WATCH Award Nominees: And the Nominees Are…!

0
24

The annual 18th annual Washington Area Theatre Community Honors (WATCH Awards) nominees were just announced. Here are the nominees….

In each of the thirty-eight categories, five nominees were selected based on the average scores of eight judges. In some categories, due to score ties, more than five nominees are announced. Nominations are provided in alphabetical order by nominee. The nominations are provided by category and then by theater at the end of the document. Nominations for outstanding technical achievements.

Outstanding Set Design in a Musical (5)
Skip Gresko – She Loves Me – Arlington Players
Andrew JM Regiec and Dan Widerski – Aida – Reston Community Players
Dan Widerski – Rock of Ages – Reston Community Players
Jane B. Wingard – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Set Design in a Play (5)
Patrick David – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Andrew Greenleaf – Silent Sky – Silver Spring Stage
John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
Maggie Modig – Deathtrap – Silver Spring Stage
Daniel Widerski – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre

Outstanding Set Construction in a Musical (5)
Jim Hutzler and Jeff Nesmeyer – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
Dan Widerski – Aida – Reston Community Players
Dan Widerski – Rock of Ages – Reston Community Players Todd Wingard – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions Todd Wingard, Gene Valendo, Michael Mathes – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Set Construction in a Play (5)
Steve Leshin – Deathtrap – Silver Spring Stage
Patrick David – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
Tom O’Reilly – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
Doug Ralston and Scott Birkhead – Private Lives – Reston Community Players

Outstanding Set Painting in a Musical (5)
Maria Littlefield – The Little Mermaid – Damascus Theatre Company
Cathy Rieder, Maggie Cotter, Cindy Jacobs, Sydney Schlabach – Aida – Reston Community Players
Cathy Rieder – She Loves Me – Arlington Players
Jane B. Wingard – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
Jane B. Wingard – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play (5)
Susan Click, David Jones, Mark Shullenbarger, Joy Wyne – The Canterville Ghost – Montgomery Playhouse
Nancy Daugherty – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre
John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
Maggie Modig, Joy Wyne, Steve Leshin – Deathtrap – Silver Spring Stage
Maggie Modig, Barbara Swart, Elizabeth Aurelia – Private Lives – Reston Community Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (5)
Sandy Dotson – Aida – Reston Community Players
Jennifer Lambert – Rock of Ages – Reston Community Players
Irene Molnar – She Loves Me – Arlington Players
David M. Moretti – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
Jocelyn Steiner – The Fabulous Lipitones – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)
Ingrid David – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Malca Giblin – Deathtrap – Silver Spring Stage
Beth Gilles-Whitehead and David Whitehead – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Bea and Jerry Morse, Julia Cherundolo – Private Lives – Reston Community Players
Andra Whitt – Vanya and Sonia and Masha and Spike – Providence Players of Fairfax

Outstanding Properties in a Musical (5)
Mary Jo Ford – Aida – Reston Community Players
Mary Jo Ford – Rock of Ages – Reston Community Players
Austin Kuhn – The Christmas Schooner – Port Tobacco Players
Irene Molnar – She Loves Me – Arlington Players
Joanne D. Wilson – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Play (6)
Mary Jo Ford – Private Lives – Reston Community Players
Malca Giblin – Deathtrap – Silver Spring Stage
Julie Janson – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Kate Small – Silent Sky – Silver Spring Stage
Robbie Snow – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Aaron Verchot-Ware and Diana Knollman – The Diary of Anne Frank – Prince
William Little Theatre

Outstanding Lighting Design in a Musical (5)
Ian Claar – Rock of Ages – Reston Community Players
Ken & Patti Crowley – Aida – Reston Community Players
Andrew Dodge – White Christmas – Rockville Musical Theatre
Garrett R. Hyde – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Tommy Scott – The Christmas Schooner – Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Play (5)
Alex Brady – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
Marzanne Claiborne – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
Ted DeMarco-Logue – The Tempest – Port Tobacco Players
Chip Gertzog – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Joy Wyne – Deathtrap – Silver Spring Stage

Outstanding Sound Design in a Musical (5)
Richard Atha-Nicholls – Nine – Colonial Players of Annapolis
Rich Bird – Aida – Reston Community Players
Garrett R. Hyde – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Matthew Mills – Dogfight – Rockville Musical Theatre
Seth Sacher – Rock of Ages – Reston Community Players

Outstanding Sound Design in a Play (5)
Richard Atha-Nicholls – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
William Chrapcynski – Private Lives – Reston Community Players
Kyle Rappe – The Tempest – Port Tobacco Players
Michelle Matthews – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre
Roger B. Stone – Deathtrap – Silver Spring Stage

Outstanding Costume Design in a Musical (5)
Charlotte Marson – Aida – Reston Community Players
Quentin Nash Sagers – Sister Act – Port Tobacco Players
Jean Schlichting and Kit Sibley – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
Linda Swann – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Beth Terranova – Nine – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Costume Design in a Play (5)
Carrie Brady – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
Christian D. Faulkner – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Julie Janson and Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird – Providence Players
of Fairfax
Lisa Magee – The Tempest – Port Tobacco Players
Charlotte Marson and Judy Whelihan – Private Lives – Reston Community Players

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)
Kat Brais and Molly Hicks Larson – Rock of Ages – Reston Community Players
Tiffany Fowler – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
Patie Grieb and Beth Starnes – Nine – Colonial Players of Annapolis
Sascha Nelson – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Maurissa Weiner – Aida – Reston Community Players

Outstanding Makeup Design in a Play (6)
Susan Boyd – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
Chris Dore – Private Lives – Reston Community Players
Beth Harrison – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Sheila Hyman – The Tempest – Port Tobacco Players
Mary Macfarlane – A Midsummer Night’s Dream – McLean Community Players
Beth Whitehead, Beth Harrison, Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax

Outstanding Hair Design in a Musical (5)
Kat Brais and Molly Hicks Larson – Rock of Ages – Reston Community Players
Patie Grieb and Beth Starnes – Nine – Colonial Players of Annapolis
Sascha Nelson – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Kit Sibley – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
NO LISTING – Evita – St. Mark’s Players

Outstanding Hair Design in a Play (5)
Susan Boyd – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
Doug Dawson – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
Rebecca Harris – Gilligan’s Fire Island – Dominion Stage
Beth Harrison – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Beth Whitehead, Beth Harrison, Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax

Outstanding Special Effects (6)
Jared Davis and David M. Moretti – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
Chris Dore and Richard Farella – Rock of Ages – Reston Community Players
Brian Douglas and Fred Nelson – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Eric Hufford – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
William Kolodrubetz – The Miracle Worker – Rockville Little Theatre
Keith Linville – The Tempest – Port Tobacco Players

Nominations for outstanding performances by an actor or actress
Outstanding cameo in a musical (5)
Zoe Alexandratos as “Dennis’ Mother” – Monty Python’s Spamalot – Rockville Musical Theatre
Sean Garcia as “Kyle” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
Alexa Haines as “Miss Andrew” – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Chad Rabago/Kevin Belanger as “Not Dead Fred” – Monty Python’s Spamalot – Rockville Musical Theatre
Keith Tittermary as “Chef Louis” – The Little Mermaid – Damascus Theatre Company

Outstanding cameo in a play (6)
Dino Coppa as “Oscar Wilde” – The Canterville Ghost – Montgomery Playhouse
Sebastian Leighton as “Tom Robinson” – To Kill a Mockingbird – Laurel Mill Playhouse
Lenora Spahn as “Alfie” – One Man, Two Guvnors – Silver Spring Stage
Gary Sullivan as “Porter Milgrim” – Deathtrap – Silver Spring Stage
Jason Vellon as “Lawrence” – Calendar Girls – Colonial Players of Annapolis
Jason Vellon as “Liam” – Calendar Girls – Colonial Players of Annapolis

Outstanding featured actress in a musical (5)
Claire O’Brien Jeffrey as “Amneris” – Aida – Reston Community Players
Kate Keifer as “Amy” – Company – McLean Community Players
Katherine Lipovsky as “Paulette Bonafonte” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
Erica Miller as “Claudia Nardi” – Nine – Colonial Players of Annapolis
Patty Rupinen as “Catherine” – Pippin – Arlington Players

Outstanding featured actor in a musical (6)
John Carter as “Leaf Coneybear” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Greenbelt Arts Center
Richard Farella as “Chip Tolentino” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – McLean Community Players
Chris Gallegos as “Mitch Mahoney” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – McLean Community Players
Ken Kemp as “Moonface Martin” – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
Kaylen Morgan as “Emmett Forrest” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
Danny Waldman as “Dickon Sowerby” – The Secret Garden – Fauquier Community Theatre

Outstanding featured actress in a play (5)
Declan Cashman as “Helga ten Dorp” – Deathtrap – Silver Spring Stage
Susan Fischer as “Suzette” – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
Terri Laurino as “Mrs. Paddy” – The Curious Savage – Laurel Mill Playhouse
Jenny Madorsky as “Rosalind” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Robey Manno as “Ethel” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax

Outstanding featured actor in a play (5)
Anthony Dieguez as “Caliban” – The Tempest – Port Tobacco Players
Gary Bernard DiNardo as “Puck” – A Midsummer Night’s Dream – McLean Community Players Chuck Dluhy as “Mick” – Any Given Monday – Dominion Stage
Paul Donahoe as “Wilhelm Furtwangler” – Taking Sides – Port City Playhouse
Chuck O’Toole as “Paul” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax

Outstanding lead actress in a musical (7)
Morgan Arrivillaga as “Elle Woods” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
Alexa Haines as “Annie Oakley” – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
Emily Mudd as “Mary Poppins” – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Nina-Sophia Pacheco/Lexi Hadad as “Eva Peron” – Evita – St. Mark’s Players
Mara Stewart as “Reno Sweeney” – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
Alicia Sweeney as “Luisa Contini” – Nine – Colonial Players of Annapolis
Tara Lynn Yates-Reeves as “Aida” – Aida – Reston Community Players

Outstanding lead actor in a musical (6)
Nathan Bowen as “Bert” – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Erich DiCenzo as “Leading Player” – Pippin – Arlington Players
Jonathan Gruich as “Pippin” – Pippin – Arlington Players
Brett Harwood as “Lonny Barnett” – Rock of Ages – Reston Community Players
Russell Silber as “Drew Boley” – Rock of Ages – Reston Community Players
Jason Vellon as “Guido Contini” – Nine – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a play (7)
Rebecca Downs as “Dr. Katherine Brandt” – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis Patricia Kratzer as “Daisy Werthan” – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
Jeanne Louise as “Didi et al” – A Tuna Christmas – Bowie Community Theatre
Sophia Manicone as “Jean Louise Finch” – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Kathleen Clarke Ruttum as “Hester Ferris” – City of Conversations – Colonial Players of Annapolis
Maria Watson as “Charlotte Hay” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Lena Winter as “Annie Sullivan” – The Miracle Worker – Rockville Little Theatre

Outstanding lead actor in a play (5)

J. McAndrew Breen as “Sidney Bruhl” – Deathtrap – Silver Spring Stage
Michael Donahue as “George Hay” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Robert Heinly as “Atticus Finch” – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Kevin Sockwell as “Hoke Coleburn” – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
Nicholas Temple as “Clifford Anderson” – Deathtrap – Silver Spring Stage
Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography (5)
Mike Donahue – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
William T. Fleming – Deathtrap – Silver Spring Stage
William T. Fleming – The Miracle Worker – Rockville Little Theatre
Michael Page – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
Stefan Sittig – Hamlet – Port City Playhouse

Outstanding Choreography (5)
Chris Dore – Rock of Ages – Reston Community Players
Andrew Gordon – Mary Poppins – 2nd Star Productions
John K. Monnett – Pippin – Arlington Players
Stefan Sittig – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
Stefan Sittig – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Music Direction (5)
Kevin Diana – Evita – St. Mark’s Players
Andrew Gordon – Nine – Colonial Players of Annapolis
Matt Jeffrey – Rock of Ages – Reston Community Players
Sandy Melson Geiese – Mary Poppins – 2nd Star Productions
Elisa Rosman – Aida – Reston Community Players

Outstanding Direction of a Musical (5)
Hans Bachman – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
Ron Giddings – Nine – Colonial Players of Annapolis
Joshua Redford – Rock of Ages – Reston Community Players
Andrew JM Regiec – Aida – Reston Community Players
Stefan Sittig – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Direction of a Play (5)
Terry Averill – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
Beth Gilles-Whitehead – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
Roxanne Fournier Stone – Deathtrap – Silver Spring Stage
Jayne Victor – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
Mary Wakefield – Peter and the Starcatcher – 2nd Star Productions

Outstanding Musical (6)
Nine – Colonial Players of Annapolis, Producer Judi Wobensmith, Stage Manager Shirley Panek
Anything Goes – Little Theatre of Alexandria, Producer Maria Ciarroci and Mary Beth Smith-Toomey, Stage Manager Joan AS Lada and Christina McConnell
Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria, Producer Rae A. Edmonson III and Mary Beth Smith-Toomey, Stage Manager Michael J. O’Connor and Marg Soroos
Aida – Reston Community Players, Producer Richard E. Schneider, Stage Manager Kaiti Parish
Rock of Ages – Reston Community Players, Producer Jocelyn Steiner, Stage Manager Colleen Stock
Mary Poppins – 2nd Star Productions, Producer Gene Valendo, Stage Manager Joanne D. Wilson

Outstanding Play (5)
33 Variations – Colonial Players of Annapolis, Producer Shirley Panek and Judi Wobensmith, Stage Manager Herb Elkin and Ernie Morton
Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria, Producer Carol Strachan, Stage Manager Melissa Dunlap and Margaret Evans-Joyce
Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax, Producer Tina Thronson, Stage Manager Danine Welsh
Private Lives – Reston Community Players, Producer Laura Baughman, Stage Manager Mary Ann Hall
Deathtrap – Silver Spring Stage, Producer Alika Codispoti, Stage Manager Frank DeSando

Congratulations to all of the nominees! The nominations will be posted on the WATCH Website by January 22nd .

Nominations sorted by theatre and show.

2nd STAR PRODUCTIONS (21)
Outstanding Lead Actress in a Musical Alexa Haines as “Annie Oakley” – Annie Get Your Gun
Outstanding Set Construction in a Musical Todd Wingard – Annie Get Your Gun
Outstanding Set Design in a Musical Jane B. Wingard – Annie Get Your Gun
Outstanding Set Painting in a Musical Jane B. Wingard – Annie Get Your Gun
Outstanding Cameo in a Musical Alexa Haines as “Miss Andrew” – Mary Poppins
Outstanding Choreography Andrew Gordon – Mary Poppins
Outstanding Costume Design in a Musical Linda Swann – Mary Poppins
Outstanding Hair Design in a Musical Sascha Nelson – Mary Poppins
Outstanding Lead Actor in a Musical Nathan Bowen as “Bert” – Mary Poppins
Outstanding Lead Actress in a Musical Emily Mudd as “Mary Poppins” – Mary Poppins
Outstanding Light Design in a Musical Garrett R. Hyde – Mary Poppins
Outstanding Makeup Design in a Musical Sascha Nelson – Mary Poppins
Outstanding Music Direction Sandy Melson Geiese – Mary Poppins
Outstanding Musical – Mary Poppins
Outstanding Properties in a Musical Joanne D. Wilson – Mary Poppins
Outstanding Set Construction in a Musical Todd Wingard, Gene Valendo, Michael Mathes – Mary Poppins
Outstanding Set Design in a Musical Jane B. Wingard – Mary Poppins
Outstanding Set Painting in a Musical Jane B. Wingard – Mary Poppins
Outstanding Sound Design in a Musical Garrett R. Hyde – Mary Poppins
Outstanding Special Effects Brian Douglas and Fred Nelson – Mary Poppins
Outstanding Direction of a Play Mary Wakefield – Peter and the Starcatcher

ARLINGTON PLAYERS (8)
Outstanding Choreography John K. Monnett – Pippin
Outstanding Featured Actress in a Musical Patty Rupinen as “Catherine” – Pippin
Outstanding Lead Actor in a Musical Erich DiCenzo as “Leading Player” – Pippin
Outstanding Lead Actor in a Musical Jonathan Gruich as “Pippin” – Pippin
Outstanding Properties in a Musical Irene Molnar – She Loves Me
Outstanding Set Decoration in a Musical Irene Molnar – She Loves Me
Outstanding Set Design in a Musical Skip Gresko – She Loves Me
Outstanding Set Painting in a Musical Cathy Rieder – She Loves Me

BOWIE COMMUNITY THEATRE (1)
Outstanding Lead Actress in a Play Jeanne Louise as “Didi et al” – A Tuna Christmas

COLONIAL PLAYERS (21)
Outstanding Costume Design in a Play Carrie Brady – 33 Variations
Outstanding Direction of a Play Terry Averill – 33 Variations
Outstanding Hair Design in a Play Doug Dawson – 33 Variations
Outstanding Lead Actress in a Play Rebecca Downs as “Dr. Katherine Brandt” – 33 Variations
Outstanding Light Design in a Play Alex Brady – 33 Variations
Outstanding Play – 33 Variations
Outstanding Sound Design in a Play Richard Atha-Nicholls – 33 Variations
Outstanding Special Effects Eric Hufford – 33 Variations
Outstanding Cameo in a Play Jason Vellon as “Lawrence” – Calendar Girls
Outstanding Cameo in a Play Jason Vellon as “Liam” – Calendar Girls
Outstanding Lead Actress in a Play Kathleen Clarke Ruttum as “Hester Ferris” – City of Conversations
Outstanding Costume Design in a Musical Beth Terranova – Nine
Outstanding Direction of a Musical Ron Giddings – Nine
Outstanding Featured Actress in a Musical Erica Miller as “Claudia Nardi” – Nine
Outstanding Hair Design in a Musical Patie Grieb and Beth Starnes – Nine
Outstanding Lead Actor in a Musical Jason Vellon as “Guido Contini” – Nine
Outstanding Lead Actress in a Musical Alicia Sweeney as “Luisa Contini” – Nine
Outstanding Makeup Design in a Musical Patie Grieb and Beth Starnes – Nine
Outstanding Music Direction Andrew Gordon – Nine Outstanding Musical – Nine
Outstanding Sound Design in a Musical Richard Atha-Nicholls – Nine

DAMASCUS THEATRE COMPANY (2)
Outstanding Cameo in a Musical Keith Tittermary as “Chef Louis” – The Little Mermaid
Outstanding Set Painting in a Musical Maria Littlefield – The Little Mermaid

DOMINION STAGE (6)
Outstanding Featured Actor in a Play Chuck Dluhy as “Mick” – Any Given Monday
Outstanding Makeup Design in a Musical Tiffany Fowler – Evil Dead, the Musical
Outstanding Set Decoration in a Musical David M. Moretti – Evil Dead, the Musical
Outstanding Special Effects Jared Davis and David M. Moretti – Evil Dead, the Musical
Outstanding Stage Combat Choreography Michael Page – Evil Dead, the Musical
Outstanding Hair Design in a Play Rebecca Harris – Gilligan’s Fire Island

FAUQUIER COMMUNITY THEATRE (1)
Outstanding Featured Actor in a Musical Danny Waldman as “Dickon Sowerby” – The Secret Garden

GREENBELT ARTS CENTER (1)
Outstanding Featured Actor in a Musical John Carter as “Leaf Coneybear” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

LAUREL MILL PLAYHOUSE (2)
Outstanding Featured Actress in a Play Terri Laurino as “Mrs. Paddy” – The Curious Savage
Outstanding Cameo in a Play Sebastian Leighton as “Tom Robinson” – To Kill a Mockingbird

LITTLE THEATRE OF ALEXANDRIA (23)
Outstanding Choreography Stefan Sittig – Anything Goes
Outstanding Costume Design in a Musical Jean Schlichting and Kit Sibley – Anything Goes
Outstanding Direction of a Musical Stefan Sittig – Anything Goes
Outstanding Featured Actor in a Musical Ken Kemp as “Moonface Martin” – Anything Goes
Outstanding Hair Design in a Musical Kit Sibley – Anything Goes
Outstanding Lead Actress in a Musical Mara Stewart as “Reno Sweeney” – Anything Goes
Outstanding Musical – Anything Goes
Outstanding Set Construction in a Musical Jim Hutzler and Jeff Nesmeyer – Anything Goes
Outstanding Hair Design in a Play Susan Boyd – Driving Miss Daisy
Outstanding Lead Actor in a Play Kevin Sockwell as “Hoke Coleburn” – Driving Miss Daisy
Outstanding Lead Actress in a Play Patricia Kratzer as “Daisy Werthan” – Driving Miss Daisy
Outstanding Light Design in a Play Marzanne Claiborne – Driving Miss Daisy
Outstanding Makeup Design in a Play Susan Boyd – Driving Miss Daisy
Outstanding Play – Driving Miss Daisy Outstanding Set Construction in a Play Tom O’Reilly – Driving Miss Daisy
Outstanding Cameo in a Musical Sean Garcia as “Kyle” – Legally Blonde
Outstanding Choreography Stefan Sittig – Legally Blonde
Outstanding Direction of a Musical Hans Bachman – Legally Blonde
Outstanding Featured Actor in a Musical Kaylen Morgan as “Emmett Forrest” – Legally Blonde
Outstanding Featured Actress in a Musical Katherine Lipovsky as “Paulette Bonafonte” – Legally Blonde
Outstanding Lead Actress in a Musical Morgan Arrivillaga as “Elle Woods” – Legally Blonde
Outstanding Musical – Legally Blonde
Outstanding Set Decoration in a Musical Jocelyn Steiner – The Fabulous Lipitones

McLEAN COMMUNITY PLAYERS (5)
Outstanding Featured Actor in a Play Gary Bernard DiNardo as “Puck” – A Midsummer Night’s Dream
Outstanding Makeup Design in a Play Mary Macfarlane – A Midsummer Night’s Dream
Outstanding Featured Actress in a Musical Kate Keifer as “Amy” – Company
Outstanding Featured Actor in a Musical Richard Farella as “Chip Tolentino” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Outstanding Featured Actor in a Musical Chris Gallegos as “Mitch Mahoney” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

MONTGOMERY PLAYHOUSE (2)
Outstanding Cameo in a Play Dino Coppa as “Oscar Wilde” – The Canterville Ghost Outstanding Set Painting in a Play Susan Click, David Jones, Mark Shullenbarger, Joy Wyne – The Canterville Ghost

PORT CITY PLAYHOUSE (2)
Outstanding Stage Combat Choreography Stefan Sittig – Hamlet
Outstanding Featured Actor in a Play Paul Donahoe as “Wilhelm Furtwangler” – Taking Sides

PORT TOBACCO PLAYERS (13)
Outstanding Featured Actress in a Play Susan Fischer as “Suzette” – Don’t Dress for Dinner
Outstanding Set Construction in a Play John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner
Outstanding Set Design in a Play John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner
Outstanding Set Painting in a Play John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner
Outstanding Costume Design in a Musical Quentin Nash Sagers – Sister Act
Outstanding Light Design in a Musical Tommy Scott – The Christmas Schooner
Outstanding Properties in a Musical Austin Kuhn – The Christmas Schooner
Outstanding Costume Design in a Play Lisa Magee – The Tempest
Outstanding Featured Actor in a Play Anthony Dieguez as “Caliban” – The Tempest
Outstanding Light Design in a Play Ted DeMarco-Logue – The Tempest
Outstanding Makeup Design in a Play Sheila Hyman – The Tempest
Outstanding Sound Design in a Play Kyle Rappe – The Tempest
Outstanding Special Effects Keith Linville – The Tempest

PRINCE WILLIAM LITTLE THEATRE (4)
Outstanding Properties in a Play Aaron Verchot-Ware and Diana Knollman – The Diary of Anne Frank
Outstanding Set Design in a Play Daniel Widerski – The Diary of Anne Frank
Outstanding Set Painting in a Play Nancy Daugherty – The Diary of Anne Frank
Outstanding Sound Design in a Play Michelle Matthews – The Diary of Anne Frank

PROVIDENCE PLAYERS (24)
Outstanding Costume Design in a Play Christian D. Faulkner – Moon Over Buffalo
Outstanding Direction of a Play Jayne Victor – Moon Over Buffalo
Outstanding Featured Actor in a Play Chuck O’Toole as “Paul” – Moon Over Buffalo
Outstanding Featured Actress in a Play Jenny Madorsky as “Rosalind” – Moon Over Buffalo
Outstanding Featured Actress in a Play Robey Manno as “Ethel” – Moon Over Buffalo
Outstanding Hair Design in a Play Beth Harrison – Moon Over Buffalo
Outstanding Lead Actor in a Play Michael Donahue as “George Hay” – Moon Over Buffalo
Outstanding Lead Actress in a Play Maria Watson as “Charlotte Hay” – Moon Over Buffalo
Outstanding Makeup Design in a Play Beth Harrison – Moon Over Buffalo
Outstanding Play – Moon Over Buffalo Outstanding Properties in a Play Robbie Snow – Moon Over Buffalo
Outstanding Set Decoration in a Play Beth Gilles-Whitehead and David Whitehead – Moon Over Buffalo
Outstanding Stage Combat Choreography Mike Donahue – Moon Over Buffalo
Outstanding Costume Design in a Play Julie Janson and Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird
Outstanding Direction of a Play Beth Gilles-Whitehead – To Kill a Mockingbird
Outstanding Hair Design in a Play Beth Whitehead, Beth Harrison, Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird
Outstanding Lead Actor in a Play Robert Heinly as “Atticus Finch” – To Kill a Mockingbird
Outstanding Lead Actress in a Play Sophia Manicone as “Jean Louise Finch” – To Kill a Mockingbird
Outstanding Light Design in a Play Chip Gertzog – To Kill a Mockingbird
Outstanding Makeup Design in a Play Beth Whitehead, Beth Harrison, Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird
Outstanding Properties in a Play Julie Janson – To Kill a Mockingbird
Outstanding Set Construction in a Play Patrick David – To Kill a Mockingbird
Outstanding Set Decoration in a Play Ingrid David – To Kill a Mockingbird
Outstanding Set Design in a Play Patrick David – To Kill a Mockingbird

RESTON COMMUNITY PLAYERS (37)
Outstanding Costume Design in a Musical Charlotte Marson – Aida
Outstanding Direction of a Musical Andrew JM Regiec – Aida
Outstanding Featured Actress in a Musical Claire O’Brien Jeffrey as “Amneris” – Aida
Outstanding Lead Actress in a Musical Tara Lynn Yates-Reeves as “Aida” – Aida
Outstanding Light Design in a Musical Ken & Patti Crowley – Aida
Outstanding Makeup Design in a Musical Maurissa Weiner – Aida
Outstanding Music Direction Elisa Rosman – Aida Outstanding Musical – Aida
Outstanding Properties in a Musical Mary Jo Ford – Aida
Outstanding Set Construction in a Musical Dan Widerski – Aida
Outstanding Set Decoration in a Musical Sandy Dotson – Aida
Outstanding Set Design in a Musical Andrew JM Regiec and Dan Widerski – Aida
Outstanding Set Painting in a Musical Cathy Rieder, Maggie Cotter, Cindy Jacobs, Sydney Schlabach – Aida
Outstanding Sound Design in a Musical Rich Bird – Aida
Outstanding Costume Design in a Play Charlotte Marson and Judy Whelihan – Private Lives
Outstanding Makeup Design in a Play Chris Dore – Private Lives
Outstanding Play – Private Lives
Outstanding Properties in a Play Mary Jo Ford – Private Lives
Outstanding Set Construction in a Play Doug Ralston and Scott Birkhead – Private Lives
Outstanding Set Decoration in a Play Bea and Jerry Morse, Julia Cherundolo – Private Lives
Outstanding Set Painting in a Play Maggie Modig, Barbara Swart, Elizabeth Aurelia – Private Lives
Outstanding Sound Design in a Play William Chrapcynski – Private Lives
Outstanding Choreography Chris Dore – Rock of Ages
Outstanding Direction of a Musical Joshua Redford – Rock of Ages
Outstanding Hair Design in a Musical Kat Brais and Molly Hicks Larson – Rock of Ages
Outstanding Lead Actor in a Musical Brett Harwood as “Lonny Barnett” – Rock of Ages
Outstanding Lead Actor in a Musical Russell Silber as “Drew Boley” – Rock of Ages
Outstanding Light Design in a Musical Ian Claar – Rock of Ages
Outstanding Makeup Design in a Musical Kat Brais and Molly Hicks Larson – Rock of Ages
Outstanding Music Direction Matt Jeffrey – Rock of Ages Outstanding Musical – Rock of Ages
Outstanding Properties in a Musical Mary Jo Ford – Rock of Ages
Outstanding Set Construction in a Musical Dan Widerski – Rock of Ages
Outstanding Set Decoration in a Musical Jennifer Lambert – Rock of Ages
Outstanding Set Design in a Musical Dan Widerski – Rock of Ages
Outstanding Sound Design in a Musical Seth Sacher – Rock of Ages
Outstanding Special Effects Chris Dore and Richard Farella – Rock of Ages

ROCKVILLE LITTLE THEATRE (3)
Outstanding Lead Actress in a Play Lena Winter as “Annie Sullivan” – The Miracle Worker
Outstanding Special Effects William Kolodrubetz – The Miracle Worker
Outstanding Stage Combat Choreography William T. Fleming – The Miracle Worker

ROCKVILLE MUSICAL THEATRE (3)
Outstanding Sound Design in a Musical Matthew Mills – Dogfight
Outstanding Cameo in a Musical Zoe Alexandratos as “Dennis’ Mother” – Monty Python’s Spamalot
Outstanding Cameo in a Musical Chad Rabago/Kevin Belanger as “Not Dead Fred” – Monty Python’s Spamalot

SILVER SPRING STAGE (17)
Outstanding Cameo in a Play Gary Sullivan as “Porter Milgrim” – Deathtrap
Outstanding Direction of a Play Roxanne Fournier Stone – Deathtrap
Outstanding Featured Actress in a Play Declan Cashman as “Helga ten Dorp” – Deathtrap
Outstanding Lead Actor in a Play J. McAndrew Breen as “Sidney Bruhl” – Deathtrap
Outstanding Lead Actor in a Play Nicholas Temple as “Clifford Anderson” – Deathtrap
Outstanding Light Design in a Play Joy Wyne – Deathtrap
Outstanding Play – Deathtrap Outstanding Properties in a Play Malca Giblin – Deathtrap
Outstanding Set Construction in a Play Steve Leshin – Deathtrap
Outstanding Set Decoration in a Play Malca Giblin – Deathtrap
Outstanding Set Design in a Play Maggie Modig – Deathtrap
Outstanding Set Painting in a Play Maggie Modig, Joy Wyne, Steve Leshin – Deathtrap
Outstanding Sound Design in a Play Roger B. Stone – Deathtrap
Outstanding Stage Combat Choreography William T. Fleming – Deathtrap
Outstanding Cameo in a Play Lenora Spahn as “Alfie” – One Man, Two Guvnors
Outstanding Properties in a Play Kate Small – Silent Sky
Outstanding Set Design in a Play Andrew Greenleaf – Silent Sky

ST. MARK’S PLAYERS (3)
Outstanding Hair Design in a Musical NO LISTING – Evita
Outstanding Lead Actress in a Musical Nina-Sophia Pacheco/Lexi Hadad as “Eva Peron” – Evita
Outstanding Music Direction Kevin Diana – Evita