Here Are the Winners of the 2017 WATCH AWARDS

THE 18th Annual WATCH AWARDS

WINNERS ANNOUNCED

Sunday, March 11, 2018 – 7:00 pm

at The Birchmere, Alexandria, VA

HERE ARE THE WINNERS (IN BOLD)

Outstanding Set Design in a Musical (5)

  • Skip Gresko – She Loves Me – Arlington Players
  • Andrew JM Regiec and Dan Widerski – Aida – Reston Community Players
  • Dan Widerski – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Jane B. Wingard – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
  • Jane B. Wingard – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Set Design in a Play (5)

  • Patrick David – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Andrew Greenleaf – Silent Sky – Silver Spring Stage
  • John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
  • Maggie Modig – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Daniel Widerski – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre

Outstanding Set Construction in a Musical (5) – TIE!!! 

  • Jim Hutzler and Jeff Nesmeyer – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
  • Dan Widerski – Aida – Reston Community Players
  • Dan Widerski – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Todd Wingard – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
  • Todd Wingard, Gene Valendo, Michael Mathes – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Set Construction in a Play (5)

  • Steve Leshin – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Patrick David – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
  • Tom O’Reilly – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
  • Doug Ralston and Scott Birkhead – Private Lives – Reston Community Players

Outstanding Set Painting in a Musical (5)

  • Maria Littlefield – The Little Mermaid – Damascus Theatre Company
  • Cathy Rieder, Maggie Cotter, Cindy Jacobs, Sydney Schlabach – Aida – Reston Community Players
  • Cathy Rieder – She Loves Me – Arlington Players
  • Jane B. Wingard – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
  • Jane B. Wingard – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play (5)

  • Susan Click, David Jones, Mark Shullenbarger, Joy Wyne – The Canterville Ghost – Montgomery Playhouse
  • Nancy Daugherty – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre
  • John Merritt and Jeff Merritt – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
  • Maggie Modig, Joy Wyne, Steve Leshin – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Maggie Modig, Barbara Swart, Elizabeth Aurelia – Private Lives – Reston Community Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (5)

  • Sandy Dotson – Aida – Reston Community Players
  • Jennifer Lambert – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Irene Molnar – She Loves Me – Arlington Players
  • David M. Moretti – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
  • Jocelyn Steiner – The Fabulous Lipitones – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)

  • Ingrid David – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Malca Giblin – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Beth Gilles-Whitehead and David Whitehead – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Bea and Jerry Morse, Julia Cherundolo – Private Lives – Reston Community Players
  • Andra Whitt – Vanya and Sonia and Masha and Spike – Providence Players of Fairfax

Outstanding Properties in a Musical (5) TIE!!!

  • Mary Jo Ford – Aida – Reston Community Players
  • Mary Jo Ford – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Austin Kuhn – The Christmas Schooner – Port Tobacco Players
  • Irene Molnar – She Loves Me – Arlington Players
  • Joanne D. Wilson – Mary Poppins – 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Play (6)

  • Mary Jo Ford – Private Lives – Reston Community Players
  • Malca Giblin – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Julie Janson – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Kate Small – Silent Sky – Silver Spring Stage
  • Robbie Snow – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Aaron Ware and Diana Knollman – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre

Outstanding Lighting Design in a Musical (5)

  • Ian Claar – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Ken & Patti Crowley – Aida – Reston Community Players
  • Andrew Dodge – White Christmas – Rockville Musical Theatre
  • Garrett R. Hyde – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Tommy Scott – The Christmas Schooner – Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Play (5)

  • Alex Brady – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • Marzanne Claiborne – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
  • Ted DeMarco-Logue – The Tempest – Port Tobacco Players
  • Chip Gertzog – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Joy Wyne – Deathtrap – Silver Spring Stage

Outstanding Sound Design in a Musical (5)

  • Richard Atha-Nicholls – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Rich Bird – Aida – Reston Community Players
  • Garrett R. Hyde – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Matthew Mills – Dogfight – Rockville Musical Theatre
  • Seth Sacher – Rock of Ages – Reston Community Players

Outstanding Sound Design in a Play (5)

  • Richard Atha-Nicholls – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • William Chrapcynski – Private Lives – Reston Community Players
  • Kyle Rappe – The Tempest – Port Tobacco Players
  • Michelle Matthews – The Diary of Anne Frank – Prince William Little Theatre
  • Roger B. Stone – Deathtrap – Silver Spring Stage

Outstanding Costume Design in a Musical (5)

  • Charlotte Marson – Aida – Reston Community Players
  • Quentin Nash Sagers – Sister Act – Port Tobacco Players
  • Jean Schlichting and Kit Sibley – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
  • Linda Swann – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Beth Terranova – Nine – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Costume Design in a Play (5)

  • Carrie Brady – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • Christian D. Faulkner – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Julie Janson and Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Lisa Magee – The Tempest – Port Tobacco Players
  • Charlotte Marson and Judy Whelihan – Private Lives – Reston Community Players

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)

  • Kat Brais and Molly Hicks Larson – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Tiffany Fowler – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
  • Patie Grieb and Beth Starnes – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Sascha Nelson – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Maurissa Weiner – Aida – Reston Community Players

Outstanding Makeup Design in a Play (6)

  • Susan Boyd – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
  • Chris Dore – Private Lives – Reston Community Players
  • Beth Harrison and Robbie Snow – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Sheila Hyman – The Tempest – Port Tobacco Players
  • Mary Macfarlane – A Midsummer Night’s Dream – McLean Community Players
  • Beth Whitehead, Beth Harrison, Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax

Outstanding Hair Design in a Musical (5)

  • Kat Brais and Molly Hicks Larson – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Patie Grieb and Beth Starnes – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Sascha Nelson – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Kit Sibley – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
  • NO LISTING – Evita – St. Mark’s Players

Outstanding Hair Design in a Play (5)

  • Susan Boyd – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
  • Doug Dawson – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • Rebecca Harris – Gilligan’s Fire Island – Dominion Stage
  • Beth Harrison and Robbie Snow – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Beth Whitehead, Beth Harrison, Amanda Ranowsky – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax

Outstanding Special Effects (6)

  • Jared Davis and David M. Moretti – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
  • Chris Dore and Richard Farella – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Brian Douglas and Fred Nelson – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Eric Hufford – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • William Kolodrubetz – The Miracle Worker – Rockville Little Theatre
  • Keith Linville – The Tempest – Port Tobacco Players

Nominations for outstanding performances by an actor or actress

Outstanding cameo in a musical (5)

  • Zoe Alexandratos as “Dennis’ Mother” – Monty Python’s Spamalot – Rockville Musical Theatre
  • Sean Garcia as “Kyle” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
  • Alexa Haines as “Miss Andrew” – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Chad Rabago/Kevin Belanger as “Not Dead Fred” – Monty Python’s Spamalot – Rockville Musical Theatre
  • Keith Tittermary as “Chef Louis” – The Little Mermaid – Damascus Theatre Company

Outstanding cameo in a play (6)

  • Dino Coppa as “Oscar Wilde” – The Canterville Ghost – Montgomery Playhouse
  • Sebastian Leighton as “Tom Robinson” – To Kill a Mockingbird – Laurel Mill Playhouse
  • Lenora Spahn as “Alfie” – One Man, Two Guvnors – Silver Spring Stage
  • Gary Sullivan as “Porter Milgrim” – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Jason Vellon as “Lawrence” – Calendar Girls – Colonial Players of Annapolis
  • Jason Vellon as “Liam” – Calendar Girls – Colonial Players of Annapolis

Outstanding featured actress in a musical (5)

  • Claire O’Brien Jeffrey as “Amneris” – Aida – Reston Community Players
  • Kate Keifer as “Amy” – Company – McLean Community Players
  • Katherine Lipovsky as “Paulette Bonafonte” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
  • Erica Miller as “Claudia Nardi” – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Patty Rupinen as “Catherine” – Pippin – Arlington Players

Outstanding featured actor in a musical (6)

  • John Carter as “Leaf Coneybear” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Greenbelt Arts Center
  • Richard Farella as “Chip Tolentino” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – McLean Community Players
  • Chris Gallegos as “Mitch Mahoney” – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – McLean Community Players
  • Ken Kemp as “Moonface Martin” – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
  • Kaylen Morgan as “Emmett Forrest” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
  • Danny Waldman as “Dickon Sowerby” – The Secret Garden – Fauquier Community Theatre

Outstanding featured actress in a play (5)

  • Declan Cashman as “Helga ten Dorp” – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Susan Fischer as “Suzette” – Don’t Dress for Dinner – Port Tobacco Players
  • Terri Laurino as “Mrs. Paddy” – The Curious Savage – Laurel Mill Playhouse
  • Jenny Madorsky as “Rosalind” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Robey Manno as “Ethel” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax

Outstanding featured actor in a play (5) TIE!!!

  • Anthony Dieguez as “Caliban” – The Tempest – Port Tobacco Players
  • Gary Bernard DiNardo as “Puck” – A Midsummer Night’s Dream – McLean Community Players
  • Chuck Dluhy as “Mick” – Any Given Monday – Dominion Stage
  • Paul Donahoe as “Wilhelm Furtwangler” – Taking Sides – Port City Playhouse
  • Chuck O’Toole as “Paul” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax

Outstanding lead actress in a musical (7)

  • Morgan Arrivillaga as “Elle Woods” – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
  • Alexa Haines as “Annie Oakley” – Annie Get Your Gun – 2nd Star Productions
  • Emily Mudd as “Mary Poppins” – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Nina-Sophia Pacheco/Lexi Hadad as “Eva Peron” – Evita – St. Mark’s Players
  • Mara Stewart as “Reno Sweeney” – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
  • Alicia Sweeney as “Luisa Contini” – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Tara Lynn Yates-Reeves as “Aida” – Aida – Reston Community Players

Outstanding lead actor in a musical (6)

  • Nathan Bowen as “Bert” – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Erich DiCenzo as “Leading Player” – Pippin – Arlington Players
  • Jonathan Gruich as “Pippin” – Pippin – Arlington Players
  • Brett Harwood as “Lonny Barnett” – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Russell Silber as “Drew Boley” – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Jason Vellon as “Guido Contini” – Nine – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a play (7)

  • Rebecca Downs as “Dr. Katherine Brandt” – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • Patricia Kratzer as “Daisy Werthan” – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
  • Jeanne Louise as “Didi et al” – A Tuna Christmas – Bowie Community Theatre
  • Sophia Manicone as “Jean Louise Finch” – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Kathleen Clarke Ruttum as “Hester Ferris” – City of Conversations – Colonial Players of Annapolis
  • Maria Watson as “Charlotte Hay” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Lena Winter as “Annie Sullivan” – The Miracle Worker – Rockville Little Theatre

Outstanding lead actor in a play (5)

  • McAndrew Breen as “Sidney Bruhl” – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Michael Donahue as “George Hay” – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Robert Heinly as “Atticus Finch” – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Kevin Sockwell as “Hoke Coleburn” – Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria
  • Nicholas Temple as “Clifford Anderson” – Deathtrap – Silver Spring Stage

Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography (5)

  • Mike Donahue – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • William T. Fleming – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • William T. Fleming – The Miracle Worker – Rockville Little Theatre
  • Michael Page – Evil Dead, the Musical – Dominion Stage
  • Stefan Sittig – Hamlet – Port City Playhouse

Outstanding Choreography (5)

  • Chris Dore – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Andrew Gordon – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • John K. Monnett – Pippin – Arlington Players
  • Stefan Sittig – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria
  • Stefan Sittig – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Music Direction (5)

  • Kevin Diana – Evita – St. Mark’s Players
  • Andrew Gordon – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Matt Jeffrey – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Sandy Melson Geiese – Mary Poppins – 2nd Star Productions
  • Elisa Rosman – Aida – Reston Community Players

Outstanding Direction of a Musical (5)

  • Hans Bachman – Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria
  • Ron Giddings – Nine – Colonial Players of Annapolis
  • Joshua Redford – Rock of Ages – Reston Community Players
  • Andrew JM Regiec – Aida – Reston Community Players
  • Stefan Sittig – Anything Goes – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Direction of a Play (5)

  • Terry Averill – 33 Variations – Colonial Players of Annapolis
  • Beth Gilles-Whitehead – To Kill a Mockingbird – Providence Players of Fairfax
  • Roxanne Fournier Stone – Deathtrap – Silver Spring Stage
  • Jayne Victor – Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax
  • Mary Wakefield – Peter and the Starcatcher – 2nd Star Productions

Outstanding Musical (6)

  • Nine – Colonial Players of Annapolis, Producer Judi Wobensmith, Stage Manager Shirley Panek
  • Anything Goes – Little Theatre of Alexandria, Producer Maria Ciarroci and Mary Beth Smith-Toomey, Stage Manager Joan AS Lada and Christina McConnell
  • Legally Blonde – Little Theatre of Alexandria, Producer Rae A. Edmonson III and Mary Beth Smith-Toomey, Stage Manager Michael J. O’Connor and Marg Soroos
  • Aida – Reston Community Players, Producer Richard E. Schneider, Stage Manager Kaiti Parish
  • Rock of Ages – Reston Community Players, Producer Jocelyn Steiner, Stage Manager Colleen Stock
  • Mary Poppins – 2nd Star Productions, Producer Gene Valendo, Stage Manager Joanne D. Wilson

Outstanding Play (5)

  • 33 Variations – Colonial Players of Annapolis, Producer Shirley Panek and Judi Wobensmith, Stage Manager Herb Elkin and Ernie Morton
  • Driving Miss Daisy – Little Theatre of Alexandria, Producer Carol Strachan, Stage Manager Melissa Dunlap and Margaret Evans-Joyce
  • Moon Over Buffalo – Providence Players of Fairfax, Producer Tina Thronson, Stage Manager Danine Welsh
  • Private Lives – Reston Community Players, Producer Laura Baughman, Stage Manager Mary Ann Hall
  • Deathtrap – Silver Spring Stage, Producer Alika Codispoti, Stage Manager Frank DeSando