Here are the Winners of the 13th Annual WATCH Awards

0
1

Here are the winners of the The 13th Annual Washington Area Theatre Community Honors (THE WATCH AWARDS). There were 126 productions (43 musicals, 83 plays) that were adjudicated in 2012. Thirty-three community theater companies participated in WATCH adjudication.

THE WINNERS HAVE AN * AND ARE BOLDED.

And now for the WINNERS!!

Outstanding Set Design in a Musical 
Bill Brown & Chad Wheeler – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Matt Karner – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Russell Kopp – A Little Night Music – Arlington Players
*John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson – The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Set Design in a Play
John Coscia – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
John Downing – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
John Downing – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria
*Raedun Knutsen & Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Jane B. Wingard – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Set Construction in a Musical 
Matt Karner & Joel Richon – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Kirk Noé – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Jim Korte & Bill Rippey – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
*Ryan Mudd – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Joe Stine & John Merritt – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players

Outstanding Set Construction in a Play 
John Coscia – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
*John Downing – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
John Downing – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria
Chip Gertzog et al – Side Man – Providence Players of Fairfax
Bernie Gmiter, Bob Schroth, Bill Glikbarg – Deathtrap – McLean Community Players
Timothy Hinton & David Johnson – August Osage County – Reston Community Players
John Merritt –  To Kill A Mockingbird – Port Tobacco Players

Outstanding Set Painting in a Musical 
*Nancy Daugherty et al – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Jill Hanger, Rhonna Johnson, Betsy Stevens – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Ronna Johnson – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Jane B. Wingard – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard – Oklahoma – 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play 
Erin Cumbo et al – Someone Who’ll Watch Over Me – Port City Playhouse
Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Mary Hutzler – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
*Jane B. Wingard – Bloody Murder – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical 
Sheila Draper – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Lindsey Hays – A Little Night Music – Arlington Players
Ronna Johnson – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
*Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Maria Littlefield – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play 
*Lisa Church & Chip Gertzog – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Edd Miller – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis
Kathy White – Side Man – Providence Players of Fairfax
Dinnie Whitson, Cathy Farnsworth, Christine Whitson – Deathtrap – McLean Community Players
Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Musical
Avery Burns – A Little Night Music – Arlington Players
Terri Fortney-Beinert – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Maria Littlefield – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
*Richard Perryman et al – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Joanne D. Wilson – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Play 
Emily Besuden, Jerry Gideon, Dick La Porte – Deathtrap – McLean Community Players
Mary Jo Ford & Alexandra Lee – August Osage County – Reston Community Theatre
Chip Gertzog – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
*Susan Kaplan – Side Man – Providence Players of Fairfax
Robbie Snow et al – Sleuth – Providence Players of Fairfax
Joanne D. Wilson – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Lighting Design in a Musical 
*Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical – Kensington Arts Theatre
Garret R. Hyde – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Ben Levine – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
B. Keith Ryder – A Little Night Music – Arlington Players
Tommy Scott – The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Play 
Ken & Patti Crowley  – August Osage County – Reston Community Players
Ken & Patti Crowley – Cantorial – Little Theatre of Alexandria
Frank Florentine & Shirley Panek – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis
*Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Bob Zeigler – Deathtrap – McLean Community Players

Outstanding Sound Design in a Musical 
Keith Bell – A Little Night Music – The Arlington Players
*Kevin Garrett – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Matt Rowe – Night of the Living Dead, The Musical – Kensington Arts Theatre
Gerhard Straub – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players

Outstanding Sound Design in a Play 
Chris Alpiar – Equus – Taking Flight Theatre Company
Jamie Coupar – The Beauty Queen of Leenane – Silver Spring Stage
*Jimmy Gertzog & Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Stan Harris – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Janice Rivera – Cantorial – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Costume Design in a Musical 
Pat Brennan – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Pat Brennan – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
*Eleanor Dicks – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Grant Kevin Lane – A Little Night Music – The Arlington Players
Susan Noé & Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre

Outstanding Costume Design in a Play
Patricia Kratzer et al – Enchanted April – Silver Spring Stage
Jean Schlichting & Kit Sibley – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
*Robbie Snow – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Linda Swann – The Lion in Winter – 2nd Star Productions
Beth Terranova – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Beth Terranova – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Makeup Design in a Musical 
Heather Bauer & Kaitelyn Bauer – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Kristina Friedgen – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Eric Jones – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
*Tim Kirk & Rebecca Carver – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Larissa Norris – Dreamgirls – Dominion Stage

Outstanding Makeup Design in a Play
Laurie T. Freed & Cast – Enchanted April – Silver Spring Stage
Beth Harrison – Side Man – Providence Players of Fairfax
*Beth Harrison – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Sheila Hyman & Shemika Berry – The Taming of the Shrew – Castaways Repertory Theatre
Sue Pinkman – Lend Me A Tenor – Reston Community Players

Outstanding Hair Design in a Musical 
Shemika Berry – The Color Purple – Tantallon Community Players
Kristina Friedgen – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Malca Giblin – Dreamgirls – Dominion Stage
Malca Giblin – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
*Bette Williams – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding Hair Design in a Play
*Beth Harrison – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Chanukan Jane Lilburne – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Robin Parker & Hannah Wolf – All the King’s Women – Little Theatre of Alexandria
Gina Quaye – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Arthur Rodger – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Bette Williams – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Special Effects
John Decker & Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical Kensington Arts Theatre
Chip GertzogYou Can’t Take It With YouProvidence Players of Fairfax
Tim KirkInto the Woods Fauquier Community Theatre
Keith Linville, Joe Stine, John Merritt – The Wizard of Oz Port Tobacco Players
*Jordan Rose & Doe B. Kim – Sunday in the Park with GeorgeKensington Arts Theatre

Nominations for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical (A TIE)
Joseph Aquilina as “Kyle” – Legally Blonde – Reston Community Players
*Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes” – Dirty Rotten Scoundrels – Damascus Theatre Company
Karen Batra as “Marge MacDougall” – Promises, PromisesThe Arlington Players
Erica Drezek as “Berthe” – PippinGreenbelt Arts Center
*Brenda Parker as “Church Soloist” – The Color Purple – Tantallon Community Players

Outstanding cameo in a play
Katherine Bisulca as “Sales Girl” – Red Scare on Sunset – Prince William Little Theatre
Bob Burnett as “Beverly Carlton” – The Man Who Came to Dinner – Fauquier Community Theatre
Carleigh Jones as “Doris” – The Hollow – Laurel Mill Playhouse
Stuart Orloff as “Teen Charlie” – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Yvonne Paretzky as “Addie” – The Little Foxes – Rockville Little Theatre
Shelley Rochester as “Mrs. Winsley” – Stop Kiss – Silver Spring Stage
*Mark Yeager as “Beverly Weston” – August Osage County – Reston Community Players

Outstanding featured actress in a musical
*Annie Coffman as “Anne Egerman” – A Little Night Music – The Arlington Players
Amy Dolan as “The Mother Abbess” – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Annie Ermlick as “Sister Mary Amnesia” – Nunsense – The Alliance Theatre
Shanice Jones as “Sofia” – The Color Purple – Tantallon Community Players
Molly Hicks Larson as “Paulette Buonofuonte” – Legally Blonde – Reston Community Players
Anne Marie Pinto as “Petra” – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding featured actor in a musical 
*Stephen Deininger as “Tateh” – Ragtime – Laurel Mill Playhouse
Michael J. Galizia as “Jud Fry” – Oklahoma – 2nd Star Production Malcolm Lee as “Jimmy Early” – Dreamgirls – Dominion Stage
Gary Saddon as “Ali Hakim” – Oklahoma – 2nd Star Productions
Stephen Yednock as “Nicely-Nicely Johnson” – Guys and Dolls – Tantallon Community Players

Outstanding featured actress in a play
Monica Garcia as “Mother McGee” – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Lorraine Magee as “Virginia” – Clean House – Elden Street Players
Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August Osage County – Reston Community Players
*Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms” – The Dixie Swim Club – Port City Playhouse
Shelley Rochester as “Costanza” – Enchanted April – Silver Spring Stage
Lois A. Stanziani as “Helga ten Dorp” – Deathtrap – McLean Community Players

Outstanding featured actor in a play
Chuck Dluhy as “Roma” – Glengary Glen Ross – Elden Street Players
Michael Kharfen as “Levene” – Glengary Glen Ross – Elden Street Players
Stuart Rick as “Benjamin Hubbard” – The Little Foxes – Rockville Little Theatre
*John Shackelford as “Max Levene” – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Kevin Wallace as “Victor Fleming” – Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical
Madeline Botteri as “Monica” – Rooms, A Rock Romance – Kensington Arts Theatre
Shawnee Louise Coleman-Lining as “Effie Melody White” – Dreamgirls – Dominion Stage
Andrea Gerald as “Cellie” – The Color Purple – Tantallon Community Players
*Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Farrell Parker as “Dot/Marie” – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actor in a musical 
Ryan Burke as “Georges/George” – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Eric Jones as “Ian” – Rooms, A Rock Romance – Kensington Arts Theatre
*Fred Nelson as “Tevye” – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Gabriel T. Potter as “Freddy Benson” – Dirty Rotten Scoundrels – Damascus Theatre Company
Brent Stone as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding lead actress in a play
*Lolita-Marie as “May N’Kame” – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Heather Quinn as “Dr. Cora Gage” – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Lee Slivka as “Barbara Fordham” – August Osage County – Reston Community Players
Mary Suib as “Violet Weston” – August Osage County – Reston Community Players
Jo Sullivan as “Jennie Malone” – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actor in a play
Dann Alagna as “Zed” – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
*Matt Baughman as “Charlie Gordon” – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Phil Hosford as “Ralph Wantage” – Frozen – Rockville Little Theatre
Sandy Irving as “Richard Nixon” – Frost/Nixon – Greenbelt Arts Center
Ryan Manning as “Max Levene” – Lend Me A Tenor – Reston Community Players

Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography 
Steve Lada – August Osage County – Reston Community Players
Steve Lada – Equus – Taking Flight Theatre Company
*Carl Brandt Long – Deathtrap – McLean Community Players
Carl Brandt Long – Man of La Mancha – McLean Community Players
Kevin Robertson – The Taming of the Shrew – Castaways Repertory Theatre

*Outstanding Choreography
Richelle “Rikki” Howie – Dreamgirls – Dominion Stage
Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
*Taurean Maray Barber – The Color Purple – Tantallon Community Players
Vincent Musgrave – A Chorus Line – Rockville Musical Theatre
Corinne Shumaker – The Music Man – Fauquier Community Theatre

Outstanding Music Direction
LaVar Betts – The Color Purple – Tantallon Community Players
*John-Michael d’Haviland – A Little Night Music – The Arlington Players
John-Michael d’Haviland – Dreamgirls – Dominion Stage
John-Michael d’Haviland – Spring Awakening – Dominion Stage
David Rohde – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Musical 
Brian Douglas – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
*Christopher Dykton – A Little Night Music – The Arlington Players
*Craig Petinatti – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Joshua Redford – Legally Blonde – Reston Community Players
Charla Rowe – The Color Purple – Tantallon Community Players

Outstanding Direction of a Play
Gloria DuGan – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Jimmy Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Ron Giddings – Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis
*Edd Miller – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Andrew JM Regiec – August Osage County – Reston Community Players

Outstanding Musical
*A Little Night Music – The Arlington Players
Dreamgirls – Dominion Stage
Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
The Color Purple – Tantallon Community Players
The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Play
August Osage County – Reston Community Players
Flowers for Algernon – Elden Street Players
*Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis
Side Man – Providence Players of Fairfax

WINS BY THEATRE

2ND STAR PRODUCTIONS (2)

Bloody Murder

Outstanding Set Painting in a Play, Jane B. Wingard.

Fiddler on the Roof

Outstanding Lead Actor in a Musical, Fred Nelson as “Tevye.”

THE ARLINGTON PLAYERS (5)

A Little Night Music

Outstanding Direction of a Musical, Christopher Dykton.

Outstanding Featured Actress in a Musical, Annie Coffman as “Anne Egerman.”

Outstanding Hair Design in a Musical, Bette Williams.

Outstanding Music Direction, John-Michael d’Haviland.

Outstanding Musical

COLONIAL PLAYERS (3)

Going to St. Ives

Outstanding Direction of a Play, Edd Miller.

Outstanding Lead Actress in a Play, Lolita-Marie as “May N’Kame.”

Outstanding Play

DAMASCUS THEATRE COMPANY (1)

Dirty Rotten Scoundrels

Outstanding Cameo in a Musical, Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes”

ELDEN STREET PLAYERS (1)

Flowers for Algernon

Outstanding Lead Actor in a Play, Matt Baughman as “Charlie Gordon”

FAUQUIER COMMUNITY THEATRE (4)

Into the Woods

Outstanding Makeup Design in a Musical, Tim Kirk

Outstanding Properties in a Musical, Richard Perryman & Peter Fakoury

Outstanding Set Decoration in a Musical, Tim Kirk

Outstanding Set Painting in a Musical, Nancy Daugherty

KENSINGTON ARTS THEATRE (5)

Night of the Living Dead, The Musical

Outstanding Light Design in a Musical, Kevin Boyce.

Sunday in the Park with George

Outstanding Costume Design in a Musical, Eleanor Dicks.

Outstanding Direction of a Musical, Craig Pettinati.

Outstanding Sound Design in a Musical, Kevin Garrett.

Outstanding Special Effects, Jordan Rose & Doe B. Kim.

LAUREL MILL PLAYHOUSE (1)

Ragtime

Outstanding Featured Actor in a Musical, Stephen Deininger as “Tateh.”

THE LITTLE THEATRE OF ALEXANDRIA (3)

Heaven Can Wait

Outstanding Featured Actor in a Play, John Shackelford as “Max Levene.”

Outstanding Set Construction in a Play, John Downing.

Sweeney Todd

Outstanding Lead Actress in a Musical, Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett.”

MCLEAN COMMUNITY PLAYERS (1)

Deathtrap

Outstanding Stage Combat Choreography, Carl Brandt Long.

PORT CITY PLAYHOUSE (1)

The Dixie Swim Club

Outstanding Featured Actress in a Play, Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms.”

PORT TOBACCO PLAYERS (2)

The Sound of Music

Outstanding Set Construction in a Musical, Ryan Mudd.

Outstanding Set Design in a Musical, John Merritt, Ryan Mudd, and Ben Simpson.

PROVIDENCE PLAYERS (8)

Side Man

Outstanding Light Design in a Play, Chip Gertzog.

Outstanding Properties in a Play, Susan Kaplan.

Outstanding Set Design in a Play, Raedun Knutsen and Chip Gertzog.

Outstanding Sound Design in a Play, Jimmy Gertzog and Chip Gertzog.

You Can’t Take it With You

Outstanding Costume Design in a Play, Robbie Snow.

Outstanding Hair Design in a Play, Beth Harrison.

Outstanding Makeup Design in a Play, Beth Harrison.

Outstanding Set Decoration in a Play, Lisa Church and Chip Gertzog.

RESTON COMMUNITY PLAYERS (1)

August Osage County

Outstanding Cameo in a Play, Mark Yeager as “Beverly Weston.”

TANTALLON COMMUNITY THEATRE (2)

The Color Purple

Outstanding Cameo in a Musical, Brenda Parker as “Church Soloist.”

Outstanding Choreography, Taurean Maray Barber.

Previous article‘A Walk in the Woods’ at Quotidian Theatre by Jessica Vaughan
Next article‘Dorothy and The Wizard of Oz’ at Pumpkin Theatre by Amanda Gunther
Joel Markowitz
Joel Markowitz is the Publisher and Editor of DCMetroTheaterArts. He founded the site with his brother Bruce to help promote the vast riches of theatre and the arts in the DC Metro area that includes Maryland, Virginia, and DC theater and music venues, universities, schools, Children's theaters, professional, and community theatres. Joel is an advocate for promoting the 'stars of the future' in his popular 'Scene Stealers' articles. He wrote a column for 5 years called ‘Theatre Schmooze’ and recorded podcast interviews for DC Theatre Scene. His work can also be seen and read on BroadwayStars. Joel also wrote a monthly preview of what was about to open in DC area theatres for BroadwayWorld. He is an avid film and theater goer, and a suffering Buffalo Bills and Sabres fan. Joel was a regular guest on 'The Lunch and Judy Show' radio program starring Judy Stadt in NYC. Joel founded The Ushers Theatre Going Group in the DC area in 1990, which had a 25-year run when it took its final curtain call last year. Joel is a proud member of The American Critics Association.