Here are the 2015 Helen Hayes Awards Nominations

helen-hayes-award3.jpg

 

This is the first time that the new Awards Process will be effect, producing the 47 categories of nominations.

Outstanding Performer, Visiting Production

Caroline BowmanEvitaThe Kennedy Center
Bethan CullinaneKing LearFolger Theatre
Tovah FeldshuhGolda’s BalconyTheater J
Joseph MarcellKing LearFolger Theatre
Alex MugnaioniKing LearFolger Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Play-HELEN Production

Bonita BriskerSeven GuitarsNo Rules Theatre Company
Katy CarkuffOne Man, Two Guvnors1st Stage
Maggie ErwinFailure: A Love StoryThe Hub Theatre
Lisa HodsollThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance
Carolyn KashnerFailure: A Love StoryThe Hub Theatre
Irina KavsadzeTwelfth NightSynetic Theater

Outstanding Supporting Actress in a Play-HAYES Production

Katie deBuysSeminarRound House Theatre
Sarah MarshallMarie AntoinetteWoolly Mammoth Theatre Company
Nancy RobinetteTribesStudio Theatre
Erin WeaverMother Courage and Her ChildrenArena Stage
Emily YoungThe Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre

The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play-HELEN Production

Wayne BennettSeven GuitarsNo Rules Theatre Company
Daniel CoreyOne Man, Two Guvnors1st Stage
Michael Kevin DarnallFailure: A Love StoryThe Hub Theatre
Irakli KavsadzeTwelfth NightSynetic Theater
Alex MillsThree Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog)Synetic Theater

The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play-HAYES Production

Zachary FineThe Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre
Richard GallagherTribesStudio Theatre
Andy GrotelueschenThe Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre
Matthew McGeeThe BFGImagination Stage
Scott ParkinsonCockStudio Theatre
Alexander StrainSeminarRound House Theatre
Michael Anthony WilliamsTwo Trains RunningRound House Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical-HELEN Production

David JamesSpamalotToby’s Dinner Theatre
David JenningsSpamalotToby’s Dinner Theatre
Nick LehanSpamalotToby’s Dinner Theatre
Darren McDonnellSpamalotToby’s Dinner Theatre
Jeffrey ShankleSHREK The MusicalToby’s Dinner Theatre
Joshua SimonDani GirlUnexpected Stage Company

Outstanding Supporting Actor in a Musical-HAYES Production

Matthew A. AndersonThe 25th Annual PutnamFord’s Theatre
County Spelling Bee
George DvorskyHow to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Samuel EdgerlyOrdinary DaysRound House Theatre
Lawrence RedmondHow to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Bobby SmithThe Threepenny OperaSignature Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical-HELEN Production

Miranda MedugnoVisible LanguageWSC Avant Bard
Ines NassaraHairThe Keegan Theatre
Lynne SiglerMemphis, The MusicalToby’s Dinner Theatre
Sarah Anne SillersVisible LanguageWSC Avant Bard
Dani StollerBat Boy: The Musical1st Stage

Outstanding Supporting Actress in a Musical-HAYES Production

Natascia DiazThe Threepenny OperaSignature Theatre
Sherri L. EdelenHow to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Donna MigliaccioSunday in the Park With GeorgeSignature Theatre
Nova Y. PaytonElmer GantrySignature Theatre
Erin WeaverOrdinary DaysRound House Theatre

Outstanding Lead Actor in a Musical-HELEN Production

G. Carlos HendersonBlack NativityTheater Alliance
Lee LiebeskindNero/PseudoWSC Avant Bard
Jimmy MavrikesBat Boy: The Musical1st Stage
Lawrence B. MunseySpamalotToby’s Dinner Theatre
Alan NaylorJacques Brel is Alive and WellCreative Cauldron
& Living in Paris
Roy Patten Jr.Black NativityTheater Alliance
Bradley Foster SmithNero/PseudoWSC Avant Bard

Outstanding Lead Actor in a Musical-HAYES Production

Mitchell JarvisThe Threepenny OperaSignature Theatre
Sam LudwigHow to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Kevin McAllisterVioletFord’s Theatre
Charlie PollockElmer GantrySignature Theatre
Matthew James ThomasDinerSignature Theatre

Outstanding Lead Actress in a Musical-HELEN Production

Priscilla CuellarSpamalotToby’s Dinner Theatre
Ny’a JohnsonBlack NativityTheater Alliance
Thomascena NelsonBlack NativityTheater Alliance
Krislynn PerryBlack NativityTheater Alliance
Barbara WalshCarrie: The MusicalStudio Theatre

Outstanding Lead Actress in a Musical-HAYES Production

Mara DaviBeachesSignature Theatre
Erin DavieSide ShowThe Kennedy Center
Brynn O’MalleySunday in the Park With GeorgeSignature Theatre
Emily PadgettSide ShowThe Kennedy Center
Alysha UmphressBeachesSignature Theatre

Outstanding Lead Actress in a Play-HELEN Production

Joniece Abbott-PrattSeven GuitarsNo Rules Theatre Company
Caroline Stefanie ClayGidion’s KnotForum Theatre and NextStop Theatre Company
Karina HilleardThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance
Nanna IngvarssonThe Amish ProjectFactory 449
Nanna IngvarssonTerminusStudio Theatre
Katie RyanTerminusStudio Theatre
Irina TsikurishviliTwelfth NightSynetic Theater

Outstanding Lead Actress in a Play-HAYES Production

Bianca AmatoPrivate LivesShakespeare Theatre Company
Kimberly GilbertMarie AntoinetteWoolly Mammoth Theatre Company
Susan LynskeyThe BFGImagination Stage
Emily TownleyThe TotalitariansWoolly Mammoth Theatre Company
Kathleen TurnerMother Courage and Her ChildrenArena Stage
Holly TwyfordSex With StrangersSignature Theatre
Dawn UrsulaWe Are Proud to Present…Woolly Mammoth Theatre Company

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play-HELEN Production

Ro BoddieSeven GuitarsNo Rules Theatre Company
Ben CunisTwelfth NightSynetic Theater
Chris DinolfoStuart LittleAdventure Theatre MTC
Dylan MyersTerminusStudio Theatre
Doug WilderOne Man, Two Guvnors1st Stage

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play-HAYES Production

Joseph CarlsonColossalOlney Theatre Center
James CaverlyTribesStudio Theatre
Rick FoucheuxFreud’s Last SessionTheater J
James KonicekThe BFGImagination Stage
Alex MandellBad JewsStudio Theatre
Ron RifkinCamp DavidArena Stage
Tom StoryThe Wolfe TwinsStudio Theatre

Outstanding Sound Design-HELEN Production

Matthew M. NielsonAbominableThe Hub Theatre
Matthew M. Nielson and Christopher BaineThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance
Thomas Sowers (Sound Designer) and Konstantine Lortkipanidze (Original Music)The Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Thomas Sowers (Sound Designer) and Konstantine Lortkipanidze (Original Music)Twelfth NightSynetic Theater
Tom TeasleyThe Love of the NightingaleConstellation Theatre Company

Outstanding Sound Design-HAYES Production

Christopher BaineThe BFGImagination Stage
Christopher BaineColossalOlney Theatre Center
Lindsay JonesThe Tallest Tree in the ForestArena Stage
Roc Lee (Sound Design) and James Sugg (Composer)Mother Courage and Her ChildrenArena Stage
Ryan RumeryTribesStudio Theatre
Eric ShimelonisMarie AntoinetteWoolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Lighting Design-HELEN Production

Brian S. AllardThe Jungle BookAdventure Theatre MTC
Colin K. BillsTwelfth NightSynetic Theater
John BurklandThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance
Brittany Diliberto (Lighting Designer) and Riki K. (Multimedia Designer)The Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Heidi EckwallHealing WarsArena Stage
Cory Ryan FrankLa Senorita de Tacna/The Young Lady from TacnaGALA Hispanic Theatre

Outstanding Lighting Design-HAYES Production

Jason Arnold (Lighting Designer) and Eric J. Van Wyk (Projection Designer)The BFGImagination Stage
Colin K. BillsColossalOlney Theatre Center
Colin K. Bills (Lighting Designer) and Jared Mezzocchi (Video Designer)The TotalitariansWoolly Mammoth Theatre Company
Andrew CissnaSex With StrangersSignature Theatre
Philip S. RosenbergPrivate LivesShakespeare Theatre Company

Outstanding Costume Design-HELEN Production

Kendra RaiBeauty and the BeastSynetic Theater
Kendra RaiThe Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Kendra RaiTwelfth NightSynetic Theater
Collin RanneyBlack NativityTheater Alliance
Collin RanneyTiny Tim’s Christmas CarolAdventure Theatre MTC
Collin RanneyThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance

Outstanding Costume Design-HAYES Production

Helen HuangMarie AntoinetteWoolly Mammoth Theatre Company
Frank LabovitzThe Threepenny OperaSignature Theatre
Frank LabovitzThe TotalitariansWoolly Mammoth Theatre Company
Jeffrey StolzThe BFGImagination Stage
Paul TazewellSide ShowThe Kennedy Center

Outstanding Set Design-HELEN Production

Phil CharlwoodThe Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Dan ConwayTiny Tim’s Christmas CarolAdventure Theatre MTC
Adam KochBat Boy: The Musical1st Stage
Collin RanneyThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance
David Israel Reynoso (Set Designer) and Kate Freer (Media Designer)Healing WarsArena Stage
Klyph StanfordStuart LittleAdventure Theatre MTC
Greg StevensThe Amish ProjectFactory 449

Outstanding Set Design-HAYES Production

Tony CisekTwo Trains RunningRound House Theatre
Simon HiglettThe Importance of Being EarnestShakespeare Theatre Company
Misha KachmanMarie AntoinetteWoolly Mammoth Theatre Company
JD MadsenSex With StrangersSignature Theatre
Eric J. Van WykThe BFGImagination Stage

Outstanding Choreography in a Play-HELEN Production

Jen BevanNightfall with Edgar Allan PoeMolotov Theatre Group
Liz Lerman and Keith Thompson in collaboration with the performersHealing WarsArena Stage
Irina TsikurishviliBeauty and the BeastSynetic Theater
Irina Tsikurishvili (Choreographer) and Ben Cunis (Fight Choreographer)The Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Irina Tsikurishvili (Choreographer) and Ben Cunis (Fight Choreographer)Twelfth NightSynetic Theater

Outstanding Choreography in a Play-HAYES Production

Ben CunisThe BFGImagination Stage
Ben Cunis (Fight & Movement Choreographer)ColossalOlney Theatre Center
and Christopher D’Amboise (Choreographer)
Matthew GardinerTender NapalmSignature Theatre
Joe IsenbergThe TotalitariansWoolly Mammoth Theatre Company
Joe Isenberg (Fight Choreographer) and Paige Hernandez (Choreographer)We Are Proud to Present…Woolly Mammoth Theatre Company
David LeongMother Courage and Her ChildrenArena Stage
Daniel PelzigPrivate LivesShakespeare Theatre Company

Outstanding Choreography in a Musical-HELEN Production

Michael J. BobbittMiss Nelson is MissingAdventure Theatre MTC
Princess MhoonBlack NativityTheater Alliance
Mark MinnickMary PoppinsToby’s Dinner Theatre
Mark MinnickSpamalotToby’s Dinner Theatre
Christen SvingosMemphis, The MusicalToby’s Dinner Theatre

Outstanding Choreography in a Musical-HAYES Production

Byron EasleyFive Guys Named MoeArena Stage
Parker EsseFiddler on the RoofArena Stage
Parker EsseSmokey Joe’s Café: The Songs of Leiber and StollerArena Stage
Dan KnechtgesBeachesSignature Theatre
Susan StromanLittle DancerThe Kennedy Center
Anthony Van LaastSide ShowThe Kennedy Center

Outstanding Musical Direction-HELEN Production

Laura BradyDani GirlUnexpected Stage Company
e’marcus Harper-ShortBlack NativityTheater Alliance
Charles W. JohnsonSweeney Todd: The Demon Barber of Fleet StreetLandless Theatre Company
Jake NullHairThe Keegan Theatre
Ross Scott RawlingsMemphis, The MusicalToby’s Dinner Theatre
Ross Scott RawlingsSpamalotToby’s Dinner Theatre

Outstanding Musical Direction-HAYES Production

Mary-Mitchell Campbell and Gabriel MangianteBeachesSignature Theatre
Jay CrowderVioletFord’s Theatre
Jon KalbfleischSunday in the Park With GeorgeSignature Theatre
Gabriel MangianteThe Threepenny OperaSignature Theatre
Christopher YoustraHow to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center

Outstanding Director of a Musical-HELEN Production

Melissa BaughmanSweeney Todd: The Demon Barber of Fleet StreetLandless Theatre Company
Christopher GoodrichDani GirlUnexpected Stage Company
Mark MinnickSpamalotToby’s Dinner Theatre
Steven RoyalBat Boy: The Musical1st Stage
Eric RuffinBlack NativityTheater Alliance

Outstanding Director of a Musical-HAYES Production

Bill CondonSide ShowThe Kennedy Center
Matthew GardinerSunday in the Park With GeorgeSignature Theatre
Matthew GardinerThe Threepenny OperaSignature Theatre
Jason LoewithHow to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Eric SchaefferBeachesSignature Theatre

Outstanding Director of a Play-HELEN Production

Matt BassettFailure: A Love StoryThe Hub Theatre
Colin Hovde and Nathaniel MendezThe Wonderful World of DissociaTheater Alliance
Paata TsikurishviliTwelfth NightSynetic Theater
Holly TwyfordThe Amish ProjectFactory 449
Jerry WhiddonTiny Tim’s Christmas CarolAdventure Theatre MTC

Outstanding Director of a Play-HAYES Production

Maria AitkenPrivate LivesShakespeare Theatre Company
Jessie Austrian and Ben SteinfeldThe Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre
Kathryn Chase Bryer and Eric J. Van WykThe BFGImagination Stage
Will DavisColossalOlney Theatre Center
David MuseCockStudio Theatre
Aaron PosnerSex With StrangersSignature Theatre
Serge SeidenBad JewsStudio Theatre

Outstanding Ensemble in a Musical-HELEN Production

Bat Boy: The Musical1st Stage
Black NativityTheater Alliance
HairThe Keegan Theatre
Jacques Brel is Alive and Well & Living in ParisCreative Cauldron
Memphis, The MusicalToby’s Dinner Theatre
SpamalotToby’s Dinner Theatre

Outstanding Ensemble in a Musical-HAYES Production

The 25th Annual Putnam County Spelling BeeFord’s Theatre
BeachesSignature Theatre
How to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Side ShowThe Kennedy Center
Sunday in the Park With GeorgeSignature Theatre

Outstanding Ensemble in a Play-HELEN Production

Failure: A Love StoryThe Hub Theatre
Healing WarsArena Stage
The Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Seven GuitarsNo Rules Theatre Company
Twelfth NightSynetic Theater
The Wonderful World of DissociaTheater Alliance

Outstanding Ensemble in a Play-HAYES Production

Bad JewsStudio Theatre
The BFGImagination Stage
ColossalOlney Theatre Center
The Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre
We Are Proud to Present…Woolly Mammoth Theatre Company

The Charles MacArthur Award for Outstanding Original New Play or Musical

Motti LernerThe AdmissionTheater J
Andrew HinderakerColossalOlney Theatre Center
Liz Lerman (Concept); Liz Lerman and Bill Pullman (Original text sources curators); Devised text developed in collaboration with the performersHealing WarsArena Stage
Lauren GundersonI And YouOlney Theatre Center
Steve YockeyPlutoForum Theatre
Peter Sinn NachtriebThe TotalitariansWoolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Play or Musical Adaptation

Ben Cunis and Peter CunisBeauty and the BeastSynetic Theater
Patrick McDonnell, Aaron Posner, and Erin WeaverAndy Mitton (Music & Lyrics)The Gift of NothingThe Kennedy Center
Nathan WeinbergerThe Island of Dr. MoreauSynetic Theater
Derek GoldmanThree Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog)Synetic Theater
Ken Ludwig and Jack LudwigTiny Tim’s Christmas CarolAdventure Theatre MTC

Outstanding Visiting Production

Brief EncounterShakespeare Theatre Company
Famous Puppet Death ScenesWoolly Mammoth Theatre Company
Golda’s BalconyTheater J
King LearFolger Theatre
PippinThe National Theatre

Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

The BFGImagination Stage
Cinderella: The RemixImagination Stage
The Jungle BookAdventure Theatre MTC
Pinocchio!Faction of Fools Theatre Company and NextStop Theatre Company
Stuart LittleAdventure Theatre MTC
Tiny Tim’s Christmas CarolAdventure Theatre MTC

Outstanding Musical-HELEN Production

Bat Boy: The Musical1st Stage
Black NativityTheater Alliance
HairThe Keegan Theatre
Memphis, The MusicalToby’s Dinner Theatre
SpamalotToby’s Dinner Theatre
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet StreetLandless Theatre Company
Outstanding Musical-HAYES Production
BeachesSignature Theatre
How to Succeed in Business Without Really TryingOlney Theatre Center
Side ShowThe Kennedy Center
Sunday in the Park With GeorgeSignature Theatre
The Threepenny OperaSignature Theatre

Outstanding Play-HELEN Production

The Amish ProjectFactory 449
Failure: A Love StoryThe Hub Theatre
Healing WarsArena Stage
Twelfth NightSynetic Theater
The Wonderful World of DissociaTheater Alliance

Outstanding Play-HAYES Production

Bad JewsStudio Theatre
CockStudio Theatre
ColossalOlney Theatre Center
Mother Courage and Her ChildrenArena Stage
TribesStudio Theatre
The Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre

The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company

Flying V

 Here’s a Look back at last year’s nominations and awards.

helen-hayes-nominations-large-logo.jpg

Here are the 2014 Helen Hayes Awards Recipients.

Pointless Theatre Company To Be Awarded The John Aniello Award at Helen Hayes Awards on April 21st.

Interviews with the 2014 Helen Hayes Nominees: Part 1: David Gregory (Usnavi in ‘In the Heights’). 

 Interviews with the 2014 Helen Hayes Nominees: Part 2: Tobias Young (Piragua Man in ‘In the Heights’).

1 COMMENT

  1. Congratulations to all those whose good work in live theater last year is being recognized, and to all the others whose work provided wonderful private memories for us in the audience. A special shout-out to the hometown players- Toby’s Dinner Theatre and all of its winning ensembles in 2014, and to Bobby Smith whose name is in the awards mix again but whose presence was a definite reason for the success of many of the honored shows.

Comments are closed.