The 2015/16th Annual WATCH AWARD WINNERS

0
12

Announcement of Nominations
16th Annual Washington Area Theatre
Community Honors
THE WATCH AWARDS

watchlogo

Winners Were Announced on Sunday, March 6. 2016
 at The Birchmere, in Alexandria, VA

WINNERS ARE IN BLUE
__

Outstanding Sound Design in a Musical (5)

 Kevin Garrett – Chess – Kensington Arts Theatre
 Drew Moberley – Little Shop of Horrors – Arlington Players
 Jon Roberts – Shrek – Reston Community Players
James D. Watson – Spamalot – Port Tobacco Players
Vitol Wiacek – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company

______
Outstanding Sound Design in a Play (5)

 Brian Donohue – Dixie Swim Club – Port Tobacco Players
 Rich Frangiamore – Venus in Fur – Silver Spring Stage
 CJ Fujimura – 33 Variations – Silver Spring Stage
Sarah Wade & Jim Reiter – Side Man – Colonial Players of Annapolis
James D. Watson – A Christmas Carol – Port Tobacco Players

______

Outstanding Featured Actress in a Play (5)

Carol Cohen as “Ida Bolton” – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis
Alison Donnelly as “Vera Dundee” – The Metal Children – Silver Spring Stage
Maura Hogan as “Katie” – Bachelorette – Dominion Stage
Lolita Marie as “Fannie Dove” – Flyin’ West – Bowie Community Theatre
Sarah Wade as “Sabine/Isabelle” – Liar – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Hair Design in a Musical (5)

Rebecca Harris -The Great Trailer Park Musical-Dominion Stage

Rebecca Harris – Dirty Blonde – -Little Theatre of Alexandria
 Tracy Mullen Cosker – Chitty Chitty Bang Bang – Aldersgate Church Community Theatre
Sue Pinkman, Chris Dore, Mark Bartyczak – Shrek – Reston Community Players
Sarah Sandy – Spamalot – Port Tobacco Players

_______

Outstanding Hair Design in a Play (7)

The Cast – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis
 Beth Harrison & George Smith – The Glass Mendacity – Providence Players of Fairfax
 Sheila Hyman – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players
 Shelagh Roberts – The Miracle Worker – Aldersgate Church Community Theatre
 Sarah Sandy – Dixie Swim Club – Port Tobacco Players
 Dominique Thompson – The Game’s Afoot – Little Theatre of Alexandria
Anne Vandercook – Boeing Boeing – Montgomery Playhouse

______

Outstanding Cameo in a Musical (6)

Hans Bachmann as “King Herod” – Jesus Christ Superstar – McLean Community Players
BJ Bergman Angstadt as “Grandma Tseitel” – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
Daniel DeVera as “Piraguero” – In the Heights – Little Theatre of Alexandria
Kristina Friedgen/Rebecca Sears as “Fruma-Sarah” – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
Jennifer Lambert as “Mama Ogre” – Shrek – Reston Community Players
Bradley Silvestro as “Dream Curly” – Oklahoma! – Port Tobacco Players

______

Outstanding Cameo in a Play (6)

Shemika Berry as “Mrs. Johnson” – A Raisin in the Sun – Greenbelt Arts Center
Jacy D’Aiutolo as “A Foreigner and others” – On the Razzle – Silver Spring Stage
 Lynley Peoples as “Becky” – Bachelorette – Dominion Stage
Eric Trumbull as “Cicero” – Julius Caesar – Prince William Little Theatre
Holly Tupper as “Messala and others” – Julius Caesar – Prince William Little Theatre
Stephen T. Wheeler as “Phone Man” – Barefoot in the Park – McLean Community Players

____

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)

Lori Bonnette – Chitty Chitty Bang Bang – The Alliance Theatre
 The Cast – Chess – Kensington Arts Theatre
Jacqueline Maranville – Sweeney Todd – Laurel Mill Playhouse
Sarah Sandy – Spamalot – Port Tobacco Players
 Suzanne Thomas, Sally Cusenza, Chris Dore – Shrek – Reston Community Players

______

Outstanding Makeup Design in a Play (5)

 Susan Boyd – The Tale of the Allergist’s Wife – Little Theatre of Alexandria
Sheila Hyman – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players
 Sarah Sandy – Dixie Swim Club – Port Tobacco Players
 Dominique Thompson – The Game’s Afoot – Little Theatre of Alexandria
 Linda Wilson – The Comedy of Errors – Arlington Players

_____

Outstanding Featured Actor in a Musical (5)

Chuck Dluhy as “Lord Farquaad” – Shrek – Reston Community Players
Duncan Hood as “Dr. Chasuble” – Ernest in Love – Colonial Players of Annapolis
Michael Iacone as “Second Man” – Kiss Me, Kate – 2nd Star Productions
Christopher Overly as “Ivan Molokov” – Chess – Kensington Arts Theatre
Carl Williams as “Benny” – In the Heights – Little Theatre of Alexandria

______

Outstanding Stage Combat Choreography (5)

Steve Lada – Peter Pan – Arlington Players
Mike Martin – I Hate Hamlet – 2nd Star Productions
JilliAnne McCarty – Sweeney Todd – Laurel Mill Playhouse
Michael Page – The Miracle Worker – Aldersgate Church Community Theatre
Christian Sullivan – The Metal Children – Silver Spring Stage

______

Outstanding Properties in a Musical (5) (TIE)

 Helen Bard-Sobola – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
 Rhonda Edwards – Spamalot – Port Tobacco Players
Abby Giuseppe & Rebecca Sheehy – In the Heights – Little Theatre of Alexandria
 Maria Littlefield – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
John Nunemaker, Patty Edwards, Denise Gilmore – Chess – Kensington Arts Theatre

______

Outstanding Properties in a Play (5) (TIE)

 Malca Giblin & Kate Small – On the Razzle – Silver Spring Stage
Richard Isaacs & Amy Solo – Bachelorette – Dominion Stage
 Julie Janson & Robbie Snow – Calendar Girls – Providence Players of Fairfax
Becky McNair & Julie Janson – Other Desert Cities – Providence Players of Fairfax
Constance Robinson – Sherlock’s Last Case – Colonial Players of Annapolis

_______

Outstanding Choreography (6)

Ivan Davila – Shrek – Reston Community Players
Andrew Gordon – The Music Man – 2nd Star Productions
Brooke L. Howells-Weiser – Spamalot – Port Tobacco Players
Rikki Howie Lacewell – Kiss Me, Kate – 2nd Star Productions
Catherine Oh – Chess – Kensington Arts Theatre
Stefan Sittig – In the Heights – Little Theatre of Alexandria

______

Outstanding Featured Actress in a Musical (5)

Rachel Barlaam as “Pickles/Tina” – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
Barbara Bartos as “Lady Bracknell” – Ernest in Love – Colonial Players of Annapolis
Nina Jankowicz as “Svetlana Sergievsky” – Chess – Kensington Arts Theatre
Claudia Love Petty as “Margaret White” – Carrie, The Musical – Dominion Stage
Sarah Wade as “Cecily Cardew” – Ernest in Love – Colonial Players of Annapolis

_____

Outstanding Set Painting in a Musical (7)
 Helen Bell, Gayle Kraus, Chris Magee – Spamalot – Port Tobacco Players
Maria Littlefield – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
 Lindsay Maiorano – Chess – Kensington Arts Theatre
 David M. Moretti – The Great American Trailer Park MusicalDominion Stage
 Cathy Rieder & Sabrina Begley – Shrek – Reston Community Players
 Jane B. Wingard – Kiss Me, Kate – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard – The Music Man – 2nd Star Productions

______

Outstanding Set Painting in a Play (5)

John Decker – Clybourne Park – Greenbelt Arts Center
 Craig Geoffrion – Other Desert Cities – Providence Players of Fairfax
Andrew Greenleaf – On the Razzle – Silver Spring Stage
John Merritt & Jeff Merritt – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players
 Jimmy Stubbs – Venus in Fur – Silver Spring Stage

______

Outstanding Special Effects (6) (TIE)

Eric Hufford & Bernhard Mueller-Anderson – Sherlock’s Last Case – Colonial Players of Annapolis
Keith Linville – Spamalot – Port Tobacco Players
Jon Roberts – Shrek – Reston Community Players
 Steven Royal – Sunset Boulevard – Reston Community Players
 Jimmy Stubbs – Venus in Fur – Silver Spring Stage
Megan Peter Lin- Peter Pan – Arlington Players

_______

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (6)

Elizabeth Dapo – Evil Dead The Musical – Greenbelt Arts Center
Eileen Doherty & Nina Ledonio – In the HeightsLittle Theatre of Alexandria
Maria Littlefield – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
Maggie Modig – The Best Little Whorehouse in Texas – Rockville Musical Theatre
Roy Peterson – Once Upon A Mattress – Prince George’s Little Theatre
 Jeffrey Stevenson – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage

______

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)

 Ingrid David – Other Desert Cities – Providence Players of Fairfax
Raedun de Alba & Amy Solo – Bachelorette – Dominion Stage
 Andrew Greenleaf – On the Razzle – Silver Spring Stage
 Roy Peterson – Tru – Greenbelt Arts Center
 Constance Robinson, Edd Miller, Kaelynn Miller, Beth Terranova – Sherlock’s Last Case – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Lighting Design in a Musical (5) (TIE)

 Jeffrey Scott Auerbach – Little Shop of Horrors – Arlington Players
 Hal Crawford – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
 Ken & Patti Crowley – In the Heights – Little Theatre of Alexandria
Frank A. Florentine – Ernest in Love – Colonial Players of Annapolis
 Tommy Scott – Spamalot – Port Tobacco Players

______
Outstanding Lighting Design in a Play (6)

 Peter Caress – Venus in Fur – Silver Spring Stage
Frank A. Florentine – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis
Jason Hamrick – Other Desert Cities – Providence Players of Fairfax
 Garrett R. Hyde – I Hate Hamlet – 2nd Star Productions
 Eric Lund – Side Man – Colonial Players of Annapolis
Tommy Scott – Dixie Swim Club – Port Tobacco Players

_______

Outstanding Featured Actor in a Play (6)

Michael N. Dunlop as “Theodore Swanson” – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis
Duncan Hood as “Carl Bolton” – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis
Mike Rudden as “Joe” – Bachelorette – Dominion Stage
Jeff Sprague as “Clinton” – Liar – Colonial Players of Annapolis
Paul Valleau as “Homer Bolton” – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Music Direction (5)

Kevin Diana – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
William Georg – Sweeney Todd – Laurel Mill Playhouse
Scott Richards – Chess – Kensington Arts Theatre
Elisa Rosman – Shrek – Reston Community Players
Christopher A. Tomasino – In the Heights – Little Theatre of Alexandria

______

Outstanding Lead Actress in a Play (5)

 Sandra Cox True as “Miss Leah” – Flyin’ West – Bowie Community Theatre

 Lois Evans as “Cora Swanson” – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis
Alexandra Friendly as “Vanda” – Venus in Fur – Silver Spring Stage
Meghan Landon as “Annie Sullivan” – The Miracle Worker – Aldersgate Church Community Theatre
Lucy Roberts as “Helen Keller” – The Miracle Worker – Aldersgate Church Community Theatre

_______

Outstanding Set Construction in a Musical (5)

Jim Korte & Bill Rippey – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
 Skip Larson – Sunset Boulevard – Reston Community Players
Hector Lorenzini – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
 Chris Magee, Jeff Merritt, John Merritt – Spamalot – Port Tobacco Players
Doug Rolston – Shrek – Reston Community Players

______
Outstanding Set Construction in a Play (5)

John Coscia – Other Desert Cities – Providence Players of Fairfax
 John Decker & Roger Paradis – Clybourne Park – Greenbelt Arts Center
 Andrew Greenleaf – On the Razzle – Silver Spring Stage
Jim Hutzler – The Tale of the Allergist’s Wife – Little Theatre of Alexandria
 John Merritt & Jeff Merritt – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players

_____

Outstanding Lead Actor in a Musical (5)

Ward Ferguson as “Anatoly Sergievsky” – Chess – Kensington Arts Theatre
Jonathan Jackson as “Joseph” – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – Tantallon Community Players
Brian Lyons-Burke as “Tevye” – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
Andres Alejandro Ponce as “Usnavi De La Vega” – In the Heights – Little Theatre of Alexandria
Chad Wheeler as “Sweeney Todd” – Sweeney Todd – Laurel Mill Playhouse

______

Outstanding Lead Actress in a Musical (5)

Cheryl J. Campo as “Abby” – The Musical of Musicals, The Musical – Damascus Theatre Company
Teresa Danskey as “Florence Vassy” – Chess – Kensington Arts Theatre
 Christy Fischer as “Nina Rosario” – In the Heights – Little Theatre of Alexandria
Katie McManus as “Norma Desmond” – Sunset Boulevard – Reston Community Players
Brenda D. Parker as “Lilli Vanessi/Kate” – Kiss Me, Kate – 2nd Star Productions

______

Outstanding Costume Design in a Musical (5)

 Kathy Dunlap – Shrek – Reston Community Players
Susan Noe – Honk – Fauquier Community Theatre
 Linda Swann – Kiss Me, Kate – 2nd Star Productions
Amy Wathen Cooksey – Spamalot – Port Tobacco Players
Carol Youmans – Ernest in Love – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Costume Design in a Play (6)

 Carrie Brady – Sherlock’s Last Case – Colonial Players of Annapolis

 Sandy Eggleston – On the Razzle – Silver Spring Stage
 Lisa Magee – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players
 Kat McKerrow – The Comedy of Errors – Laurel Mill Playhouse
 Jean Schlichting & Kit Sibley – The Miracle Worker – Aldersgate Church Community Theatre
 Dianne Andrew Smith – Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Lead Actor in a Play (5)

Chris Andersen as “Thomas” – Venus in Fur – Silver Spring Stage
Fred Fletcher-Jackson as “Dorante” – Liar – Colonial Players of Annapolis
Larry La Rose as “Truman Capote” – Tru – Greenbelt Arts Center
Fred Nelson as “John Barrymore” – I Hate Hamlet – 2nd Star Productions
Jason Vellon as “Clifford Glimmer” – Side Man – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Set Design in a Musical (5)

 Bill Brown – Fiddler on the Roof – Damascus Theatre Company
Lawrence Gresko – Shrek – Reston Community Players
Chris Magee, Jeff Merritt, John Merritt – Spamalot – Port Tobacco Players
David M. Moretti – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
Jane B. Wingard – Kiss Me, Kate – 2nd Star Productions

______
Outstanding Set Design in a Play (5)

John Coscia – Other Desert Cities – Providence Players of Fairfax
Andrew Greenleaf – On the Razzle – Silver Spring Stage
John Merritt & Jeff Merritt – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players
David M. Moretti – Bachelorette – Dominion Stage
Jimmy Stubbs – Venus in Fur – Silver Spring Stage

_______

Outstanding Direction of a Musical (5)
Lisa Anne Bailey – Chess – Kensington Arts Theatre
TJ Lukacsina – Sweeney Todd – Laurel Mill Playhouse
David M. Moretti – The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage
Sue Pinkman – Shrek – Reston Community Players
Frank D. Shutts II – In the Heights – Little Theatre of Alexandria

_______

Outstanding Direction of a Play (5)

Rob Batarla – Bachelorette – Dominion Stage
John Dellaporta – Venus in Fur – Silver Spring Stage
James F. Kleyle – Much Ado About Nothing – Port Tobacco Players
Estelle Miller – Flyin’ West – Bowie Community Theatre
Jim Reiter – Side Man – Colonial Players of Annapolis

______

Outstanding Musical (5)

The Great American Trailer Park Musical – Dominion Stage, Produced by Matthew Randall & Christopher Guy Thorn, Stage Managed by Denise M. Gilmore
Chess – Kensington Arts Theatre, Produced by John Nunemaker, Stage Managed by Denise Gilmore and John Nunemaker
Sweeney Todd – Laurel Mill Playhouse, Produced by Maureen Rogers; Stage Managed by Lili Evans
In the Heights – Little Theatre of Alexandria, Produced by Mary Beth SmithToomey, Stage Managed by Joan A.S. Lada and Margaret Soroos
 Shrek – Reston Community Players, Produced by Laura Baughman, Mary Ann Hall & Sue Pinkman, Stage Managed by Eileen Mullee

______
Outstanding Play (5)

Morning’s at Seven – Colonial Players of Annapolis, Produced by Tom Stuckey, Stage Managed by Andy McLendon
Side Man – Colonial Players of Annapolis, Produced by Wes Bedsworth, Stage Managed by Herb Elkin
Bachelorette – Dominion Stage, Produced by Richard Isaacs & Amy Solo, Stage Managed by Justin Winters
Venus in Fur – Silver Spring Stage, Produced and Stage Managed by Pam Burks
On the Razzle – Silver Spring Stage, Produced by Jim Robertson, Stage Managed by Alika Codispoti

______
Congratulations to all of the winners! 

 

WATCH AWARDS

______

Nominations Announced
January 17, 2015 – 7:30 pm
at The Birchmere, Alexandria, VA
Award Ceremony
Sunday, March 6, 2015 – 7:00 pm
at The Birchmere, Alexandria, VA
Award Ceremony Tickets $17.50 at the Birchmere Box Office
or through Ticketmaster (plus service charge)
110 productions (38 musicals, 72 plays) were adjudicated in 2015.
Thirty community theater companies participated in WATCH adjudication.

In each of the thirty-eight categories, five nominees were selected based on the average scores of eight judges. In some categories, due to score ties, more than five nominees are announced. Nominations are provided in alphabetical order by nominee. The nominations are provided by category and then by theater at the end of the document.

– Aldersgate Church Community
Theatre
– The Alliance Theatre
– The Arlington Players
– Bowie Community Theatre
– Castaways Repertory Theatre
– Colonial Players of Annapolis
– Damascus Theatre Company
– Dominion Stage
– Fauquier Community Theatre
– Greenbelt Arts Center
– Hard Bargain Players
– Kensington Arts Theatre
– Laurel Mill Playhouse
– Little Theatre of Alexandria
– McLean Community Players
– Montgomery Playhouse
– Port City Playhouse
– Port Tobacco Players
– Prince George’s Little Theatre
– Prince William Little Theatre
– Providence Players of Fairfax
– Reston Community Players
– Rockville Little Theatre
– Rockville Musical Theatre
– Rooftop Productions
– 2nd Star Productions
– St. Mark’s Players
– Silver Spring Stage
– Tantallon Community Players
– Vienna Theatre Company

___

BEST-OF-2015-200X200-PIXELS (1)Best Musicals in Community Theatres.

Best Plays in Community Theatres.

Best Performances in a Play in Community Theatres.

Best Performances in a Musical in Community Theatres.

Best Directors of a Musical in Community Theatres.

Best Directors of a Musical in Community Theatres.

Best Design of 2015 in DC Metro Area Theatres.

Previous articleReview #2: ‘Sarafina!’ at Howard University
Next articleReview: ‘Driving Miss Daisy’ at Act II Playhouse in Ambler, PA
Joel Markowitz
Joel Markowitz is the Publisher and Editor of DCMetroTheaterArts. He founded the site with his brother Bruce to help promote the vast riches of theatre and the arts in the DC Metro area that includes Maryland, Virginia, and DC theater and music venues, universities, schools, Children's theaters, professional, and community theatres. Joel is an advocate for promoting the 'stars of the future' in his popular 'Scene Stealers' articles. He wrote a column for 5 years called ‘Theatre Schmooze’ and recorded podcast interviews for DC Theatre Scene. His work can also be seen and read on BroadwayStars. Joel also wrote a monthly preview of what was about to open in DC area theatres for BroadwayWorld. He is an avid film and theater goer, and a suffering Buffalo Bills and Sabres fan. Joel was a regular guest on 'The Lunch and Judy Show' radio program starring Judy Stadt in NYC. Joel founded The Ushers Theatre Going Group in the DC area in 1990, which had a 25-year run when it took its final curtain call last year. Joel is a proud member of The American Critics Association.