartet, Infinity Theatre Company
Nicholas Rodriguez, Carousel, Arena Stage
Bobby Smith, La Cage aux Folles, Signature Theatre
Bobby Smith, Titanic, Signature Theatre

__

Outstanding Lead Actress in a Musical-Hayes
Heidi Blickenstaff, Freaky Friday, Signature Theatre
Felicia Boswell, Jelly’s Last Jam, Signature Theatre (It’s a tie!)
Felicia Curry, OLIVERio: A Brazilian Twist, The Kennedy Center
Tracy Lynn Olivera, 110 in the Shade, Ford’s Theatre (It’s a tie!)
Christina Sajous, Carmen: An Afro-Cuban Jazz Musical, Olney Theatre Center

__

Outstanding Lead Actor in a Musical-Helen
Hasani Allen, Sister Act, Toby’s Dinner Theatre
Matt Hirsh, Catch Me If You Can, NextStop Theatre Company
Sam Ludwig, Monsters of the Villa Diodati, Creative Cauldron
Christian Montgomery, American Idiot, The Keegan Theatre
Lawrence B. Munsey, Hairspray, Toby’s Dinner Theatre

__

Outstanding Lead Actress in a Musical-Helen
Iyona Blake, Caroline, or Change, Creative Cauldron
Kari Ginsburg, Next to Normal, The Keegan Theatre
Ashley Johnson, Sister Act, Toby’s Dinner Theatre
Eben Logan, American Idiot, The Keegan Theatre
Katie McManus, City of Angels, NextStop Theatre Company

__

Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play-Hayes
Evan Casey, The Flick, Signature Theatre
Liam Forde, Hand to God, Studio Theatre
Jamie Smithson, Sense & Sensibility, Folger Theatre
Tom Story, Angels in America, Pt 1, Millennium Approaches, Round House Theatre/Olney Theatre Center
Jack Willis, All the Way, Arena Stage

__

Outstanding Lead Actress in a Play-Hayes
Staceyann Chin, Motherstruck, Studio Theatre
Margaret Colin, The City of Conversation, Arena Stage
Alyssa Wilmoth Keegan, Cat on a Hot Tin Roof, Round House Theatre
Erin Weaver, A Midsummer Night’s Dream, Folger Theatre
Holly Twyford, Cloud 9, Studio Theatre

__

Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play-Helen
Mark Jaster, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Matthew J. Keenan, The Lonesome West, The Keegan Theatre
Tom Patterson, Constellations, Studio Theatre
Dallas Tolentino, Journey to the West, Constellation Theatre Company
Alex Vernon, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater

__

Outstanding Lead Actress in a Play-Helen
Lily Balatincz, Constellations, Studio Theatre
Sabrina Mandell, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Susan Marie Rhea, An American Daughter, The Keegan Theatre
Jenna Sokolowski, Redder Blood, The Hub Theatre
Holly Twyford, Blackberry Winter, Forum Theatre

__

Outstanding Play or Musical Adaptation
Ruth P. Watson (Book), Thomas W. Jones II (Book & Lyrics), William Knowles (Music), Blackberry Daze, MetroStage
Moisés Kaufman (Book & Lyrics), Eduardo Machado (Book), Arturo O’Farrill (Music), Carmen: An Afro-Cuban Jazz Musical, Olney Theatre Center
Jeffrey Hatcher (The Critic), The Critic & The Real Inspector Hound, Shakespeare Theatre Company
Aaron Posner, District Merchants, Folger Theatre
Bridget Carpenter (Book), Tom Kitt (Music), Brian Yorkey (Lyrics),
Freaky Friday Signature Theatre
Sandra Eskin, Michael J. Bobbitt, Jumanji, Adventure Theatre MTC
Jonelle Walker, TAME., WSC Avant Bard

__

Charles MacArthur Award for Outstanding Original New Play or Musical
Stephen Spotswood, Girl in the Red Corner, The Welders
Audrey Cefaly, The Gulf, Signature Theatre
Happenstance Theater, MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Gwydion Suilebhan, Transmission, The Welders
Vaughn Irving & Steve Przybylski (Music), Suzanne Edgar, Vaughn Irving, Farrell Parker, Steve Przybylski, Jason Schlafstein, Doug Wilder (Book & Lyrics), You, Or Whatever I Can Get Flying V

__

Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
James & the Giant Peach, Adventure Theatre MTC
Jumanji Adventure, Theatre MTC
The Lion, The Witch and The Wardrobe, Adventure Theatre MTC
The Miraculous Journey of Edward Tulane, Imagination Stage
OLIVERio: A Brazilian Twist, The Kennedy Center

__

Outstanding Visiting Production
Into the Woods, The Kennedy Center
The Lion, Arena Stage
The Object Lesson, Studio Theatre
The Mikado, Olney Theatre Center
Moby Dick, Arena Stage

__

Outstanding Production, Musical-Hayes
Carousel, Arena Stage
Come From Away, Ford’s Theatre
Jelly’s Last Jam, Signature Theatre
La Cage aux Folles, Signature Theatre
Titanic, Signature Theatre

__

Outstanding Production, Play-Hayes
Cat on a Hot Tin Roof, Round House Theatre
Hand to God, Studio Theatre
Moment, Studio Theatre
Motherstruck, Studio Theatre
Sense & Sensibility, Folger Theatre

__

Outstanding Production, Musical-Helen
American Idiot, The Keegan Theatre
Catch Me If You Can, NextStop Theatre Company
Next to Normal, The Keegan Theatre
Sister Act, Toby’s Dinner Theatre
Urinetown, Constellation Theatre Company

__

Outstanding Production, Play-Helen
Constellations, Studio Theatre
Equus, Constellation Theatre Company
King Ubu, Pointless Theatre
MOXIE: A Happenstance Vaudeville, Happenstance Theater
Word Becomes Flesh, Theater Alliance

__

Helen Hayes Tribute 
Ted van Griethuysen
__

John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company (eligible companies)
Convergence Theatre
InterAct Story Theatre
Mosaic Theater Company of DC
Nu Sass Productions
Rainbow Theatre Project

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply