WATCH AWARDS NOMINATIONS ANNOUNCED TONIGHT!

Watchlogo-e1354214071407-288x300

The 14th Annual Washington Area Theatre Community Honors‘ (THE WATCH AWARDS) nominations will be announced tonight at The Birchmere in Alexandria, VA. The WATCH Award Ceremony will take place on Sunday, March 9, 2014 back at The Birchmere, in Alexandria, VA. Tickets are $17.50 at the Birchmere Box Office, or purchase them online.

In the COMMENT BOX let us know who you think should be nominated!

Come back here at 8:15 PM to see this year’s nominations!

birchmere

Here were last year’s nominees:

Watchlogo-e1354214071407-288x300

There were 126 productions (43 musicals, 83 plays) that were adjudicated in 2012. Thirty-three community theater companies participated in WATCH adjudication.

And now for the Nominations…

In each of the thirty-eight categories, five nominees were selected based on the average scores of eight judges. In some categories, due to score ties, more than five nominees are announced. Nominations are provided in alphabetical order by nominee. The nominations are provided by category and then by theater at the end of the document.

 Nominations for outstanding technical achievements.

Outstanding Set Design in a Musical (5)
Bill Brown & Chad Wheeler – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Matt Karner – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Russell Kopp – A Little Night Music – Arlington Players
John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson – The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Set Design in a Play (5)
John Coscia – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
John Downing – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
John Downing – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria
Raedun Knutsen & Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Jane B. Wingard – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Set Construction in a Musical (5)
Matt Karner & Joel Richon – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Kirk Noé – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Jim Korte & Bill Rippey – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Ryan Mudd – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Joe Stine & John Merritt – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players

Outstanding Set Construction in a Play (7)
John Coscia – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
John Downing – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
John Downing – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria
Chip Gertzog et al – Side Man – Providence Players of Fairfax
Bernie Gmiter, Bob Schroth, Bill Glikbarg – Deathtrap – McLean Community Players
Timothy Hinton & David Johnson – August Osage County – Reston Community Players
John Merritt –  To Kill A Mockingbird – Port Tobacco Players

Outstanding Set Painting in a Musical (5)
Nancy Daugherty et al – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Jill Hanger, Rhonna Johnson, Betsy Stevens – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Ronna Johnson – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Jane B. Wingard – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard – Oklahoma – 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play (5)
Erin Cumbo et al – Someone Who’ll Watch Over Me – Port City Playhouse
Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Mary Hutzler – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Jane B. Wingard – Bloody Murder – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (5)
Sheila Draper – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Lindsey Hays – A Little Night Music – Arlington Players
Ronna Johnson – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Maria Littlefield – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)
Lisa Church & Chip Gertzog – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Edd Miller – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis
Kathy White – Side Man – Providence Players of Fairfax
Dinnie Whitson, Cathy Farnsworth, Christine Whitson – Deathtrap – McLean Community Players
Jane B. Wingard et al – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Musical (5)
Avery Burns – A Little Night Music – Arlington Players
Terri Fortney-Beinert – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Maria Littlefield – Meet Me in St. Louis – Damascus Theatre Company
Richard Perryman et al – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Joanne D. Wilson – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Play (6)
Emily Besuden, Jerry Gideon, Dick La Porte – Deathtrap – McLean Community Players
Mary Jo Ford & Alexandra Lee – August Osage County – Reston Community Theatre
Chip Gertzog – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Susan Kaplan – Side Man – Providence Players of Fairfax
Robbie Snow et al – Sleuth – Providence Players of Fairfax
Joanne D. Wilson – The Lion in Winter – 2nd Star Productions

Outstanding Lighting Design in a Musical (6)
Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical – Kensington Arts Theatre
Garret R. Hyde – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Ben Levine – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
B. Keith Ryder – A Little Night Music – Arlington Players
Tommy Scott – The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Play (5)
Ken & Patti Crowley  – August Osage County – Reston Community Players
Ken & Patti Crowley – Cantorial – Little Theatre of Alexandria
Frank Florentine & Shirley Panek – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis
Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Bob Zeigler – Deathtrap – McLean Community Players

Outstanding Sound Design in a Musical (5)
Keith Bell – A Little Night Music – The Arlington Players
Kevin Garrett – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Matt Rowe – Night of the Living Dead, The Musical – Kensington Arts Theatre
Gerhard Straub – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players

Outstanding Sound Design in a Play (5)
Chris Alpiar – Equus – Taking Flight Theatre Company
Jamie Coupar – The Beauty Queen of Leenane – Silver Spring Stage
Jimmy Gertzog & Chip Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Stan Harris – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Janice Rivera – Cantorial – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Costume Design in a Musical (5)
Pat Brennan – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Pat Brennan – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Eleanor Dicks – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Grant Kevin Lane – A Little Night Music – The Arlington Players
Susan Noé & Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre

Outstanding Costume Design in a Play (6)
Patricia Kratzer et al – Enchanted April – Silver Spring Stage
Jean Schlichting & Kit Sibley – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Robbie Snow – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Linda Swann – The Lion in Winter – 2nd Star Productions
Beth Terranova – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Beth Terranova – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)
Heather Bauer & Kaitelyn Bauer – The Wizard of Oz – Port Tobacco Players
Kristina Friedgen – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Eric Jones – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Tim Kirk & Rebecca Carver – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Larissa Norris – Dreamgirls – Dominion Stage

Outstanding Makeup Design in a Play (5)
Laurie T. Freed & Cast – Enchanted April – Silver Spring Stage
Beth Harrison – Side Man – Providence Players of Fairfax
Beth Harrison – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Sheila Hyman & Shemika Berry – The Taming of the Shrew – Castaways Repertory Theatre
Sue Pinkman – Lend Me A Tenor – Reston Community Players

Outstanding Hair Design in a Musical (5)
Shemika Berry – The Color Purple – Tantallon Community Players
Kristina Friedgen – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Malca Giblin – Dreamgirls – Dominion Stage
Malca Giblin – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Bette Williams – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding Hair Design in a Play (6)
Beth Harrison – You Can’t Take It With You – Providence Players of Fairfax
Chanukan Jane Lilburne – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Robin Parker & Hannah Wolf – All the King’s Women – Little Theatre of Alexandria
Gina Quaye – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Arthur Rodger – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Bette Williams – Witness for the Prosecution – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Special Effects (5)

John Decker & Kevin Boyce – Night of the Living Dead, The Musical Kensington Arts Theatre
Chip GertzogYou Can’t Take It With YouProvidence Players of Fairfax
Tim KirkInto the Woods Fauquier Community Theatre
Keith Linville, Joe Stine, John Merritt – The Wizard of Oz Port Tobacco Players
J
ordan Rose & Doe B. Kim – Sunday in the Park with GeorgeKensington Arts Theatre

Nominations for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical (5)
Joseph Aquilina as “Kyle” – Legally Blonde – Reston Community Players
Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes” – Dirty Rotten Scoundrels – Damascus Theatre Company
Karen Batra as “Marge MacDougall” – Promises, PromisesThe Arlington Players
Erica Drezek as “Berthe” – PippinGreenbelt Arts Center
Brenda Parker as “Church Soloist” – The Color Purple – Tantallon Community Players

Outstanding cameo in a play (7)
Katherine Bisulca as “Sales Girl” – Red Scare on Sunset – Prince William Little Theatre
Bob Burnett as “Beverly Carlton” – The Man Who Came to Dinner – Fauquier Community Theatre
Carleigh Jones as “Doris” – The Hollow – Laurel Mill Playhouse
Stuart Orloff as “Teen Charlie” – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Yvonne Paretzky as “Addie” – The Little Foxes – Rockville Little Theatre
Shelley Rochester as “Mrs. Winsley” – Stop Kiss – Silver Spring Stage
Mark Yeager as “Beverly Weston” – August Osage County – Reston Community Players

Outstanding featured actress in a musical (6)
Annie Coffman as “Anne Egerman” – A Little Night Music – The Arlington Players
Amy Dolan as “The Mother Abbess” – The Sound of Music – Port Tobacco Players
Annie Ermlick as “Sister Mary Amnesia” – Nunsense – The Alliance Theatre
Shanice Jones as “Sofia” – The Color Purple – Tantallon Community Players
Molly Hicks Larson as “Paulette Buonofuonte” – Legally Blonde – Reston Community Players
Anne Marie Pinto as “Petra” – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding featured actor in a musical (5)
Stephen Deininger as “Tateh” – Ragtime – Laurel Mill Playhouse
Michael J. Galizia as “Jud Fry” – Oklahoma – 2nd Star Production Malcolm Lee as “Jimmy Early” – Dreamgirls – Dominion Stage
Gary Saddon as “Ali Hakim” – Oklahoma – 2nd Star Productions
Stephen Yednock as “Nicely-Nicely Johnson” – Guys and Dolls – Tantallon Community Players

Outstanding featured actress in a play (6)
Monica Garcia as “Mother McGee” – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Lorraine Magee as “Virginia” – Clean House – Elden Street Players
Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August Osage County – Reston Community Players
Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms” – The Dixie Swim Club – Port City Playhouse
Shelley Rochester as “Costanza” – Enchanted April – Silver Spring Stage
Lois A. Stanziani as “Helga ten Dorp” – Deathtrap – McLean Community Players

Outstanding featured actor in a play (5)
Chuck Dluhy as “Roma” – Glengary Glen Ross – Elden Street Players
Michael Kharfen as “Levene” – Glengary Glen Ross – Elden Street Players
Stuart Rick as “Benjamin Hubbard” – The Little Foxes – Rockville Little Theatre
John Shackelford as “Max Levene” – Heaven Can Wait – Little Theatre of Alexandria
Kevin Wallace as “Victor Fleming” – Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical (5)
Madeline Botteri as “Monica” – Rooms, A Rock Romance – Kensington Arts Theatre
Shawnee Louise Coleman-Lining as “Effie Melody White” – Dreamgirls – Dominion Stage
Andrea Gerald as “Cellie” – The Color Purple – Tantallon Community Players
Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd – Little Theatre of Alexandria
Farrell Parker as “Dot/Marie” – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actor in a musical (5)
Ryan Burke as “Georges/George” – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Eric Jones as “Ian” – Rooms, A Rock Romance – Kensington Arts Theatre
Fred Nelson as “Tevye” – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Gabriel T. Potter as “Freddy Benson” – Dirty Rotten Scoundrels – Damascus Theatre Company
Brent Stone as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music – The Arlington Players

Outstanding lead actress in a play (5)
Lolita-Marie as “May N’Kame” – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Heather Quinn as “Dr. Cora Gage” – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Lee Slivka as “Barbara Fordham” – August Osage County – Reston Community Players
Mary Suib as “Violet Weston” – August Osage County – Reston Community Players
Jo Sullivan as “Jennie Malone” – Chapter Two – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actor in a play (5)
Dann Alagna as “Zed” – Cinderella Waltz – Colonial Players of Annapolis
Matt Baughman as “Charlie Gordon” – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Phil Hosford as “Ralph Wantage” – Frozen – Rockville Little Theatre
Sandy Irving as “Richard Nixon” – Frost/Nixon – Greenbelt Arts Center
Ryan Manning as “Max Levene” – Lend Me A Tenor – Reston Community Players

Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography (5)
Steve Lada – August Osage County – Reston Community Players
Steve Lada – Equus – Taking Flight Theatre Company
Carl Brandt Long – Deathtrap – McLean Community Players
Carl Brandt Long – Man of La Mancha – McLean Community Players
Kevin Robertson – The Taming of the Shrew – Castaways Repertory Theatre

Outstanding Choreography (5)
Richelle “Rikki” Howie – Dreamgirls – Dominion Stage
Martha Lynch – Into the Woods – Fauquier Community Theatre
Taurean Maray Barber – The Color Purple – Tantallon Community Players
Vincent Musgrave – A Chorus Line – Rockville Musical Theatre
Corinne Shumaker – The Music Man – Fauquier Community Theatre

Outstanding Music Direction (5)
LaVar Betts – The Color Purple – Tantallon Community Players
John-Michael d’Haviland – A Little Night Music – The Arlington Players
John-Michael d’Haviland – Dreamgirls – Dominion Stage
John-Michael d’Haviland – Spring Awakening – Dominion Stage
David Rohde – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Musical (5)
Brian Douglas – Fiddler on the Roof – 2nd Star Productions
Christopher Dykton – A Little Night Music – The Arlington Players
Craig Petinatti – Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
Joshua Redford – Legally Blonde – Reston Community Players
Charla Rowe – The Color Purple – Tantallon Community Players

Outstanding Direction of a Play (5)
Gloria DuGan – Flowers for Algernon – Elden Street Players
Jimmy Gertzog – Side Man – Providence Players of Fairfax
Ron Giddings – Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis
Edd Miller – Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Andrew JM Regiec – August Osage County – Reston Community Players<

Outstanding Musical (5)
A Little Night Music – The Arlington Players
Dreamgirls – Dominion Stage<
Sunday in the Park with George – Kensington Arts Theatre
The Color Purple – Tantallon Community Players
The Sound of Music – Port Tobacco Players

Outstanding Play (5)
August Osage County – Reston Community Players
Flowers for Algernon – Elden Street Players
Going to St. Ives – Colonial Players of Annapolis
Moonlight and Magnolias – Colonial Players of Annapolis
Side Man – Providence Players of Fairfax

NOMINATIONS BY THEATRE

2ND STAR PRODUCTIONS (14)

Outstanding Set Painting in a Play – Jane B. Wingard  – Bloody Murder
Outstanding Direction of a Musical – Brian Douglas  – Fiddler on the Roof
Outstanding Lead Actor in a Musical – Fred Nelson as “Tevye” – Fiddler on the Roof
Outstanding Light Design in a Musical – Garret R. Hyde  – Fiddler on the Roof
Outstanding Properties in a Musical – Joanne D. Wilson  – Fiddler on the Roof
Outstanding Set Painting in a Musical – Jane B. Wingard  – Fiddler on the Roof
Outstanding Featured Actor in a Musical – Michael J. Galizia as “Jud Fry” – Oklahoma
Outstanding Featured Actor in a Musical – Gary Saddon as “Ali Hakim” – Oklahoma
Outstanding Set Painting in a Musical – Jane B. Wingard  – Oklahoma
Outstanding Costume Design in a Play – Linda Swann  – The Lion in Winter
Outstanding Properties in a Play – Joanne D. Wilson  – The Lion in Winter
Outstanding Set Decoration in a Play – Jane B. Wingard et al  – The Lion in Winter
Outstanding Set Design in a Play – Jane B. Wingard  – The Lion in Winter
Outstanding Set Painting in a Play – Jane B. Wingard et al  – The Lion in Winter

 ALLIANCE THEATRE (1)

Outstanding Featured Actress in a Musical – Annie Ermlick as “Sister Mary Amnesia” – Nunsense

ARLINGTON PLAYERS (14)

Outstanding Costume Design in a Musical – Grant Kevin Lane  – A Little Night Music
Outstanding Direction of a Musical – Christopher Dykton  – A Little Night Music
Outstanding Featured Actress in a Musical – Annie Coffman as “Anne Egerman” – A Little Night Music
Outstanding Featured Actress in a Musical – Anne Marie Pinto as “Petra” – A Little Night Music
Outstanding Hair Design in a Musical – Bette Williams  – A Little Night Music
Outstanding Lead Actor in a Musical – Brent Stone as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music
Outstanding Light Design in a Musical – B. Keith Ryder  – A Little Night Music
Outstanding Music Direction  – John-Michael d’Haviland  – A Little Night Music
Outstanding Musical  – A Little Night Music
Outstanding Properties in a Musical – Avery Burns  – A Little Night Music
Outstanding Set Decoration in a Musical – Lindsey Hays  – A Little Night Music
Outstanding Set Design in a Musical – Russell Kopp  – A Little Night Music
Outstanding Sound Design in a Musical – Keith Bell  – A Little Night Music
Outstanding Cameo in a Musical – Karen Batra as “Marge MacDougall” – Promises, Promises

  CASTAWAYS REPERTORY THEATRE (2)

Outstanding Makeup Design in a Play – Sheila Hyman & Shemika Berry  – The Taming of the Shrew
Outstanding Stage Combat Choreography – Kevin Robertson  – The Taming of the Shrew

 COLONIAL PLAYERS (15)

Outstanding Lead Actress in a Play – Jo Sullivan as “Jennie Malone” – Chapter Two
Outstanding Light Design in a Play – Frank Florentine & Shirley Panek  – Chapter Two
Outstanding Set Decoration in a Play – Edd Miller  – Chapter Two
Outstanding Costume Design in a Play – Beth Terranova  – Cinderella Waltz
Outstanding Featured Actress in a Play – Monica Garcia as “Mother McGee”
Outstanding Lead Actor in a Play – Dann Alagna as “Zed” – Cinderella Waltz
Outstanding Costume Design in a Play – Beth Terranova  – Going to St. Ives
Outstanding Direction of a Play – Edd Miller  – Going to St. Ives
Outstanding Hair Design in a Play – Gina Quaye  – Going to St. Ives
Outstanding Lead Actress in a Play – Lolita-Marie as “May N’Kame”
Outstanding Lead Actress in a Play – Heather Quinn as “Dr. Cora Gage”
Outstanding Play  – Going to St. Ives
Outstanding Direction of a Play – Ron Giddings  – Moonlight and Magnolias
Outstanding Featured Actor in a Play – Kevin Wallace as “Victor Fleming”
Outstanding Play  – Moonlight and Magnolias

 DAMASCUS THEATRE COMPANY (6)

Outstanding Cameo in a Musical – Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes” – Dirty Rotten Scoundrels
Outstanding Lead Actor in a Musical – Gabriel T. Potter as “Freddy Benson” – Dirty Rotten Scoundrels
Outstanding Properties in a Musical – Maria Littlefield  – Meet Me in St. Louis
Outstanding Set Construction in a Musical – Jim Korte & Bill Rippey  – Meet Me in St. Louis
Outstanding Set Decoration in a Musical – Maria Littlefield  – Meet Me in St. Louis
Outstanding Set Design in a Musical – Bill Brown & Chad Wheeler  – Meet Me in St. Louis

 DOMINION STAGE (8)

Outstanding Choreography  – Richelle “Rikki” Howie  – Dreamgirls
Outstanding Featured Actor in a Musical – Malcolm Lee as “Jimmy Early” – Dreamgirls
Outstanding Hair Design in a Musical – Malca Giblin  – Dreamgirls
Outstanding Lead Actress in a Musical – Shawnee Louise Coleman-Lining as “Effie Melody White” – Dreamgirls
Outstanding Makeup Design in a Musical – Larissa Norris  – Dreamgirls
Outstanding Music Direction  – John-Michael d’Haviland  – Dreamgirls
Outstanding Musical  –  Dreamgirls
Outstanding Music Direction  – John-Michael d’Haviland  – Spring Awakening

 ELDEN STREET PLAYERS (10)

Outstanding Featured Actress in a Play – Lorraine Magee as “Virginia” – Clean House
Outstanding Cameo in a Play – Stuart Orloff as “Teen Charlie” – Flowers for Algernon
Outstanding Direction of a Play – Gloria DuGan  – Flowers for Algernon
Outstanding Hair Design in a Play – Arthur Rodger  – Flowers for Algernon
Outstanding Lead Actor in a Play – Matt Baughman as “Charlie Gordon” – Flowers for Algernon
Outstanding Play  – Flowers for Algernon
Outstanding Sound Design in a Play – Stan Harris  – Flowers for Algernon
Outstanding Featured Actor in a Play – Chuck Dluhy as “Roma” – Glengary Glen Ross
Outstanding Featured Actor in a Play – Michael Kharfen as “Levene” – Glengary Glen Ross
Outstanding Set Design in a Musical – James Villarubia  – Rooms, A Rock Romance

 FAUQUIER COMMUNITY THEATRE (13)

Outstanding Choreography  – Martha Lynch  – Into the Woods
Outstanding Costume Design in a Musical – Susan Noe & Martha Lynch  – Into the Woods
Outstanding Light Design in a Musical – Tim Kirk  – Into the Woods
Outstanding Makeup Design in a Musical – Tim Kirk & Rebecca Carver
Outstanding Properties in a Musical – Richard Perryman et al  – Into the Woods
Outstanding Set Construction in a Musical – Tim Kirk & Kirk Noe  – Into the Woods
Outstanding Set Decoration in a Musical – Tim Kirk  – Into the Woods
Outstanding Set Design in a Musical – Tim Kirk & Martha Lynch  – Into the Woods
Outstanding Set Painting in a Musical – Nancy Daugherty et al  – Into the Woods
Outstanding Sound Design in a Musical – Tim Kirk  – Into the Woods
Outstanding Special Effects  – Tim Kirk  – Into the Woods
Outstanding Cameo in a Play – Bob Burnett as “Beverly Carlton” – The Man Who Came to Dinner
Outstanding Choreography  – Corinne Shumaker  – The Music Man

 GREENBELT ARTS CENTER (2)

Outstanding Lead Actor in a Play – Sandy Irving as “Richard Nixon” – Frost/Nixon
Outstanding Cameo in a Musical – Erica Drezek as “Berthe” – Pippin

 KENSINGTON ARTS THEATRE (18)

Outstanding Light Design in a Musical – Kevin Boyce  – Night of the Living Dead, The Musical
Outstanding Sound Design in a Musical – Matt Rowe  – Night of the Living Dead, The Musical
Outstanding Special Effects  – John Decker & Kevin Boyce  – Night of the Living Dead, The Musical
Outstanding Lead Actor in a Musical – Eric Jones as “Ian” – Rooms, A Rock Romance
Outstanding Lead Actress in a Musical – Madeline Botteri as “Monica” – Rooms, A Rock Romance
Outstanding Costume Design in a Musical – Eleanor Dicks  – Sunday in the Park with George
Outstanding Direction of a Musical – Craig Pettinati  – Sunday in the Park with George
Outstanding Hair Design in a Musical – Malca Giblin  – Sunday in the Park with George
Outstanding Lead Actor in a Musical – Ryan Burke as “Georges/George” – Sunday in the Park with George
Outstanding Lead Actress in a Musical – Farrell Parker as “Dot/Marie” – Sunday in the Park with George
Outstanding Light Design in a Musical – Ben Levine  – Sunday in the Park with George
Outstanding Makeup Design in a Musical – Eric Jones  – Sunday in the Park with George
Outstanding Music Direction  – David Rohde  – Sunday in the Park with George
Outstanding Musical  –  Sunday in the Park with George
Outstanding Set Construction in a Musical – Matt Karner & Joel Richon  – Sunday in the Park with George
Outstanding Set Design in a Musical – Matt Karner  – Sunday in the Park with George
Outstanding Sound Design in a Musical – Kevin Garrett  – Sunday in the Park with George
Outstanding Special Effects  – Jordan Rose & Doe B. Kim  – Sunday in the Park with George

 LAUREL MILL PLAYHOUSE (2)

Outstanding Featured Actor in a Musical – Stephen Deininger as “Tateh” – Ragtime
Outstanding Cameo in a Play – Carleigh Jones as “Doris” – The Hollow

 LITTLE THEATRE OF ALEXANDRIA (15)

Outstanding Hair Design in a Play – Robin Parker & Hannah Wolf  – All the King’s Women
Outstanding Light Design in a Play – Ken & Patti Crowley  – Cantorial
Outstanding Sound Design in a Play – Janice Rivera  – Cantorial
Outstanding Costume Design in a Play – Jean Schlichting & Kit Sibley  – Heaven Can Wait
Outstanding Featured Actor in a Play – John Shackelford as “Max Levene” – Heaven Can Wait
Outstanding Hair Design in a Play – Chanukan Jane Lilburne  – Heaven Can Wait
Outstanding Set Construction in a Play – John Downing  – Heaven Can Wait
Outstanding Set Design in a Play – John Downing  – Heaven Can Wait
Outstanding Set Painting in a Play – Mary Hutzler  – Heaven Can Wait
Outstanding Hair Design in a Musical – Kristina Friedgen  – Sweeney Todd
Outstanding Lead Actress in a Musical – Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd
Outstanding Makeup Design in a Musical – Kristina Friedgen  – Sweeney Todd
Outstanding Hair Design in a Play – Bette Williams  – Witness for the Prosecution
Outstanding Set Construction in a Play – John Downing  – Witness for the Prosecution
Outstanding Set Design in a Play – John Downing  – Witness for the Prosecution

 MCLEAN COMMUNITY PLAYERS (7)

Outstanding Featured Actress in a Play – Lois A. Stanziani as “Helga ten Dorp” – Deathtrap
Outstanding Light Design in a Play – Bob Zeigler  – Deathtrap
Outstanding Properties in a Play – Emily Besuden, Jerry Gideon, Dick La Porte  – Deathtrap
Outstanding Set Construction in a Play – Bernie Gmiter, Bob Schroth, Bill Glikbarg  – Deathtrap
Outstanding Set Decoration in a Play – Dinnie Whitson, Cathy Farnsworth, Christine Whitson  – Deathtrap
Outstanding Stage Combat Choreography – Carl Brandt Long  – Deathtrap
Outstanding Stage Combat Choreography – Carl Brandt Long  – Man of La Mancha

 PORT CITY PLAYHOUSE (2)

Outstanding Set Painting in a Play – Erin Cumbo et al  – Someone Who’ll Watch Over Me
Outstanding Featured Actress in a Play – Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms” – The Dixie Swim Club

 PORT TOBACCO PLAYERS (17)

Outstanding Costume Design in a Musical – Pat Brennan  – The Sound of Music
Outstanding Featured Actress in a Musical – Amy Dolan as “The Mother Abbess” – The Sound of Music
Outstanding Light Design in a Musical – Tommy Scott  – The Sound of Music
Outstanding Musical  – The Sound of Music
Outstanding Properties in a Musical – Terri Fortney-Beinert  – The Sound of Music
Outstanding Set Construction in a Musical – Ryan Mudd  – The Sound of Music
Outstanding Set Decoration in a Musical – Sheila Draper  – The Sound of Music
Outstanding Set Design in a Musical – John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson  – The Sound of Music
Outstanding Set Painting in a Musical – Jill Hanger, Rhonna Johnson, Betsy Stevens  – The Sound of Music
Outstanding Costume Design in a Musical – Pat Brennan  – The Wizard of Oz
Outstanding Makeup Design in a Musical – Heather Bauer & Kaitelyn Bauer  – The Wizard of Oz
Outstanding Set Construction in a Musical – Joe Stine & John Merritt  – The Wizard of Oz
Outstanding Set Decoration in a Musical – Ronna Johnson  – The Wizard of Oz
Outstanding Set Painting in a Musical – Ronna Johnson  – The Wizard of Oz
Outstanding Sound Design in a Musical – Gerhard Straub  – The Wizard of Oz
Outstanding Special Effects  – Keith Linville, Joe Stine, John Merritt  – The Wizard of Oz
Outstanding Set Construction in a Play – John Merritt  – To Kill A Mockingbird

 PRINCE WILLIAM LITTLE THEATRE (1)

Outstanding Cameo in a Play – Katherine Bisulca as “Sales Girl” – Red Scare on Sunset

 PROVIDENCE PLAYERS (19)

Outstanding Direction of a Play – Jimmy Gertzog  – Side Man
Outstanding Light Design in a Play – Chip Gertzog  – Side Man
Outstanding Makeup Design in a Play – Beth Harrison  – Side Man
Outstanding Play  – Side Man
Outstanding Properties in a Play – Susan Kaplan  – Side Man
Outstanding Set Construction in a Play – Chip Gertzog et al  – Side Man
Outstanding Set Decoration in a Play – Kathy White  – Side Man
Outstanding Set Design in a Play – Raedun Knutsen & Chip Gertzog  – Side Man
Outstanding Set Painting in a Play – Chip Gertzog  – Side Man
Outstanding Sound Design in a Play – Jimmy Gertzog & Chip Gertzog  – Side Man
Outstanding Properties in a Play – Robbie Snow et al  – Sleuth
Outstanding Costume Design in a Play – Robbie Snow  – You Can’t Take it With You
Outstanding Hair Design in a Play – Beth Harrison  – You Can’t Take it With You
Outstanding Makeup Design in a Play – Beth Harrison  – You Can’t Take it With You
Outstanding Properties in a Play – Chip Gertzog  – You Can’t Take it With You
Outstanding Set Construction in a Play – John Coscia  – You Can’t Take it With You
Outstanding Set Decoration in a Play – Lisa Church & Chip Gertzog  – You Can’t Take it With You
Outstanding Set Design in a Play – John Coscia  – You Can’t Take it With You
Outstanding Special Effects  – Chip Gertzog  – You Can’t Take it With You

 RESTON COMMUNITY PLAYERS (15)

Outstanding Cameo in a Play – Mark Yeager as “Beverly Weston” – August Osage County
Outstanding Direction of a Play – Andrew JM Regiec  – August Osage County
Outstanding Featured Actress in a Play – Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August Osage County
Outstanding Lead Actress in a Play – Lee Slivka as “Barbara Fordham” – August Osage County
Outstanding Lead Actress in a Play – Mary Suib as “Violet Weston” – August Osage County
Outstanding Light Design in a Play – Ken & Patti Crowley  – August Osage County
Outstanding Play  – August Osage County
Outstanding Properties in a Play – Mary Jo Ford & Alexandra lee  – August Osage County
Outstanding Set Construction in a Play – Timothy Hinton & David Johnson  – August Osage County
Outstanding Stage Combat Choreography – Steve Lada  – August Osage County
Outstanding Cameo in a Musical – Joseph Aquilina as “Kyle” – Legally Blonde
Outstanding Direction of a Musical – Joshua Redford  – Legally Blonde
Outstanding Featured Actress in a Musical – Molly Hicks Larson as “Paulette Buonofuonte” – Legally Blonde
Outstanding Lead Actor in a Play – Ryan Manning as “Max Levene” – Lend Me A Tenor
Outstanding Makeup Design in a Play – Sue Pinkman  – Lend Me A Tenor

 ROCKVILLE LITTLE THEATRE (3)

Outstanding Lead Actor in a Play – Phil Hosford as “Ralph Wantage” – Frozen
Outstanding Cameo in a Play – Yvonne Paretzky as “Addie” – The Little Foxes
Outstanding Featured Actor in a Play – Stuart Rick as “Benjamin Hubbard” – The Little Foxes

 ROCKVILLE MUSICAL THEATRE (1)

Outstanding Choreography  – Vincent Musgrave  – A Chorus Line

 SILVER SPRING STAGE (5)

Outstanding Sound Design in a Play – Jamie Coupar  – Beauty Queen of Leenane
Outstanding Costume Design in a Play – Patricia Kratzer et al  – Enchanted April
Outstanding Featured Actress in a Play – Shelley Rochester as “Costanza” – Enchanted April
Outstanding Makeup Design in a Play – Laurie T. Freed & Cast  – Enchanted April
Outstanding Cameo in a Play – Shelley Rochester as “Mrs. Winsley” – Stop Kiss

 TAKING FLIGHT THEATRE COMPANY (2)

Outstanding Sound Design in a Play – Chris Alpiar  – Equus
Outstanding Stage Combat Choreography – Steve Lada  – Equus

 TANTALLON COMMUNITY THEATRE (9)

Outstanding Featured Actor in a Musical – Stephen Yednock as “Nicely-Nicely Johnson” – Guys and Dolls
Outstanding Cameo in a Musical – Brenda Parker as “Church Soloist” – The Color Purple
Outstanding Choreography  – Taurean Maray Barber  – The Color Purple
Outstanding Direction of a Musical – Charla Rowe  – The Color Purple
Outstanding Featured Actress in a Musical – Shanice Jones as “Sofia” – The Color Purple
Outstanding Hair Design in a Musical – Shemika Berry  – The Color Purple
Outstanding Lead Actress in a Musical – Andrea Gerald as “Cellie” – The Color Purple
Outstanding Music Direction  – LaVar Betts  – The Color Purple
Outstanding Musical  – The Color Purple

AND HERE ARE LAST YEAR’S WINNERS.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to WATCH AWARDS NOMINATIONS ANNOUNCED TONIGHT!

  1. Evelyn January 19, 2014 at 4:04 pm #

    Gotta go with the obvious for me — Silver Spring Stage’s, “Expecting Isabel” for best play and many wonderful performances. Shout out to the tech group too!