2019 WATCH Award Winners and Ceremony Recap

The 19th Annual WATCH Awards recipients were announced tonight at a ceremony at The Birchmere in Alexandria Virginia.

Alex Bryce as Quasimodo, Adelina Mitchell as Esmerelda, surrounded by members of the ensemble. Photo by Peter Hill.
‘The Hunchback of Notre Dame’ at Arlington Players: Alex Bryce as Quasimodo, Adelina Mitchell as Esmerelda, surrounded by members of the ensemble. Photo by Peter Hill.

The ceremony was notable for two touching moments. Charles Hall, father of Leta Hall, the beloved community theater artist who passed away in 2017, gave a touching speech before presenting the first Leta Hall Outstanding Ensemble Awards.

In a first for the WATCH Awards, the award for Outstanding Performance as a Lead Actor in a Musical went to a deaf actor. Alex Bryce took the honor for the role of Quasimodo in The Arlington Players’ The Hunchback of Notre Dame along with Alden Michaels who voiced the role alongside Bryce. In his acceptance speech, Bryce noted that “representation matters,” and that “disability is not a barrier for making good art.

Little Theatre of Alexandria’s The Nance took home the top honor for outstanding play and The Arlington Players’ Hunchback of Notre Dame won for Outstanding Musical.

Winners are noted in bold red. Congratulations to all the nominees and recipients!

Outstanding Set Design in a Musical (5)

  • Audrey Bodek  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • James Maxted  – Assassins – Dominion Stage
  • Maggie Modig  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Dan Widerski  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Dan Widerski  – Hairspray – Reston Community Players

Outstanding Set Design in a Play (5)

  • Don Bachmann  – Steel Magnolias – Fauquier Community Theatre
  • Andrew S. Greenleaf  – A Delicate Balance – Silver Spring Stage
  • Matt Liptak  – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Matt Liptak  – Harvey – Little Theatre of Alexandria
  • Dan Remmers  – The Nance – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Set Construction in a Musical (6)

  • John Merritt  – Catch Me if You Can – Port Tobacco Playhouse
  • Tom O’Reilly  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Tom O’Reilly  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Tom O’Reilly  – Jesus Christ Superstar – Little Theatre of Alexandria
  • Dan Widerski  – Hairspray – Reston Community Players
  • Dan Widerski & Sarah Birkhead – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players

Outstanding Set Construction in a Play (5)

  • Andrew S. Greenleaf  – A Delicate Balance – Silver Spring Stage
  • Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Harvey – Little Theatre of Alexandria
  • Tom O’Reilly  – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Becky Patton  – Enchanted April – Aldersgate Church Community Theater
'The Nance' at The Little Theatre of Alexandria. Photo by Matt Liptak.
‘The Nance’ at The Little Theatre of Alexandria took home many awards, including Outstanding Direction, Outstanding Ensemble, Outstanding Lead Actor and Outstanding Play. Photo by Matt Liptak.

Outstanding Set Painting in a Musical (5)

  • Sandy Kozel – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Maggie Modig – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Cathy Reider & Sabrina Begley – Hairspray – Reston Community Players
  • Mary Speed – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Heather Woodward  – She Loves Me – Fauquier Community Theatre

Outstanding Set Painting in a Play (5)

  • Stacey Becker, Matt Liptak, Mona Wargo  – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Andrew S. Greenleaf  – A Delicate Balance – Silver Spring Stage
  • Sandy Kozel  – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • De Nicholson-Lamb  – Enchanted April – Aldersgate Church Community Theater
  • Cathy Reider  – A Streetcar Named Desire – Arlington Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (5)

  • Sandy Dotson  – Hairspray – Reston Community Players
  • Natalie Foley, James Maxted, David M. Moretti – Assassins – Dominion Stage
  • Allison Gray-Mendes  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Maria Littlefield  – The Bridges of Madison County – Damascus Theatre Company
  • Janet Devine Smith  – Sweeney Todd – Arlington Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)

  • Stacey Becker & Matt Liptak – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Jennifer Ellis-McIrvin  – Steel Magnolias – Fauquier Community Theatre
  • Andrew S. Greenleaf & Sonya Okin – A Delicate Balance – Silver Spring Stage
  • Beth Harrison & Robbie Snow – Front Page – Providence Players of Fairfax
  • MYKE  – The Nance – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Properties in a Musical (5)

  • Mary Jo Ford  – Hairspray – Reston Community Players
  • Mary Jo Ford  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Pauline Lamb  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Kelsey Moran  – 9 to 5, the Musical – Prince William Little Theatre
  • Charlotte Robinson  – Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Properties in a Play (6)

  • Jennifer Ellis-McIrvin  – Steel Magnolias – Fauquier Community Theatre
  • Beth Harrison & Robbie Snow – Front Page – Providence Players of Fairfax
  • Sonya Okin  – A Delicate Balance – Silver Spring Stage
  • Scott Stark  – A Streetcar Named Desire – Arlington Players
  • Maura Suilebhan & Shannon Wilson – Wit – Silver Spring Stage

Outstanding Lighting Design in a Musical (5)

  • Ryan Desmond  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Frank Florentine  – Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis
  • Andy Shaw  – Hairspray – Reston Community Players
  • Leslie L. Wanko  – Jesus Christ Superstar – Port Tobacco Playhouse
  • E-hui Woo  – Sweeney Todd – Arlington Players

Outstanding Lighting Design in a Play (5)

  • Jeffrey Scott Auerbach & Kimberly Crago – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Ken and Patti Crowley  – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Steve Deming  – The Crucible – Silver Spring Stage
  • Steve Deming  – Wit – Silver Spring Stage
  • Chip Gertzog  – Front Page – Providence Players of Fairfax

Outstanding Sound Design in a Musical (5)

  • Kaelynn Bedsworth & Caitlin Weller – Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis
  • Drew Moberley  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Phil Natalini  – Hairspray – Reston Community Players
  • Seth Sacher  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Brent Tomchik  – Big Fish – Silhouette Stages

Outstanding Sound Design in a Play (6)

  • David Correia & David Hale – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Penny Martin  – Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery – Greenbelt Arts Center
  • Janice Rivera  – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Roger B. Stone  – The Crucible – Silver Spring Stage
  • Kenneth L. Waters, Jr.  – Let the Right One In – Hard Bargain Players
  • Alan Wray  – Enchanted April – Aldersgate Church Community Theater

Outstanding Costume Design in a Musical (5)

  • Quanny Carr & Christopher R. Smith – Catch Me if You Can – Port Tobacco Playhouse
  • Lori Crockett & Ashley-Rose Dickey – Hairspray – Reston Community Players
  • Joan Lawrence  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Joan Lawrence  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Teena Stevic  – Big Fish – Fauquier Community Theatre

Outstanding Costume Design in a Play (5)

  • Maria Bissex  – Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery – Greenbelt Arts Center
  • Maria Bissex  – The Crucible – Silver Spring Stage
  • Elizabeth (Libby) Dasbach  – The Underpants – Rockville Little Theatre
  • Fran Marchand & Christina McAlpine – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • Jean Schlichting & Kit Sibley – The Nance – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)

  • No Listing  – The Addams Family – Silhouette Stages
  • Nikki Ottaviano  – Beauty and the Beast – Damascus Theatre Company
  • Camryn Shegogue  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Sydney Studds  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Cindy Waldman  – The Addams Family – Rooftop Productions

Outstanding Makeup Design in a Play (5)

  • Susan Boyd  – Enchanted April – Aldersgate Church Community Theater
  • Darice Clewell  – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • Felicia Hecker  – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • McKenna Gervase Kelly  – Wit – Silver Spring Stage
  • Larissa Norris  – Dracula – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Hair Design in a Musical (5)

  • Kadira Coley  – Anne of Green Gables, The Musical – Little Theatre of Alexandria
  • Sheila Hyman  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Sue Pinkman  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Sue Pinkman & Anna Michelle Jackson – Hairspray – Reston Community Players
  • Sydney Studds  – Sweeney Todd – Arlington Players

Outstanding Hair Design in a Play (5)

  • Susan Boyd  – Enchanted April – Aldersgate Church Community Theater
  • Doug Dawson  – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • McKenna Gervase Kelly  – Wit – Silver Spring Stage
  • Christopher Smith  – Boeing, Boeing – Port Tobacco Playhouse
  • Stephen Welsh  – The Underpants – Rockville Little Theatre

Outstanding Special Effects (5)

  • Brian Douglas  – Frankenstein – Bowie Community Theatre
  • Chip Gertzog & Nicolas Queyrane – Front Page – Providence Players of Fairfax
  • Jon Roberts  – How I Learned to Drive – Dominion Stage
  • Art Snow  – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Gene Valendo and Brian H. Reynolds  – Singin’ in the Rain – 2nd Star Productions

Nominations for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical (5)

  • Todd Hochkeppel as “Erronius” – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum – Silhouette Stages
  • Andy Izquierdo as “King Herod” – Jesus Christ Superstar – Little Theatre of Alexandria
  • Tom Kearney as “Jonas Fogg” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Jonathan Ohmart as “Adolfo Pirelli” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Laura Searle as “Young Francesca et al” – The Bridges of Madison County – Damascus Theatre Company

Outstanding cameo in a play (5)

  • Anne Hilleary as “Costanza” – Enchanted April – Aldersgate Church Community Theater
  • Fred C. Lash as “Beverly Weston” – August: Osage County – Little Theatre of Alexandria
  • Barbara O’Malley as “E. M. Ashford, D. Phil.” – Wit – Silver Spring Stage
  • Archie Parker as “Lawrence” – Calendar Girls – Port Tobacco Playhouse
  • Robin Lynn Reaves as “Lacey” – Cat on a Hot Tin Roof – Reston Community Players

Outstanding featured actress in a musical (5)

  • Brittney Bartlett as “Begger Woman/Pirelli” – Sweeney Todd – Kensington Arts Theatre
  • Eva Gary as “Penny Pingleton” – Hairspray – Reston Community Players
  • Bruni Herring as “Motormouth Maybelle” – Hairspray – Reston Community Players
  • Ashley Lyles as “Sarah” – Ragtime – 2nd Star Productions
  • Melanie McCleerey as “Roz Keith” – 9 to 5, the Musical – Prince William Little Theatre

Outstanding featured actor in a musical (5)

Brian Lyons-Burke as Judge Turpin in The Arlington Players' Sweeney Todd. Photo by Peter Hill.
Brian Lyons-Burke as Judge Turpin in The Arlington Players’ Sweeney Todd. Photo by Peter Hill.
  • Brendan Hickey as “Anthony Hope” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Jack Kearney as “Tobias Ragg” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Brian Lyons-Burke as “Judge Turpin” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Alden Michels as “Beadle Bamford” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Scott Napier as “Mr. Trevor Graydon” – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players

Outstanding featured actress in a play (7)

  • Bette Cassatt as “Actress I” – Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery – Greenbelt Arts Center
  • Laura Gayvert as “Rita” – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • Evie Graham Jewett as “Young Elizabeth” – The Audience – Little Theatre of Alexandria
  • Gayle Nichols-Grimes as “Female Greek Chorus” – How I Learned to Drive – Dominion Stage
  • Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August: Osage County – Little Theatre of Alexandria
  • Tessa N. Silvestro as “Berthe” – Boeing, Boeing – Port Tobacco Playhouse
  • Charlene Sloan as “Sylvie” – The Nance – Little Theatre of Alexandria

Outstanding featured actor in a play (5)

  • Jeff Elmore as “Renfield” – Dracula – Little Theatre of Alexandria
  • Bill Hurlbut as “Deputy-Governor Danforth” – The Crucible – Silver Spring Stage
  • Matt Leyendecker as “Joe” – Becky’s New Car – Bowie Community Theatre
  • Jack B. Stein as “Efram” – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Kevin Wallace as “Albert/Bessie” – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical (5)

Hans Dettmar and Elizabeth Hester in Kensington Arts Theatre’s 'Sweeney Todd.' Photo by McLaughlin Photography.
Hans Dettmar and Elizabeth Hester in Kensington Arts Theatre’s ‘Sweeney Todd.’ Photo by McLaughlin Photography.
  • Erin Branigan as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Elizabeth Hester as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd – Kensington Arts Theatre
  • Evie Korovesis as “Millie Dillmount” – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Isabella Lopez as “Annabel Glick” – Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis
  • Adelina Mitchell as “Esmeralda” – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players

Outstanding lead actor in a musical (8)

  • Alex Bryce/Alden Michels as “Quasimodo” – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Hans Dettmar as “Sweeney Todd” – Sweeney Todd – Kensington Arts Theatre
  • Bob McGrath as “Sweeney Todd” – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Luis “Matty” Montes as “Edward Bloom” – Big Fish – Silhouette Stages
  • Vincent Musgrave as “Gomez Addams” – The Addams Family – Silhouette Stages
  • Michael Nugent as “Will Bloom” – Big Fish – Silhouette Stages
  • Reed Sigmon as “Harry Witherspoon” – Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis
  • Chad Wheeler as “Robert” – The Bridges of Madison County – Damascus Theatre Company

Outstanding lead actress in a play (5)

  • Rebecca Ellis as “Becky” – Becky’s New Car – Bowie Community Theatre
  • Elizabeth Hester as “Olivia” – Sex with Strangers – Colonial Players of Annapolis
  • Nicky McDonnell as “Barbara Fordham” – August: Osage County – Little Theatre of Alexandria
  • Emily Morrison as “Vivian Bearing, Ph. D.” – Wit – Silver Spring Stage
  • Andrea Spitz as “Elizabeth Proctor” – The Crucible – Silver Spring Stage

Outstanding lead actor in a play (5)

  • Keith Cassidy as “Uncle Peck” – How I Learned to Drive – Dominion Stage
  • Joseph Coracle as “John Proctor” – The Crucible – Silver Spring Stage
  • Chuck Dluhy as “Chauncey” – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Jim Gallagher as “George/Valentina” – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • Andy Izquierdo as “Elwood P. Dowd” – Harvey – Little Theatre of Alexandria

Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical (5)

  • Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis
  • Hairspray – Reston Community Players
  • Big Fish – Silhouette Stages
  • Sweeney Todd – Arlington Players
  • The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players

Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play (6)

  • Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • How I Learned to Drive – Dominion Stage
  • August: Osage County – Little Theatre of Alexandria
  • The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Front Page – Providence Players of Fairfax
  • The Crucible – Silver Spring Stage

Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography (5)

  • Michael Donahue  – Lovers and Executioners – Providence Players of Fairfax
  • Anna Kurtz  – Tape – Dominion Stage
  • Luis “Matty” Montes  – Big Fish – Silhouette Stages
  • Michael Page  – Count of Monte Cristo – Aldersgate Church Community Theater
  • Daniel Westbrook  – Sweeney Todd – Arlington Players

Outstanding Choreography (5)

  • Erich DiCenzo  – Hairspray – Reston Community Players
  • Andrew Gordon  – Singin’ in the Rain – 2nd Star Productions
  • Brooke L. Howells  – Catch Me if You Can – Port Tobacco Playhouse
  • Duane Monahan  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Paige Wakefield  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players

Outstanding Music Direction (5)

  • Kirsten Boyd  – Hairspray – Reston Community Players
  • Mark V. Deal  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Paige Rammelkamp  – Sweeney Todd – Arlington Players
  • Christopher A. Tomasino  – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Stuart Y. Weich  – Sweeney Todd – Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Musical (5)

  • Erich DiCenzo  – Hairspray – Reston Community Players
  • Richard Farella  – The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players
  • Eric Hufford  – Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis
  • Duane Monahan  – Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players
  • Craig Pettinati  – Sweeney Todd – Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Play (5)

  • Mickey Lund  – Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis
  • Jeff Mikoni  – Wit – Silver Spring Stage
  • Craig Allen Mummey  – The Crucible – Silver Spring Stage
  • Frank D. Shutts II  – The Nance – Little Theatre of Alexandria
  • Erin Bone Steele  – Emile La Marquise du Châtelet Defends Her Life Tonight – Silver Spring Stage

Outstanding Musical (5)

  • Lucky Stiff – Colonial Players of Annapolis – Producer Tim Brown, Stage Manager Beth Terranova
  • Hairspray – Reston Community Players – Producer Jacob Ferchaud, Stage Manager Colleen Stock
  • Thoroughly Modern Millie – Reston Community Players – Producer Eileen Mullee, Stage Manager Katti Parish
  • Sweeney Todd – Arlington Players – Producer Janet Boreaux, Stage Manager Austin Fodrie
  • The Hunchback of Notre Dame – Arlington Players – Producer Janet Bordeaux, Stage Manager Jon Davies

Outstanding Play (5)

  • Casa Valentina – Colonial Players of Annapolis – Producers Heather Quinn and Mary Watko, Stage Manager Andy McLendon
  • August: Osage County – Little Theatre of Alexandria – Producer Lloyd Bittenger, Stage Managers Sherry Clark and Joan A.S. Lada
  • The Nance – Little Theatre of Alexandria – Producer Mary Beth Smith-Toomey, Stage Managers Becca Heisner and Marg Sooros
  • The Crucible – Silver Spring Stage – Producers Karen Fleming and Amy Sullivan, Stage Manager Denise M. Gilmore
  • Wit – Silver Spring Stage – Producer David Craumer, Stage Manager Alika Codispoti

Congratulations to all of the nominees and recipients! 

Nominations sorted by theatre and show.

2nd STAR PRODUCTIONS (3)

  • Outstanding Featured Actress in a Musical Ashley Lyles as “Sarah” – Ragtime
  • Outstanding Choreography  Andrew Gordon – Singin’ in the Rain
  • Outstanding Special Effects  Gene Valendo et al – Singin’ in the Rain

ALDERSGATE CHURCH COMMUNITY THEATRE (7)

  • Outstanding Stage Combat Choreography Michael Page  – Count of Monte Cristo
  • Outstanding Cameo in a Play Anne Hilleary as “Costanza” – Enchanted April
  • Outstanding Hair Design in a Play Susan Boyd  – Enchanted April
  • Outstanding Makeup Design in a Play Susan Boyd  – Enchanted April
  • Outstanding Set Construction in a Play Becky Patton  – Enchanted April
  • Outstanding Set Painting in a Play De Nicholson-Lamb  – Enchanted April
  • Outstanding Sound Design in a Play Alan Wray  – Enchanted April

ARLINGTON PLAYERS (39)

  • Outstanding Properties in a Play Scott Stark  – A Streetcar Named Desire
  • Outstanding Set Painting in a Play Cathy Reider  – A Streetcar Named Desire
  • Outstanding Cameo in a Musical Tom Kearney as “Jonas Fogg” – Sweeney Todd
  • Outstanding Cameo in a Musical Jonathan Ohmart as “Adolfo Pirelli” – Sweeney Todd
  • Outstanding Costume Design in a Musical Joan Lawrence  – Sweeney Todd
  • Outstanding Direction of a Musical Clare Shaffer  – Sweeney Todd
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical   – Sweeney Todd
  • Outstanding Featured Actor in a Musical Brendan Hickey as “Anthony Hope” – Sweeney Todd
  • Outstanding Featured Actor in a Musical Jack Kearney as “Tobias Ragg” – Sweeney Todd
  • Outstanding Featured Actor in a Musical Brian Lyons-Burke as “Judge Turpin” – Sweeney Todd
  • Outstanding Featured Actor in a Musical Alden Michels as “Beadle Bamford” – Sweeney Todd
  • Outstanding Hair Design in a Musical Sydney Studds  – Sweeney Todd
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Bob McGrath as “Sweeney Todd” – Sweeney Todd
  • Outstanding Lead Actress in a Musical Erin Branigan as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd
  • Outstanding Light Design in a Musical E-hui Woo  – Sweeney Todd
  • Outstanding Makeup Design in a Musical Sydney Studds  – Sweeney Todd
  • Outstanding Music Direction  Paige Rammelkamp – Sweeney Todd
  • Outstanding Musical    – Sweeney Todd
  • Outstanding Properties in a Musical Pauline Lamb  – Sweeney Todd
  • Outstanding Set Construction in a Musical Tom O’Reilly  – Sweeney Todd
  • Outstanding Set Decoration in a Musical Janet Devine Smith  – Sweeney Todd
  • Outstanding Set Design in a Musical Audrey Bodek  – Sweeney Todd
  • Outstanding Set Painting in a Musical Mary Speed  – Sweeney Todd
  • Outstanding Sound Design in a Musical Drew Moberley  – Sweeney Todd
  • Outstanding Stage Combat Choreography Daniel Westbrook  – Sweeney Todd
  • Outstanding Choreography  Paige Wakefield – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Costume Design in a Musical Joan Lawrence  – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Direction of a Musical Richard Farella  – The Hunchback of Notre Dame
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical   – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Hair Design in a Musical Sheila Hyman  – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Alex Bryce/Alden Michels as “Quasimodo” – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Lead Actress in a Musical Adelina Mitchell as “Esmeralda” – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Light Design in a Musical Ryan Desmond  – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Music Direction  Mark V. Deal – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Musical    – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Set Construction in a Musical Tom O’Reilly  – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Set Decoration in a Musical Allison Gray-Mendes  – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Set Design in a Musical Dan Widerski  – The Hunchback of Notre Dame
  • Outstanding Set Painting in a Musical Sandy Kozel  – The Hunchback of Notre Dame

BOWIE COMMUNITY THEATRE (3)

  • Outstanding Featured Actor in a Play Matt Leyendecker as “Joe” – Becky’s New Car
  • Outstanding Lead Actress in a Play Rebecca Ellis as “Becky” – Becky’s New Car
  • Outstanding Special Effects  Brian Douglas – Frankenstein

COLONIAL PLAYERS (18)

  • Outstanding Costume Design in a Play Fran Marchand & Christina McAlpine – Casa Valentina
  • Outstanding Direction of a Play Mickey Lund  – Casa Valentina
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play   – Casa Valentina
  • Outstanding Featured Actor in a Play Kevin Wallace as “Albert/Bessie” – Casa Valentina
  • Outstanding Featured Actress in a Play Laura Gayvert as “Rita” – Casa Valentina
  • Outstanding Hair Design in a Play Doug Dawson  – Casa Valentina
  • Outstanding Lead Actor in a Play Jim Gallagher as “George/Valentina” – Casa Valentina
  • Outstanding Makeup Design in a Play Darice Clewell  – Casa Valentina
  • Outstanding Play    – Casa Valentina
  • Outstanding Direction of a Musical Eric Hufford  – Lucky Stiff
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical   – Lucky Stiff
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Reed Sigmon as “Harry Witherspoon” – Lucky Stiff
  • Outstanding Lead Actress in a Musical Isabella Lopez as “Annabel Glick” – Lucky Stiff
  • Outstanding Light Design in a Musical Frank Florentine  – Lucky Stiff
  • Outstanding Musical    – Lucky Stiff
  • Outstanding Properties in a Musical Charlotte Robinson  – Lucky Stiff
  • Outstanding Sound Design in a Musical Kaelynn Bedsworth & Caitlin Weller – Lucky Stiff
  • Outstanding Lead Actress in a Play Elizabeth Hester as “Olivia” – Sex with Strangers

DAMASCUS THEATRE COMPANY (4)

  • Outstanding Makeup Design in a Musical Nikki Ottaviano  – Beauty and the Beast
  • Outstanding Cameo in a Musical Laura Searle as “Young Francesca et al” – The Bridges of Madison County
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Chad Wheeler as “Robert” – The Bridges of Madison County
  • Outstanding Set Decoration in a Musical Maria Littlefield  – The Bridges of Madison County

DOMINION STAGE (7)

  • Outstanding Set Decoration in a Musical Natalie Foley, James Maxted, David M. Moretti – Assassins
  • Outstanding Set Design in a Musical James Maxted  – Assassins
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play   – How I Learned to Drive
  • Outstanding Featured Actress in a Play Gayle Nichols-Grimes as “Female Greek Chorus” – How I Learned to Drive
  • Outstanding Lead Actor in a Play Keith Cassidy as “Uncle Peck” – How I Learned to Drive
  • Outstanding Special Effects  Jon Roberts – How I Learned to Drive
  • Outstanding Stage Combat Choreography Anna Kurtz  – Tape

FAUQUIER COMMUNITY THEATRE (5)

  • Outstanding Costume Design in a Musical Teena Stevic  – Big Fish
  • Outstanding Set Painting in a Musical Heather Woodward  – She Loves Me
  • Outstanding Properties in a Play Jennifer Ellis-McIrvin  – Steel Magnolias
  • Outstanding Set Decoration in a Play Jennifer Ellis-McIrvin  – Steel Magnolias
  • Outstanding Set Design in a Play Don Bachmann  – Steel Magnolias

GREENBELT ARTS CENTER (3)

  • Outstanding Costume Design in a Play Maria Bissex  – Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery
  • Outstanding Featured Actress in a Play Bette Cassatt as “Actress I” – Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery
  • Outstanding Sound Design in a Play Penny Martin  – Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery

HARD BARGAIN PLAYERS (1)

  • Outstanding Sound Design in a Play Kenneth L. Waters, Jr.  – Let the Right One In

KENSINGTON ARTS THEATRE (5)

  • Outstanding Direction of a Musical Craig Pettinati  – Sweeney Todd
  • Outstanding Featured Actress in a Musical Brittney Bartlett as “Begger Woman/Pirelli” – Sweeney Todd
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Hans Dettmar as “Sweeney Todd” – Sweeney Todd
  • Outstanding Lead Actress in a Musical Elizabeth Hester as “Mrs. Lovett” – Sweeney Todd
  • Outstanding Music Direction  Stuart Y. Weich – Sweeney Todd

LITTLE THEATRE OF ALEXANDRIA (36)

  • Outstanding Hair Design in a Musical Kadira Coley  – Anne of Green Gables, The Musical
  • Outstanding Cameo in a Play Fred C. Lash as “Beverly Weston” – August: Osage County
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play   – August: Osage County
  • Outstanding Featured Actress in a Play Gayle Nichols-Grimes as “Mattie Fae Aiken” – August: Osage County
  • Outstanding Lead Actress in a Play Nicky McDonnell as “Barbara Fordham” – August: Osage County
  • Outstanding Play – August: Osage County
  • Outstanding Featured Actor in a Play Jeff Elmore as “Renfield” – Dracula
  • Outstanding Light Design in a Play Jeffrey Scott Auerbach & Kimberly Crago – Dracula
  • Outstanding Makeup Design in a Play Larissa Norris  – Dracula
  • Outstanding Set Construction in a Play Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Dracula
  • Outstanding Set Decoration in a Play Stacey Becker & Matt Liptak – Dracula
  • Outstanding Set Design in a Play Matt Liptak  – Dracula
  • Outstanding Set Painting in a Play Stacey Becker, Matt Liptak, Mona Wargo  – Dracula
  • Outstanding Sound Design in a Play Janice Rivera  – Dracula
  • Outstanding Special Effects  Art Snow – Dracula
  • Outstanding Lead Actor in a Play Andy Izquierdo as “Elwood P. Dowd” – Harvey
  • Outstanding Set Construction in a Play Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Harvey
  • Outstanding Set Design in a Play Matt Liptak  – Harvey
  • Outstanding Cameo in a Musical Andy Izquierdo as “King Herod” – Jesus Christ Superstar
  • Outstanding Set Construction in a Musical Tom O’Reilly  – Jesus Christ Superstar
  • Outstanding Featured Actress in a Play Evie Graham Jewett as “Young Elizabeth” – The Audience
  • Outstanding Costume Design in a Play Jean Schlichting & Kit Sibley – The Nance
  • Outstanding Direction of a Play Frank D. Shutts II  – The Nance
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play   – The Nance
  • Outstanding Featured Actor in a Play Jack B. Stein as “Efram” – The Nance
  • Outstanding Featured Actress in a Play Charlene Sloan as “Sylvie” – The Nance
  • Outstanding Lead Actor in a Play Chuck Dluhy as “Chauncey” – The Nance
  • Outstanding Light Design in a Play Ken and Patti Crowley  – The Nance
  • Outstanding Makeup Design in a Play Felicia Hecker  – The Nance
  • Outstanding Music Direction  Christopher A. Tomasino – The Nance
  • Outstanding Play    – The Nance
  • Outstanding Set Construction in a Play Tom O’Reilly  – The Nance
  • Outstanding Set Decoration in a Play MYKE  – The Nance
  • Outstanding Set Design in a Play Dan Remmers  – The Nance
  • Outstanding Set Painting in a Play Sandy Kozel  – The Nance
  • Outstanding Sound Design in a Play David Correia & David Hale – The Nance

PORT TOBACCO PLAYERS (7)

  • Outstanding Featured Actress in a Play Tessa N. Silvestro as “Berthe” – Boeing, Boeing
  • Outstanding Hair Design in a Play Christopher Smith  – Boeing, Boeing
  • Outstanding Cameo in a Play Archie Parker as “Lawrence” – Calendar Girls
  • Outstanding Choreography  Brooke L. Howells – Catch Me if You Can
  • Outstanding Costume Design in a Musical Quanny Carr & Christopher R. Smith – Catch Me if You Can
  • Outstanding Set Construction in a Musical John Merritt  – Catch Me if You Can
  • Outstanding Light Design in a Musical Leslie L. Wanko  – Jesus Christ Superstar

PRINCE WILLIAM LITTLE THEATRE (2)

  • Outstanding Featured Actress in a Musical Melanie McCleerey as “Roz Keith” – 9 to 5, the Musical
  • Outstanding Properties in a Musical Kelsey Moran – 9 to 5, the Musical

PROVIDENCE PLAYERS (6)

  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play   – Front Page
  • Outstanding Light Design in a Play Chip Gertzog  – Front Page
  • Outstanding Properties in a Play Beth Harrison & Robbie Snow – Front Page
  • Outstanding Set Decoration in a Play Beth Harrison & Robbie Snow – Front Page
  • Outstanding Special Effects  Chip Gertzog & Nicolas Queyrane – Front Page
  • Outstanding Stage Combat Choreography Michael Donahue  – Lovers and Executioners

RESTON COMMUNITY PLAYERS (29)

  • Outstanding Cameo in a Play Robin Lynn Reaves as “Lacey” – Cat on a Hot Tin Roof
  • Outstanding Choreography  Erich DiCenzo – Hairspray
  • Outstanding Costume Design in a Musical Lori Crockett & Ashley-Rose Dickey – Hairspray
  • Outstanding Direction of a Musical Erich DiCenzo  – Hairspray
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical   – Hairspray
  • Outstanding Featured Actress in a Musical Eva Gary as “Penny Pingleton” – Hairspray
  • Outstanding Featured Actress in a Musical Bruni Herring as “Motormouth Maybelle” – Hairspray
  • Outstanding Hair Design in a Musical Sue Pinkman & Anna Michelle Jackson – Hairspray
  • Outstanding Light Design in a Musical Andy Shaw  – Hairspray
  • Outstanding Music Direction  Kirsten Boyd – Hairspray
  • Outstanding Musical    – Hairspray
  • Outstanding Properties in a Musical Mary Jo Ford  – Hairspray
  • Outstanding Set Construction in a Musical Dan Widerski  – Hairspray
  • Outstanding Set Decoration in a Musical Sandy Dotson  – Hairspray
  • Outstanding Set Design in a Musical Dan Widerski  – Hairspray
  • Outstanding Set Painting in a Musical Cathy Reider & Sabrina Begley – Hairspray
  • Outstanding Sound Design in a Musical Phil Natalini  – Hairspray
  • Outstanding Choreography  Duane Monahan – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Direction of a Musical Duane Monahan  – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Featured Actor in a Musical Scott Napier as “Mr. Trevor Graydon” – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Hair Design in a Musical Sue Pinkman  – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Lead Actress in a Musical Evie Korovesis as “Millie Dillmount” – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Makeup Design in a Musical Camryn Shegogue  – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Musical    – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Properties in a Musical Mary Jo Ford  – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Set Construction in a Musical Dan Widerski & Sarah Birkhead – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Set Design in a Musical Maggie Modig  – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Set Painting in a Musical Maggie Modig  – Thoroughly Modern Millie
  • Outstanding Sound Design in a Musical Seth Sacher  – Thoroughly Modern Millie

ROCKVILLE LITTLE THEATRE (2)

  • Outstanding Costume Design in a Play Elizabeth (Libby) Dasbach  – The Underpants
  • Outstanding Hair Design in a Play Stephen Welsh  – The Underpants

ROOFTOP PRODUCTIONS (1)

  • Outstanding Makeup Design in a Musical Cindy Waldman  – The Addams Family

SILHOUETTE STAGES (8)

  • Outstanding Cameo in a Musical Todd Hochkeppel as “Erronius” – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical   – Big Fish
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Luis “Matty” Montes as “Edward Bloom” – Big Fish
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Michael Nugent as “Will Bloom” – Big Fish
  • Outstanding Sound Design in a Musical Brent Tomchik  – Big Fish
  • Outstanding Stage Combat Choreography Luis “Matty” Montes  – Big Fish
  • Outstanding Lead Actor in a Musical Vincent Musgrave as “Gomez Addams” – The Addams Family
  • Outstanding Makeup Design in a Musical No Listing  – The Addams Family

SILVER SPRING STAGE (23)

  • Outstanding Properties in a Play Sonya Okin  – A Delicate Balance
  • Outstanding Set Construction in a Play Andrew S. Greenleaf  – A Delicate Balance
  • Outstanding Set Decoration in a Play Andrew S. Greenleaf & Sonya Okin – A Delicate Balance
  • Outstanding Set Design in a Play Andrew S. Greenleaf  – A Delicate Balance
  • Outstanding Set Painting in a Play Andrew S. Greenleaf  – A Delicate Balance
  • Outstanding Direction of a Play Erin Bone Steele  – Emile La Marquise du Châtelet Defends Her Life Tonight
  • Outstanding Costume Design in a Play Maria Bissex  – The Crucible
  • Outstanding Direction of a Play Craig Allen Mummey  – The Crucible
  • Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play   – The Crucible
  • Outstanding Featured Actor in a Play Bill Hurlbut as “Deputy-Governor Danforth” – The Crucible
  • Outstanding Lead Actor in a Play Joseph Coracle as “John Proctor” – The Crucible
  • Outstanding Lead Actress in a Play Andrea Spitz as “Elizabeth Proctor” – The Crucible
  • Outstanding Light Design in a Play Steve Deming  – The Crucible
  • Outstanding Play – The Crucible
  • Outstanding Sound Design in a Play Roger B. Stone  – The Crucible
  • Outstanding Cameo in a Play Barbara O’Malley as “E. M. Ashford, D. Phil.” – Wit
  • Outstanding Direction of a Play Jeff Mikoni  – Wit
  • Outstanding Hair Design in a Play McKenna Gervase Kelly  – Wit
  • Outstanding Lead Actress in a Play Emily Morrison as “Vivian Bearing, Ph. D.” – Wit
  • Outstanding Light Design in a Play Steve Deming – Wit
  • Outstanding Makeup Design in a Play McKenna Gervase Kelly  – Wit
  • Outstanding Play – Wit
  • Outstanding Properties in a Play Maura Suilebhan & Shannon Wilson – Wit

One hundred productions (35 musicals, 65 plays) were adjudicated in 2018. Twenty-seven community theater companies participated in WATCH adjudication. They are:

  • Aldersgate Church Community Theatre
  • The Arlington Players
  • Bowie Community Theatre
  • Castaways Repertory Theatre
  • Colonial Players of Annapolis
  • Damascus Theatre Company
  • Dominion Stage
  • Fauquier Community Theatre
  • Greenbelt Arts Center
  • Hard Bargain Players
  • Kensington Arts Theatre
  • Laurel Mill Playhouse
  • Little Theatre of Alexandria
  • McLean Community Players
  • Montgomery Playhouse
  • Port City Playhouse
  • Port Tobacco Players
  • Prince George’s Little Theatre
  • Prince William Little Theatre
  • Providence Players of Fairfax
  • Reston Community Players
  • Rockville Little Theatre
  • Rockville Musical Theatre
  • Rooftop Productions
  • 2nd Star Productions
  • St. Mark’s Players
  • Silver Spring Stage
  • Silhouette Stages

The 19th Annual WATCH Awards Ceremony took place on Sunday, March 17, 2019, at 7:00 pm at The Birchmere, Alexandria, VA. 

Previous articleReview: ‘Carmen’ by Annapolis Opera
Next articleReview: ‘The Explorers Club’ at Workhouse Arts Center
Nicole Hertvik
A reformed child actor, Nicole got her B.A. in English Literature before wandering the globe for a decade, writing and teaching English in Prague, San Francisco, Buenos Aires, and Paris. She eventually landed in NYC where she received a Master’s Degree in International Affairs from Columbia University and dabbled in theater as an actor, script reader and dramaturg. Thrilled by the strong and diverse theater community she discovered in DC, Nicole wakes up every morning excited to contribute to DC Metro Theater Arts. Nicole is currently working on a master's degree in journalism at Georgetown University. Email: nicole@dcmetrotheaterarts.com, Instagram: @nicolehertvik, Twitter: @nicolehertvik, Facebook: Nicole Hertvik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here