WATCH AWARDS Winners Are Being Announced Birchmere

We are updating the winners so check back after 7:30 PM.

Here are the winners of the The 12th Annual Washington Area Theatre Community Honors‘ (THE WATCH AWARDS) being awarded tonight at The Birchmere in Alexandria, VA. There were 126 productions (43 musicals, 83 plays) that were adjudicated in 2012. Thirty-three community theater companies participated in WATCH adjudication.

And now for the NOMINATIONS:

watch awards 2012

Outstanding Set Design in a Musical (5)
Bill Brown & Chad Wheeler – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Matt Karner – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Russell Kopp – A Little Night Music – Arlington Players
John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson – The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Set Design in a Play (5)
John Coscia – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
John Downing – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
John Downing – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria
Raedun Knutsen & Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Jane B. Wingard – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Set Construction in a Musical (5)
Matt Karner & Joel Richon – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Kirk Noé – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Jim Korte & Bill Rippey – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Ryan Mudd – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Joe Stine & John Merritt – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players

Outstanding Set Construction in a Play (7)
John Coscia – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
John Downing – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
John Downing – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria
Chip Gertzog et al – Side Man – Providence Players of Fairfax
Bernie Gmiter, Bob Schroth, Bill Glikbarg – Deathtrap – McLean Community Players
Timothy Hinton & David Johnson – August Osage County – Reston Community Players
John Merritt –  To Kill A Mockingbird – Port Tobacco Players

Outstanding Set Painting in a Musical (5)
Nancy Daugherty et al – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Jill Hanger, Rhonna Johnson, Betsy Stevens – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Ronna Johnson – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Jane B. Wingard – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard – Oklahoma – 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play (5)
Erin Cumbo et al – Someone Who’ll Watch Over Me – Port City Playhouse
Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Mary Hutzler – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Jane B. Wingard – Bloody Murder – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (5)
Sheila Draper – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Lindsey Hays – A Little Night Music – Arlington Players
Ronna Johnson – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Maria Littlefield – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)
Lisa Church & Chip Gertzog – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Edd Miller – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis
Kathy White – Side Man – Providence Players of Fairfax
Dinnie Whitson, Cathy Farnsworth, Christine Whitson – Deathtrap – McLean Community Players
Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Musical (5)
Avery Burns – A Little Night Music – Arlington Players
Terri Fortney-Beinert – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Maria Littlefield – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Richard Perryman et al – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Joanne D. Wilson – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Play (6)
Emily Besuden, Jerry Gideon, Dick La Porte – Deathtrap – McLean Community Players
Mary Jo Ford & Alexandra Lee – August Osage County – Reston Community Theatre
Chip Gertzog – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Susan Kaplan – Side Man – Providence Players of Fairfax
Robbie Snow et al – Sleuth – Providence Players of Fairfax
Joanne D. Wilson – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Lighting Design in a Musical (6)
Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical – Kensington Arts Theatre
Garret R. Hyde – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Ben Levine – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
B. Keith Ryder – A Little Night Music – Arlington Players
Tommy Scott – The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Play (5)
Ken & Patti Crowley  – August Osage County – Reston Community Players
Ken & Patti Crowley – Cantorial – Little Theatre of Alexandria
Frank Florentine & Shirley Panek – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis
Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Bob Zeigler – Deathtrap – McLean Community Players

Outstanding Sound Design in a Musical (5)
Keith Bell – A Little Night Music – The Arlington Players
Kevin Garrett – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Matt Rowe – Night of the Living Dead, The Musical – Kensington Arts Theatre
Gerhard Straub – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players

Outstanding Sound Design in a Play (5)
Chris Alpiar – Equus – Taking Flight Theatre Company
Jamie Coupar – The Beauty Queen of Leenane – Silver Spring Stage
Jimmy Gertzog & Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Stan Harris – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Janice Rivera – Cantorial – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Costume Design in a Musical (5)
Pat Brennan – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Pat Brennan – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Eleanor Dicks – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Grant Kevin Lane – A Little Night Music – The Arlington Players
Susan Noé & Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre

Outstanding Costume Design in a Play (6)
Patricia Kratzer et al – Enchanted April – Silver Spring Stage
Jean Schlichting & Kit Sibley – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Robbie Snow – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Linda Swann – The Lion in Winter – 2nd Star Productions
Beth Terranova – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Beth Terranova – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)
Heather Bauer & Kaitelyn Bauer – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Kristina Friedgen – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Eric Jones – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Rebecca Carver – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Larissa Norris – Dreamgirls – Dominion Stage

Outstanding Makeup Design in a Play (5)
Laurie T. Freed & Cast – Enchanted April – Silver Spring Stage
Beth Harrison – Side Man – Providence Players of Fairfax
Beth Harrison – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Sheila Hyman & Shemika Berry – The Taming of the Shrew – Castaways Repertory Theatre
Sue Pinkman – Lend Me A Tenor – Reston Community Players

Outstanding Hair Design in a Musical (5)
Shemika Berry – The Color Purple – Tantallon Community Players
Kristina Friedgen – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Malca Giblin – Dreamgirls – Dominion Stage
Malca Giblin – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Bette Williams – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding Hair Design in a Play (6)
Beth Harrison – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Chanukan Jane Lilburne – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Robin Parker & Hannah Wolf – All the King’s Women – Little Theatre of Alexandria
Gina Quaye – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Arthur Rodger – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Bette Williams – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Special Effects (5)

John Decker & Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical Kensington Arts Theatre
Chip GertzogYou Can’t Take It With YouProvidence Players of Fairfax
Tim KirkInto the Woods Fauquier Community Theatre
Keith Linville, Joe Stine, John Merritt – The Wizard of Oz Port Tobacco Players
J
ordan Rose & Doe B. Kim – Sunday in the Park with GeorgeKensington Arts Theatre

Nominations for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical (5)
Joseph Aquilina as “Kyle” – Legally Blonde – Reston Community Players
Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes” – Dirty Rotten Scoundrels – Damascus Theatre Company
Karen Batra as “Marge MacDougall” – Promises, PromisesThe Arlington Players
Erica Drezek as “Berthe” – PippinGreenbelt Arts Center
Brenda Parker as “Church Soloist” – The Color Purple – Tantallon Community Players

Outstanding cameo in a play (7)
Katherine Bisulca as “Sales Girl” – Red Scare on Sunset – Prince William Little Theatre
Bob Burnett as “Beverly Carlton” – The Man Who Came to Dinner – Fauquier Community Theatre
Carleigh Jones as “Doris” – The Hollow – Laurel Mill Playhouse
Stuart Orloff as “Teen Charlie” – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Yvonne Paretzky as “Addie” – The Little Foxes – Rockville Little Theatre
Shelley Rochester as “Mrs. Winsley” – Stop Kiss – Silver Spring Stage
Mark Yeager as “Beverly Weston” – August Osage County – Reston Community Players

Outstanding featured actress in a musical (6)
Annie Coffman as “Anne Egerman” – A Little Night Music – The Arlington Players
Amy Dolan as “The Mother Abbess” – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Annie Ermlick as “Sister Mary Amnesia” – Nunsense – The Alliance Theatre
Shanice Jones as “Sofia” – The Color Purple – Tantallon Community Players
Molly Hicks Larson as “Paulette Buonofuonte” – Legally Blonde – Reston Community Players
Anne Marie Pinto as “Petra” – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding featured actor in a musical (5)
Stephen Deininger as “Tateh” – Ragtime – Laurel Mill Playhouse
Michael J. Galizia as “Jud Fry” – Oklahoma – 2nd Star Production Malcolm Lee as “Jimmy Early” – Dreamgirls – Dominion Stage
Gary Saddon as “Ali Hakim” – Oklahoma – 2nd Star Productions
Stephen Yednock as “Nicely-Nicely Johnson” – Guys and Dolls – Tantallon Community Players

Outstanding featured actress in a play (6)
Monica Garcia as “Mother McGee” – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Lorraine Magee as “Virginia” – Clean House – Elden Street Players
Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August Osage County – Reston Community Players
Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms” – The Dixie Swim Club – Port City Playhouse
Shelley Rochester as “Costanza” – Enchanted April – Silver Spring Stage
Lois A. Stanziani as “Helga ten Dorp” – Deathtrap – McLean Community Players

Outstanding featured actor in a play (5)
Chuck Dluhy as “Roma” – Glengary Glen Ross – Elden Street Players
Michael Kharfen as “Levene” – Glengary Glen Ross – Elden Street Players
Stuart Rick as “Benjamin Hubbard” – The Little Foxes – Rockville Little Theatre
John Shackelford as “Max Levene” – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Kevin Wallace as “Victor Fleming” – Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical (5)
Madeline Botteri as “Monica” – Rooms, A Rock Romance – Kensington Arts Theatre
Shawnee Louise Coleman-Lining as “Effie Melody White” – Dreamgirls – Dominion Stage
Andrea Gerald as “Cellie” – The Color Purple – Tantallon Community Players
Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Farrell Parker as “Dot/Marie” – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actor in a musical (5)
Ryan Burke as “Georges/George” – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Eric Jones as “Ian” – Rooms, A Rock Romance – Kensington Arts Theatre
Fred Nelson as “Tevye” – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Gabriel T. Potter as “Freddy Benson” – Dirty Rotten Scoundrels – Damascus Theatre Company
Brent Stone as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding lead actress in a play (5)
Lolita-Marie as “May N’Kame” – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Heather Quinn as “Dr. Cora Gage” – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Lee Slivka as “Barbara Fordham” – August Osage County – Reston Community Players
Mary Suib as “Violet Weston” – August Osage County – Reston Community Players
Jo Sullivan as “Jennie Malone” – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actor in a play (5)
Dann Alagna as “Zed” – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Matt Baughman as “Charlie Gordon” – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Phil Hosford as “Ralph Wantage” – Frozen – Rockville Little Theatre
Sandy Irving as “Richard Nixon” – Frost/Nixon – Greenbelt Arts Center
Ryan Manning as “Max Levene” – Lend Me A Tenor – Reston Community Players

Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography (5)
Steve Lada – August Osage County – Reston Community Players
Steve Lada – Equus – Taking Flight Theatre Company
Carl Brandt Long – Deathtrap – McLean Community Players
Carl Brandt Long – Man of La Mancha – McLean Community Players
Kevin Robertson – The Taming of the Shrew – Castaways Repertory Theatre

Outstanding Choreography (5)
Richelle “Rikki” Howie – Dreamgirls – Dominion Stage
Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Taurean Maray Barber – The Color Purple – Tantallon Community Players
Vincent Musgrave – A Chorus Line – Rockville Musical Theatre
Corinne Shumaker – The Music Man – Fauquier Community Theatre

Outstanding Music Direction (5)
LaVar Betts – The Color Purple – Tantallon Community Players
John-Michael d’Haviland – A Little Night Music – The Arlington Players
John-Michael d’Haviland – Dreamgirls – Dominion Stage
John-Michael d’Haviland – Spring Awakening – Dominion Stage
David Rohde – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Musical (5)
Brian Douglas – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Christopher Dykton – A Little Night Music – The Arlington Players
Craig Petinatti – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Joshua Redford – Legally Blonde – Reston Community Players
Charla Rowe – The Color Purple – Tantallon Community Players

Outstanding Direction of a Play (5)
Gloria DuGan – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Jimmy Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Ron Giddings – Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis
Edd Miller – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Andrew JM Regiec – August Osage County – Reston Community Players<

Outstanding Musical (5)
A Little Night Music – The Arlington Players
Dreamgirls – Dominion Stage<
Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
The Color Purple – Tantallon Community Players
The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Play (5)
August Osage County – Reston Community Players
Flowers for Algernon – Elden Street Players
Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis
Side Man – Providence Players of Fairfax

NOMINATIONS BY THEATRE

2ND STAR PRODUCTION (14)
Outstanding Set Painting in a Play – Jane B. Wingard – Bloody Murder

Outstanding Direction of a Musical – Brian Douglas – Fiddler on the Roof

Outstanding Lead Actor in a Musical – Fred Nelson as “Tevye” – Fiddler on the Roof

Outstanding Light Design in a Musical – Garret R. Hyde – Fiddler on the Roof

Outstanding Properties in a Musical – Joanne D. Wilson – Fiddler on the Roof

Outstanding Set Painting in a Musical – Jane B. Wingard – Fiddler on the Roof

Outstanding Featured Actor in a Musical – Michael J. Galizia as “Jud Fry” – Oklahoma

Outstanding Featured Actor in a Musical – Gary Saddon as “Ali Hakim” – Oklahoma

Outstanding Set Painting in a Musical – Jane B. Wingard – Oklahoma

Outstanding Costume Design in a Play – Linda Swann – The Lion in Winter

Outstanding Properties in a Play – Joanne D. Wilson – The Lion in Winter

Outstanding Set Decoration in a Play – Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter

Outstanding Set Design in a Play – Jane B. Wingard – The Lion in Winter

Outstanding Set Painting in a Play – Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter

 ALLIANCE THEATRE (1)
Outstanding Featured Actress in a Musical – Annie Ermlick as “Sister Mary Amnesia” – Nunsense

ARLINGTON PLAYERS (14)
Outstanding Costume Design in a Musical – Grant Kevin Lane – A Little Night Music

Outstanding Direction of a Musical – Christopher Dykton – A Little Night Music

Outstanding Featured Actress in a Musical – Annie Coffman as “Anne Egerman” – A Little Night Music

Outstanding Featured Actress in a Musical – Anne Marie Pinto as “Petra” – A Little Night Music

Outstanding Hair Design in a Musical – Bette Williams – A Little Night Music

Outstanding Lead Actor in a Musical – Brent Stone as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music

Outstanding Light Design in a Musical – B. Keith Ryder – A Little Night Music

Outstanding Music Direction  – John-Michael d’Haviland – A Little Night Music

Outstanding Musical  – A Little Night Music

Outstanding Properties in a Musical – Avery Burns – A Little Night Music

Outstanding Set Decoration in a Musical – Lindsey Hays – A Little Night Music

Outstanding Set Design in a Musical – Russell Kopp  – A Little Night Music

Outstanding Sound Design in a Musical – Keith Bell – A Little Night Music

Outstanding Cameo in a Musical – Karen Batra as “Marge MacDougall” – Promises, Promises

CASTAWAYS REPERTORY THEATRE (2)
Outstanding Makeup Design in a Play – Sheila Hyman & Shemika Berry – The Taming of the Shrew

Outstanding Stage Combat Choreography – Kevin Robertson – The Taming of the Shrew

 COLONIAL PLAYERS (15)
Outstanding Lead Actress in a Play – Jo Sullivan as “Jennie Malone” – Chapter Two

Outstanding Light Design in a Play – Frank Florentine & Shirley Panek – Chapter Two

Outstanding Set Decoration in a Play – Edd Miller – Chapter Two

Outstanding Costume Design in a Play – Beth Terranova – Cinderella Waltz

Outstanding Featured Actress in a Play – Monica Garcia as “Mother McGee”

Outstanding Lead Actor in a Play – Dann Alagna as “Zed” – Cinderella Waltz

Outstanding Costume Design in a Play – Beth Terranova – Going to St. Ives

Outstanding Direction of a Play – Edd Miller – Going to St. Ives

Outstanding Hair Design in a Play – Gina Quaye  – Going to St. Ives

Outstanding Lead Actress in a Play – Lolita-Marie as “May N’Kame”

Outstanding Lead Actress in a Play – Heather Quinn as “Dr. Cora Gage”

Outstanding Play – Going to St. Ives

Outstanding Direction of a Play – Ron Giddings – Moonlight and Magnolias

Outstanding Featured Actor in a Play – Kevin Wallace as “Victor Fleming”

Outstanding Play – Moonlight and Magnolias

DAMASCUS THEATRE COMPANY (6)
Outstanding Cameo in a Musical – Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes” – Dirty Rotten Scoundrels

Outstanding Lead Actor in a Musical – Gabriel T. Potter as “Freddy Benson” – Dirty Rotten Scoundrels

Outstanding Properties in a Musical – Maria Littlefield  – Meet Me in St. Louis

Outstanding Set Construction in a Musical – Jim Korte & Bill Rippey – Meet Me in St. Louis

Outstanding Set Decoration in a Musical – Maria Littlefield  – Meet Me in St. Louis

Outstanding Set Design in a Musical – Bill Brown & Chad Wheeler  – Meet Me in St. Louis

DOMINION STAGE (8)
Outstanding Choreography – Richelle “Rikki” Howie – Dreamgirls

Outstanding Featured Actor in a Musical – Malcolm Lee as “Jimmy Early”- Dreamgirls

Outstanding Hair Design in a Musical – Malca Giblin – Dreamgirls

Outstanding Lead Actress in a Musical – Shawnee Louise Coleman-Lining as “Effie Melody White” – Dreamgirls

Outstanding Makeup Design in a Musical – Larissa Norris – Dreamgirls

Outstanding Music Direction  – John-Michael d’Haviland  – Dreamgirls

Outstanding Musical –  Dreamgirls

Outstanding Music Direction  – John-Michael d’Haviland  – Spring Awakening

ELDEN STREET PLAYERS (10)
Outstanding Featured Actress in a Play – Lorraine Magee as “Virginia” – Clean House

Outstanding Cameo in a Play – Stuart Orloff as “Teen Charlie” – Flowers for Algernon

Outstanding Direction of a Play – Gloria DuGan – Flowers for Algernon

Outstanding Hair Design in a Play – Arthur Rodger – Flowers for Algernon

Outstanding Lead Actor in a Play – Matt Baughman as “Charlie Gordon” – Flowers for Algernon

Outstanding Play – Flowers for Algernon

Outstanding Sound Design in a Play – Stan Harris – Flowers for Algernon

Outstanding Featured Actor in a Play – Chuck Dluhy as “Roma” – Glengary Glen Ross

Outstanding Featured Actor in a Play – Michael Kharfen as “Levene” – Glengary Glen Ross

Outstanding Set Design in a Musical – James Villarubia  – Rooms, A Rock Romance

FAUQUIER COMMUNITY THEATRE (13)
Outstanding Choreography – Martha Lynch – Into the Woods

Outstanding Costume Design in a Musical – Susan Noe & Martha Lynch  – Into the Woods

Outstanding Light Design in a Musical – Tim Kirk – Into the Woods

Outstanding Makeup Design in a Musical – Tim Kirk & Rebecca Carver

Outstanding Properties in a Musical – Richard Perryman et al – Into the Woods

Outstanding Set Construction in a Musical – Tim Kirk & Kirk Noe – Into the Woods

Outstanding Set Decoration in a Musical – Tim Kirk – Into the Woods

Outstanding Set Design in a Musical – Tim Kirk & Martha Lynch – Into the Woods

Outstanding Set Painting in a Musical – Nancy Daugherty et al – Into the Woods

Outstanding Sound Design in a Musical – Tim Kirk – Into the Woods

Outstanding Special Effects – Tim Kirk – Into the Woods

Outstanding Cameo in a Play – Bob Burnett as “Beverly Carlton” – The Man Who Came to Dinner

Outstanding Choreography – Corinne Shumaker – The Music Man

GREENBELT ARTS CENTER (2)

Outstanding Lead Actor in a Play – Sandy Irving as “Richard Nixon” – Frost/Nixon<

Outstanding Cameo in a Musical – Erica Drezek as “Berthe” – Pippin

KENSINGTON ARTS THEATRE (18)
Outstanding Light Design in a Musical – Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical

Outstanding Sound Design in a Musical – Matt Rowe – Night of the Living Dead, The Musical

Outstanding Special Effects – John Decker & Kevin Boyce  – Night of the Living Dead, The Musical

Outstanding Lead Actor in a Musical – Eric Jones as “Ian” – Rooms, A Rock Romance

Outstanding Lead Actress in a Musical – Madeline Botteri as “Monica” – Rooms, A Rock Romance

Outstanding Costume Design in a Musical – Eleanor Dicks – Sunday in the Park with George

Outstanding Direction of a Musical – Craig Pettinati – Sunday in the Park with George

Outstanding Hair Design in a Musical – Malca Giblin – Sunday in the Park with George

Outstanding Lead Actor in a Musical – Ryan Burke as “Georges/George” – Sunday in the Park with George

Outstanding Lead Actress in a Musical – Farrell Parker as “Dot/Marie” – Sunday in the Park with George

Outstanding Light Design in a Musical – Ben Levine – Sunday in the Park with George

Outstanding Makeup Design in a Musical – Eric Jones – Sunday in the Park with George

Outstanding Music Direction – David Rohde – Sunday in the Park with George

Outstanding Musical – Sunday in the Park with George

Outstanding Set Construction in a Musical – Matt Karner & Joel Richon – Sunday in the Park with George

Outstanding Set Design in a Musical – Matt Karner – Sunday in the Park with George

Outstanding Sound Design in a Musical – Kevin Garrett – Sunday in the Park with George

Outstanding Special Effects – Jordan Rose & Doe B. Kim – Sunday in the Park with George

LAUREL MILL PLAYHOUSE (2)
Outstanding Featured Actor in a Musical – Stephen Deininger as “Tateh” – Ragtime

Outstanding Cameo in a Play – Carleigh Jones as “Doris” – The Hollow

LITTLE THEATRE OF ALEXANDRIA (15)
Outstanding Hair Design in a Play – Robin Parker & Hannah Wolf – All the King’s Women

Outstanding Light Design in a Play – Ken & Patti Crowley – Cantorial

Outstanding Sound Design in a Play – Janice Rivera – Cantorial

Outstanding Costume Design in a Play – Jean Schlichting & Kit Sibley – Heaven Can Wait

Outstanding Featured Actor in a Play – John Shackelford as “Max Levene” – Heaven Can Wait

Outstanding Hair Design in a Play – Chanukan Jane Lilburne – Heaven Can Wait

Outstanding Set Construction in a Play – John Downing – Heaven Can Wait

Outstanding Set Design in a Play – John Downing – Heaven Can Wait

Outstanding Set Painting in a Play – Mary Hutzler – Heaven Can Wait

Outstanding Hair Design in a Musical – Kristina Friedgen – Sweeney Todd

Outstanding Lead Actress in a Musical – Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd

Outstanding Makeup Design in a Musical – Kristina Friedgen – Sweeney Todd

Outstanding Hair Design in a Play – Bette Williams – Witness for the Prosecution

Outstanding Set Construction in a Play – John Downing – Witness for the Prosecution

Outstanding Set Design in a Play – John Downing – Witness for the Prosecution

MCLEAN COMMUNITY PLAYERS (7)
Outstanding Featured Actress in a Play – Lois A. Stanziani as “Helga ten Dorp” – Deathtrap

Outstanding Light Design in a Play – Bob Zeigler – Deathtrap

Outstanding Properties in a Play – Emily Besuden, Jerry Gideon, Dick La Porte – Deathtrap

Outstanding Set Construction in a Play – Bernie Gmiter, Bob Schroth, Bill Glikbarg  – Deathtrap

Outstanding Set Decoration in a Play – Dinnie Whitson, Cathy Farnsworth, Christine Whitson – Deathtrap

Outstanding Stage Combat Choreography – Carl Brandt Long – Deathtrap

Outstanding Stage Combat Choreography – Carl Brandt Long – Man of La Mancha

PORT CITY PLAYHOUSE (2)
Outstanding Set Painting in a Play – Erin Cumbo et al – Someone Who’ll Watch Over Me

Outstanding Featured Actress in a Play – Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms” – The Dixie Swim Club

PORT TOBACCO PLAYERS (17)
Outstanding Costume Design in a Musical – Pat Brennan – The Sound of Music

Outstanding Featured Actress in a Musical – Amy Dolan as “The Mother Abbess” – The Sound of Music

Outstanding Light Design in a Musical – Tommy Scott – The Sound of Music

Outstanding Musical – The Sound of Music

Outstanding Properties in a Musical – Terri Fortney-Beinert – The Sound of Music

Outstanding Set Construction in a Musical – Ryan Mudd – The Sound of Music

Outstanding Set Decoration in a Musical – Sheila Draper – The Sound of Music

Outstanding Set Design in a Musical – John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson – The Sound of Music

Outstanding Set Painting in a Musical – Jill Hanger, Rhonna Johnson, Betsy Stevens – The Sound of Music

Outstanding Costume Design in a Musical – Pat Brennan – The Wizard of Oz

Outstanding Makeup Design in a Musical – Heather Bauer & Kaitelyn Bauer – The Wizard of Oz

Outstanding Set Construction in a Musical – Joe Stine & John Merritt – The Wizard of Oz

Outstanding Set Decoration in a Musical – Ronna Johnson – The Wizard of Oz

Outstanding Set Painting in a Musical – Ronna Johnson – The Wizard of Oz

Outstanding Sound Design in a Musical – Gerhard Straub – The Wizard of Oz

Outstanding Special Effects – Keith Linville, Joe Stine, John Merritt – The Wizard of Oz

Outstanding Set Construction in a Play – John Merritt – To Kill A Mockingbird

PRINCE WILLIAM LITTLE THEATRE (1)
Outstanding Cameo in a Play – Katherine Bisulca as “Sales Girl” – Red Scare on Sunset

PROVIDENCE PLAYERS (19)
Outstanding Direction of a Play – Jimmy Gertzog – Side Man

Outstanding Light Design in a Play – Chip Gertzog – Side Man

Outstanding Makeup Design in a Play – Beth Harrison – Side Man

Outstanding Play – Side Man

Outstanding Properties in a Play – Susan Kaplan – Side Man

Outstanding Set Construction in a Play – Chip Gertzog et al – Side Man

Outstanding Set Decoration in a Play – Kathy White – Side Man

Outstanding Set Design in a Play – Raedun Knutsen & Chip Gertzog  – Side Man

Outstanding Set Painting in a Play – Chip Gertzog – Side Man

Outstanding Sound Design in a Play – Jimmy Gertzog & Chip Gertzog – Side Man

Outstanding Properties in a Play – Robbie Snow et al – Sleuth

Outstanding Costume Design in a Play – Robbie Snow – You Can’t Take it With You

Outstanding Hair Design in a Play – Beth Harrison – You Can’t Take it With You

Outstanding Makeup Design in a Play – Beth Harrison – You Can’t Take it With You

Outstanding Properties in a Play – Chip Gertzog – You Can’t Take it With You

Outstanding Set Construction in a Play – John Coscia – You Can’t Take it With You

Outstanding Set Decoration in a Play – Lisa Church & Chip Gertzog – You Can’t Take it With You

Outstanding Set Design in a Play – John Coscia – You Can’t Take it With You

Outstanding Special Effects – Chip Gertzog – You Can’t Take it With You

RESTON COMMUNITY PLAYERS (15)
Outstanding Cameo in a Play – Mark Yeager as “Beverly Weston” – August Osage County

Outstanding Direction of a Play – Andrew JM Regiec – August Osage County

Outstanding Featured Actress in a Play – Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August Osage County

Outstanding Lead Actress in a Play – Lee Slivka as “Barbara Fordham” – August Osage County

Outstanding Lead Actress in a Play – Mary Suib as “Violet Weston” – August Osage County

Outstanding Light Design in a Play – Ken & Patti Crowley – August Osage County

Outstanding Play – August Osage County

Outstanding Properties in a Play – Mary Jo Ford & Alexandra lee – August Osage County

Outstanding Set Construction in a Play – Timothy Hinton & David Johnson  – August Osage County

Outstanding Stage Combat Choreography – Steve Lada – August Osage County

Outstanding Cameo in a Musical – Joseph Aquilina as “Kyle” – Legally Blonde

Outstanding Direction of a Musical – Joshua Redford  – Legally Blonde

Outstanding Featured Actress in a Musical – Molly Hicks Larson as “Paulette Buonofuonte” – Legally Blonde

Outstanding Lead Actor in a Play – Ryan Manning as “Max Levene” – Lend Me A Tenor

Outstanding Makeup Design in a Play – Sue Pinkman – Lend Me A Tenor

ROCKVILLE LITTLE THEATRE (3)
Outstanding Lead Actor in a Play – Phil Hosford as “Ralph Wantage” – Frozen

Outstanding Cameo in a Play – Yvonne Paretzky as “Addie” – The Little Foxes

Outstanding Featured Actor in a Play – Stuart Rick as “Benjamin Hubbard” – The Little Foxes

ROCKVILLE MUSICAL THEATRE (1)
Outstanding Choreography – Vincent Musgrave – A Chorus Line

SILVER SPRING STAGE (5)
Outstanding Sound Design in a Play – Jamie Coupar – Beauty Queen of Leenane

Outstanding Costume Design in a Play – Patricia Kratzer et al – Enchanted April

Outstanding Featured Actress in a Play – Shelley Rochester as “Costanza” – Enchanted April

Outstanding Makeup Design in a Play – Laurie T. Freed & Cast – Enchanted
April

Outstanding Cameo in a Play – Shelley Rochester as “Mrs. Winsley” – Stop Kiss

TAKING FLIGHT THEATRE COMPANY (2)
Outstanding Sound Design in a Play – Chris Alpiar – Equus

Outstanding Stage Combat Choreography – Steve Lada  – Equus

TANTALLON COMMUNITY THEATRE (9)
Outstanding Featured Actor in a Musical – Stephen Yednock as “Nicely-Nicely Johnson” – Guys and Dolls

Outstanding Cameo in a Musical – Brenda Parker as “Church Soloist” – The Color Purple

Outstanding Choreography  – Taurean Maray Barber – The Color Purple

Outstanding Direction of a Musical – Charla Rowe – The Color Purple

Outstanding Featured Actress in a Musical – Shanice Jones as “Sofia” – The Color Purple

Outstanding Hair Design in a Musical – Shemika Berry – The Color Purple

Outstanding Lead Actress in a Musical – Andrea Gerald as “Cellie” – The Color Purple

Outstanding Music Direction – LaVar Betts – The Color PurpleOutstanding Musical  – The Color Purple

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.